Postavte „zkratku“ k D1, ulevíte nám, prosí jedenáct obcí ministry

  13:55aktualizováno  13:55
Jedenáct měst a vesnic ze tří krajů usiluje o stavbu takzvané Palačovské spojky. Pět kilometrů dlouhý úsek silnice by napojil Valašsko na dálnici D1, čímž by ulevil řadě obcí včetně Nového Jičína, Hranic či Valašského Meziříčí. Spojku původně měli silničáři začít stavět už letos, ale ministerstvo na ni nemá peníze.
Obce ve třech krajích doufají, že jim stavba Palačovské spojky uleví od husté dopravy a především od kamionů. (Ilustrační snímek)

Obce ve třech krajích doufají, že jim stavba Palačovské spojky uleví od husté dopravy a především od kamionů. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Palačovská spojka by výrazně ulevila obcím ve třech krajích - Hranicím, Valašskému Meziříčí, Hodslavicím, Starému Jičínu, Lešné, Černotínu, Miloticím, Bělotínu, Špičkám, Teplicím nad Bečvou a Novému Jičínu. Právě starostové všech těchto obcí nyní bojují za její výstavbu.

"Dokumentace pro stavbu Palačovské spojky byla zpracovaná před deseti lety. Už bylo vydáno i územní rozhodnutí a letos mělo být vydáno stavební povolení," přiblížil historii Karel Hübl, iniciátor petice a bývalý starosta Teplic nad Bečvou.

Jenže pak se ukázalo, že ve státní kase není dost peněz a ministerstvo dopravy všechny přípravné kroky zastavilo.

Starostové ale přesto doufají, že jejich výzvu vyslyší. Věří, že peticí se jim podaří upozornit politiky na problém přetížené dopravy v centrech měst a také na nutnost spojení valašského regionu se střední Moravou a páteřní dálniční sítí.

Palačovská spojka. Přibližná místa, kde by propojila silnice I/48 (červená značka) a I/35 (modrá značka). Silnice dlouhá 5 kilometrů by tak ušetřila  cestou z Valašského Meziříčí k D1 několikanásobně delší objížďky přes Hranice nebo Nový Jičín a všem obcím na trase by ulevila od dopravy.

Palačovská spojka. Přibližná místa, kde by propojila silnice I/48 (červená značka) a I/35 (modrá značka). Silnice dlouhá 5 kilometrů by tak ušetřila cestou z Valašského Meziříčí k D1 několikanásobně delší objížďky přes Hranice nebo Nový Jičín a všem obcím na trase by ulevila od dopravy.

Petici mohli podepisovat i obyvatelé jednotlivých měst. Jenže například v Novém Jičíně ji za víc než měsíc podepsalo jen 111 lidí. A organizátoři neskrývají nad takovým výsledkem mírné zklamání.

"Očekával jsem větší zájem občanů. Nicméně věřím, že když se sečtou podpisy ze všech zainteresovaných měst a obcí, bude mít petice patřičnou váhu," uvedl místostarosta Nového Jičína Přemysl Kramoliš.

Určité zklamání pociťuje i Karel Hübl. "Předpokládal jsem, že sesbírám až deset tisíc podpisů, máme jich dohromady asi dva tisíce. I tento počet však má dostatečnou výpovědní hodnotu," řekl Hübl.

Ministerstvo: Nevíme, jestli cesta bude za 2 roky nebo za 10 let

Karel Hübl se teď chystá petiční listy zaslat ministrovi dopravy, ministrovi financí a předsedovi vlády. Současně s peticí připojí i žádost, aby při sestavování státního rozpočtu byl posílen fond dopravní infrastruktury s ohledem na nutnost výstavby silnice Lešná - Palačov.

"Chceme, aby se o problému diskutovalo, aby o něm vědělo co nejvíce lidí. Toto je první a důležitý krok k tomu, aby se stavba Palačovské spojky uskutečnila," dodal Hübl.

Ministerstvo dopravy oponuje, že přípravu stavby nezastavilo. Přiznává ale, že neví, kdy se s ní začne. "Nyní nedokážeme říct, zda stavba začne za dva roky nebo za deset. Čekáme, až jak nám to tuto středu schválí vláda," řekl Martin Novák z tiskového odboru ministerstva.

Starostové požadují postavit silnici do roku 2015. "Zahájení stavby v roce 2018 je pro nás nepřijatelné. Přecpané křižovatky, silnice ničené přetíženými kamiony a občané dýchající výfukové plyny. Tak to dnes vypadá na zdejších cestách. Věřím, že jestliže upozorníme na potřebu Palačovské spojky společně, je naše šance na úspěch vyšší," řekl už dříve Kramoliš.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Odpadková revoluce. Kdo nebude třídit, zaplatí o dost víc než dnes

ilustrační snímek

Ministerstvo životního prostředí dopsalo dlouho očekávaný zákon o odpadech. Mezi chystané novinky patří dražší...

Jak vzpomíná na rok 1989? Hostem Rozstřelu bude písničkář Jaroslav Hutka

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

Jeho písničky se staly jedním ze symbolů sametové revoluce. Hostem Rozstřelu bude písničkář, ale také prozaik, básník a...

Do konce prázdnin bude teplo, mírně se ochladí až na začátku září

Tropické teploty přilákaly lidi ke koupání na jezu v Jizeře v Přepeři u...

Podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude konec srpna teplý. Průměrná teplota v příštím...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz