Zchátralá nádraží dáme pryč. Kontejnery se lépe udržují, napadlo SŽDC

  5:00aktualizováno  5:00
Rozpadávající se nádraží na méně vytížených železničních tratích by mohly nahradit domky smontované ze stavebních buněk. Výměna roky neudržovaných budov za provozně laciné kontejnery je jednou z alternativ, kterou se nyní zabývá Správa železniční dopravní cesty.

Nádraží Sadová o jehož demolici se uvažuje. | foto: MAFRA

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) předloni v létě koupila od Českých drah na 1 ­500 drážních budov a začala s jejich postupnou rekonstrukcí. Ne všechny výpravní budovy však mají před sebou perspektivu oprav a dalších let služby.

Takzvaná modulární nádraží, jak správce železnice projekt označuje, je podle generálního ředitele SŽDC Jiřího Svobody vhodným kompromisem u neelektrifikovaných tratí s menším počtem cestujících, kde se nejlépe uplatní rychlá montáž a laciná údržba. S tím souvisí i možnost jednotlivá nádraží postavit přesně podle požadavků kraje, obce nebo železničního dopravce.

Možná řešení náhrady vyžilých budov modulárním zařízením.

Možná řešení náhrady vyžilých budov modulárním zařízením.

„Pokud je požadavek na sociální zařízení, tak se umístí kontejner vybavený zařízením WC. V případě požadavku na čekárenské prostory lze umístit prosklený kontejner s­ temperováním. Pokladní prostory, občerstvení či bar lze opět umístit do vhodného modulu, který lze v případě pominutí požadavku bez problémů odvézt na jiné vhodné místo pro další využití,“ uvedl mluvčí správy železnic Marek Illiaš.

Obcím nápad nevadí

Problém s nahrazením nádražní budovy stavbou smontovanou z buněk by neměl například starosta Sadové u Hradce Králové Dušan Jedlička. Místní nádražní budovu nedávno obec koupila od správce drah a na její technický stav pyšná není.

Fotogalerie

Jízdenky se na nádraží v Sadové prodávaly naposledy před deseti lety, poté budova sloužila jako byt, nebo v ní fungovala čistírna peří, uvedl starosta Jedlička. V poslední době je uzavřela obec i čekárnu, protože se v ní po večerech scházela omladina. Na jaře by se o osudu nádraží mělo rozhodnout a může se stát, že jediným řešením bude demolice.

Přestože nádraží se v obci nachází v neutěšeném stavu, vlakem z­ něj podle starosty jezdí hodně lidí. A protože nyní na zastávce nemají žádné zázemí, montovaná stavba by byla lepší řešení, než je nechat postávat na dešti, dodal Jedlička.

Zatím není jisté, zda se modulárních nádraží v plánech SŽDC uchytí. Správce kolejí o něm totiž mluví velmi opatrně i přes to, že jeho generální ředitel Svoboda už projekt oficiálně představil veřejnosti na nedávném železničním Žofínském fóru.

Není tak mimo jiné znám bližší seznam míst, kde by se montovaná nádraží mohla objevit. „Tento seznam vytipovaných lokalit už sice SŽDC zpracovala, projekt však zatím není v takové fázi přípravy, aby bylo možné konkrétní lokality jmenovat,“ uvedl Illiaš.

Všechna nádraží nepřežijí

To, že se nepodaří všechna nádraží opravit a udržovat v provozu, připustil už předchůdce nynějšího šéfa SŽDC Pavel Surý. Předchozí vlastník nádražních budov, České dráhy, při jejich převodu na SŽDC navíc uvedl, že z více než 1 500 budov mají ekonomickou návratnost jen opravy zhruba 50 nejvyužívanějších nádraží.

Přesto na rekonstrukce správa železnic ročně vynaloží miliardové částky. Za první dva roky na opravy putovalo zhruba 2,5 miliardy korun a pro příští rok je podle Svobody přichystána zhruba miliarda.

O kolik budou montovaná nádraží provozně efektivnější, zatím správa přesně nespočítala. Stavba bude podle Illiaše lacinější než betonové přístřešky Antivandal, které SŽDC umísťuje na nejméně vytížené zastávky.

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

Kamiony možná budou stát celou neděli, ministerstvo vnitra navrhlo změny

kamion, odpočívadlo (ilustrační snímek)

Ministerstvo vnitra navrhlo změnu časů, ve kterých nemohou na českých dálnicích a rychlostních silnicích jezdit...

Do vlaku po anglicku. Strojvůdci v Evropě mají mluvit jednou řečí

Ilustrační snímek

Národní jazyky dopravu prodražují. Většina českých strojvedoucích odveze vlak do nejbližší zahraniční stanice, kde jej...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Najdete na iDNES.cz