Vláda nasypala další čtvrt miliardu na lepší dálnici D1

  17:01aktualizováno  17:01
Výstavba nových dálnic a silnic opět zpomalí. I když ministr dopravy Pavel Dobeš získal čtyři miliardy navíc do Státního fondu dopravní infrastruktury, SFDI, peněz na stavbu nových silnic je ale stále méně, než Dobeš požadoval.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: ŘSD

Ve schváleném rozpočtu na rok 2012 jsou ale i některé pozitivní změny, například 1,7 miliardy korun na zahájení modernizace dálnice D1 mezi Mirošovicemi a Kývalkou. To je o čtvrt miliardy víc, než se původně plánovalo. Bude možné také začít například se stavbami na D3 Borek - Úsilné a D1 Přerov -Lipník. (viz předchozí článek)

Stavby se rušit nebudou, některé ale zpomalí

Na rozdíl od loňských škrtů se žádná stavba nezastaví. Z rozpočtu SFDI, který v úterý schválila vláda, ale vyplývá zpomalení stavby řady důležitých úseků a oddálení startu výstavby především nových silnic po roce 2014.

Protože navýšení pro rok 2012 je nižší než požadovaných 8,8 miliardy korun, budou zpomaleny stavby silnice I/49 Malenovice- Otrokovice. Déle si na lepší spojení počkají i řidiči ve Slezsku mezi Opavou a Ostravou. Stát také kvůli omezí stavby brněnských tunelů.

Velkým problémem je nedostatek zdrojů na spolufinancování evropských staveb po roce 2013.  Škrty neumožní financovat nové stavby, které z většiny platí Evropská unie.  Stát si na spoluúčast bere hlavně peníze z úvěru od Evropské investiční banky, na projekty od roku 2013 ale nebyl dnešním rozhodnutím vlády další úvěr schválen.

"Negativní dopad to má zejména na stavby, u kterých se počítá s penězi nového operačního programu doprava, ale na které nemáme zajištěné spolufinancování," vysvětlil pověřený šéf SFDI Tomáš Čoček.  

Na seznamu takto omezených staveb je celkem dvacet různých úseků silnic a železnic. Mezi zpomalenými akcemi po roce 2014 je například rychlostní komunikace R35, dostavba D1 mezi Říkovicemi a Lipníkem a stavby na železničních koridorech.  Vláda příští rok počítá s výdaji na dopravní stavby ve výši 66 miliard korun, což je o 5 miliard korun více než letos. 

Vláda příští rok počítá s výdaji na dopravní stavby ve výši 41 miliard korun, což je o dvacet miliard méně než letos. Škrty navíc neumožní financovat všechny stavby, které z většiny platí Evropská unie. Stát si na spoluúčast bere hlavně peníze z úvěru od Evropské investiční banky, na projekty od roku 2014 ale není další úvěr dosud schválen.

Autor:

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

Moos po necelém roce končí coby šéf dozorčí rady Českých drah

Petr Moos

Předseda dozorčí rady Českých drah Petr Moos ze zdravotních důvodů skončí k 30. dubnu po necelém roce ve funkci a z...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Stamiliony bez soutěže. Problémový úsek D1 dokončí jedna z pěti vybraných firem

Odstraňování svodidel v problémovém úseku dálnice mezi Humpolcem a Větrným...

Firmu, která vyřeší havarijní stav na dálnici D1 u Humpolce, vyberou silničáři ve zkráceném řízení. Podle Ředitelství...

Najdete na iDNES.cz