V cizině pozor na těžkou nohu. Řidičům chodí ze zahraničí tisíce pokut

  1:00aktualizováno  1:00
Západní země přestávají tolerovat přestupky českých šoférů a stále častěji je vyhledávají i za hranicemi. Drtivá většina vymáhaných pokut připadá na rychlou jízdu. Nejaktivnější jsou v tomto ohledu policisté z Rakouska a Německa.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jen v lednu, kdy řada Čechů směřuje k jižním sousedům do lyžařských středisek, zaslaly rakouské úřady do Česka přes deset tisíc žádostí o identifikování majitelů vozidel přistižených při porušování pravidel. O čtyři měsíce později, kdy hlavní lyžařská sezona už skončila, jich bylo téměř 12 tisíc. Vloni v dubnu přitom podobných žádostí přišlo o třetinu méně.

Češi a přestupky v cizině

Dohledání majitele vozu je prvním krokem, po kterém následuje zaslání pokuty. Počet dotazů zaslaných do Česka přes systém Eucaris sice může naznačovat končící benevolenci zahraničních úřadů, přesný počet udělených pokut z něj ale vyčíst nejde. „K jednomu přestupku totiž mohou úřady zaslat do Česka i několik dotazů,“ řekla mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

Past na přetížené kamiony. První pokuty za tuny navíc padnou v červnu

Pokuty přes hranice chodí šoférům za osm typů dopravních přestupků. V první řadě za rychlou jízdu, nezapnutí bezpečnostního pásu, telefonování za jízdy nebo za předjíždění kolony odstavným pruhem. Přestože jde o porušení pravidel, jejichž závažnost má řada českých šoférů tendenci bagatelizovat, v zahraničí se tvrdě trestají. To se týká například v Česku běžně rozšířeného telefonování za volantem.

„Česko a Polsko je nejbenevolentnější z celé Evropy a má nejnižší sazby pokut za telefonování za jízdy,“ uvedl mluvčí automotoklubu UAMK Petr Sirota. V současnosti je maximální výše pokuty dva tisíce korun. Na Slovensku se kupříkladu nyní jedná o zvýšení základní sazby za tento přestupek na 200 eur, tedy přes pět tisíc korun.

„Neuhrazená pokuta může člověka dostihnout“

Otázku, kdy člověk může ve voze telefonovat, nedávno vyřešil soud ve Francii. Tam se vlekl soud s šoférem, který byl pokutovaný za telefonování ze zaparkovaného auta. „Nakonec to skončilo tak, že pokutu skutečně zaplatit musel,“ dodal mluvčí.

Zaplatit pokutu doporučuje dopravní expert Roman Budský. Na rozdíl od Česka, kde je stále rezerva v propojení systémů jednotlivých složek státní správy, v sousedním Německu bude o neuhrazeném dluhu vědět celá řada institucí. „Neuhrazená pokuta tak může člověka dostihnout nejen na silnici, ale třeba na letišti. Při přestupu na některém z německých letišť se tak může snadno zjistit, že cestující má vůči německému státu nesplacený dluh a bez jeho vyrovnání ho nepustí do letadla,“ uvedl Budský.

Uniknout pokutě? V Praze stačí neplatit, úředníci totiž nestíhají

Kromě zákazu telefonování za volantem se evropské země stále více uchylují k zákazům a omezením pro auta s dieselovým nebo obecně spalovacím motorem. Mezi německými městy, která zakazují do center vjezd starším dieselům, přibyly od letošního ledna Cáchy a Stuttgart a od dubna Kolín.

Ještě před zahájením letních prázdnin se ekologické zóny rozšíří do centra Berlína, hesenského Darmstadtu a Gelsenkirchenu v ­Porúří.

V Rakousku je pak potřeba dát pozor na rychlostní omezení, která platí pro vozidla se spalovacími motory. Ty platí na řadě dálnic, které Češi využívají na cestách k Jaderskému moři, například na A2 procházející ze severu Rakouska na jih přes Vídeň, nebo A1, kde omezení rychlosti kvůli hluku a exhalacím platí na okruhu kolem Salcburku. Tam pro benzinová i dieselová auta platí omezení rychlosti na sto kilometrů, zatímco elektroauta mohou úsek projíždět standardní 130kilometrovou rychlostí. Za překročení hrozí pokuta až dva tisíce eur.

VIDEO: Řidiči zkouší přelstít radary. Tyto triky (ne)fungují:

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

Když je zákazníků opravdu hodně, nezvládají prodavačky udržovat zboží srovnané....

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Další z rubriky

Největší elektrické letadlo na světě má za sebou první testovací let

První testovací let elektřinou poháněného letadla Ampaire 337.

Americký výrobce letadel úspěšně otestoval největší hybridní elektrický letoun, který kdy vzlétl. Společnost plánuje,...

Mýto bude i na silnicích 1. třídy. Kremlík chce nabídnout krajům kompenzace

Ministr dopravy Vladimír Kremlík

Nulová sazba mýta na silnicích první třídy asi nebude. Podle ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO) by její...

Kazaši a United Airlines. Dvě nové linky na Ruzyni během dvou dnů

Boeing 737 americké společnosti United Airlines

Pražské letiště během čtvrtku a pátku slavnostně spustilo dvojici dálkových linek do kazašské Astany a na letiště v...

Najdete na iDNES.cz