Zneužívání sociálních dávek je problém

  • 35
Ministr financí Bohuslav Sobotka má před sebou velký úkol: zbrzdit vzestup hrozivých schodků státních financí. Z jedné strany ho tlačí koaliční partneři, kteří odmítají zvyšování daní. Z druhé vize sociálního státu premiéra Vladimíra Špidly, která spolkne další miliardy.

Hana Marvanová do státního rozpočtu hodně mluvila. Své požadavky často říká velmi kategoricky. Jaký máte z paní poslankyně osobní pocit?
Paní Marvanovou pokládám za odvážnou ženu. Byly mi sympatické její postoje před rokem 1989. Nedávno jsem si vzpomněl, kdy jsem ji vlastně poprvé potkal. Bylo to 21. srpna 1988 na Václavském náměstí, kdy se tam uskutečnila protikomunistická demonstrace. Paní Marvanová byla tehdy mezi jejími organizátory.

Já jsem byl mezi účastníky, kteří přišli na náměstí. Tehdy jsem ji poprvé viděl, její jméno jsem znal ze Svobodné Evropy a z Hlasu Ameriky. Nedávno jsme na to s paní poslankyní vzpomínali. Pro mě byla nová informace, že ona byla tehdy vězněna. Velmi si vážím jejích postojů. Přirozeně jako sociální demokrat mám jiné politické názory na daně nebo regulaci nájemného. Ale v této chvíli jsme členy jedné vládní koalice a musíme hledat cesty k dohodě.

Jaké vlastně byly vaše rozhovory o rozpočtu?
Jsou věci, na nichž se s paní Marvanovou shodneme. Je to určitě kritický pohled na fungování konsolidační agentury. Kritický pohled na některé kauzy, které byly spojeny s polostátními bankami, s neprůhledností, korupcí. Ale já nemám tak radikální názory, že lze schodek snižovat tak rychle, jak se domnívá paní poslankyně Marvanová.

Lišíme se i v názoru na úhradu ztráty konsolidační agentury. Já jsem dával přednost rychlejší úhradě ztráty, aby už v dalších letech nezkreslovala deficit veřejných rozpočtů. Paní Marvanová má jiný názor. Našli jsme jistý kompromis. Zjistil jsem, že se s ní dá vést politická diskuse.

Věříte, že Hana Marvanová rozpočet podpoří?
Věřím, že koaliční poslankyně Hana Marvanová podpoří státní rozpočet. Ten rozpočet byl schválen jako výsledek koaliční shody. Není to nic, co by bylo některému z koaličních partnerů vnuceno.

Kritický pohled na konsolidační agenturu máte společný s celou Unií svobody i s lidovci. Máte však nějaké konkrétní informace o pochybení či o porušení zákonů v této instituci?
Se znepokojením jsem sledoval případ pana Kyncla. (Jde o bývalého člena statutárních orgánů firem, které později zkrachovaly a kterým půjčovala Česká spořitelna. Úvěry zbankrotovaných firem přešly do České konsolidační agentury. Kyncl se původně jmenoval Kynčl, nechal se přejmenovat a nastoupil právě do této agentury. Měl na starosti prodeje balíků pohledávek. Před čtrnácti dny, po uveřejnění případu, z agentury odešel - pozn. red.) Myslím, že tam došlo ke klasickému střetu zájmů. Obávám se, že podobných případů, byť ne tak viditelných, může být v agentuře více.

Jak se z bank přesouvala špatná aktiva do konsolidační agentury, přecházeli s nimi i úředníci, kteří se v bankách těmito věcmi zabývali. Tam mohou existovat - byť skryté - komunikační linky k těm bývalým dlužníků. Ti se přirozeně zajímají o osud svých pohledávek. Proto upřednostňuji spíš prodej špatných aktiv po balících než plíživý rozprodej pohledávek.

Hledáte už nové lidi do představenstva konsolidační agentury?
Změny v konsolidační agentuře už začaly. Doplnila se dozorčí rada. V tuto chvíli je čas na změny ve vedení, v představenstvu. Navrhnu vládě kandidáty. Uvažuji, že při výběru vhodných kandidátů využijeme služeb některé personální agentury.

Domníváte se, že za peníze, které můžete nabídnout, přitáhnete do této instituce skutečně kvalitní odborníky? Plat šéfa agentury je nyní dvě stě tisíc korun měsíčně a bankéři jsou zvyklí na vyšší příjmy...
Odpovědnost i nároky na tyto lidi jsou vysoké. Domnívám se, že odměna za to je přiměřená.

Jednáte už o tom, aby místo poslanců a lidí spjatých s politickými stranami zasedli v dozorčí radě odborníci bez vazeb na politiku? Vyzývá k tomu Unie svobody...
Takhle to stanovisko Unie svobody při jednáních nezaznělo. Koneckonců, Unie svobody nominovala do dozorčí rady Pavla Peška, který je bývalým poslancem. Předpokládám, že Unie svobody měla jiný záměr: změnit pravomoc dozorčí rady, aby to nebyla řídící rada, ale skutečně dozorčí. Aby agenturu pouze kontrolovala. Rozhodovat by mělo představenstvo.

Připravujete reformu veřejných financí, aby se jejich schodky začaly v příštích letech snižovat. To není možné bez reformy povinných výdajů. Tedy hlavně důchodů, nemocenské, sociálních dávek ...
Hlavní částí těchto výdajů jsou důchody pro současné penzisty. Nemůžeme jim vzít jistotu, že budou dostávat v příštích letech důstojnou penzi. Jakákoliv penzijní reforma se přirozeně týká budoucích důchodců, nikoliv těch současných.

Co uděláte proti zneužívání sociálních dávek?
Myslím, že se s ministrem práce Škromachem shodneme v tom, že u dávek státní sociální podpory je potřeba hledat místa, kde je legislativně možné zabránit jejich zneužívání. Jednoznačně jsem podporoval návrh, který prošel ve sněmovně, aby byla zrušena podpora v nezaměstnanosti absolventům škol.

Dalším problémem je nemocenská. Lidé ji často zneužívají. Co proti tomu uděláte?
Podnikatelé mě často upozorňují, abychom hledali cesty, jak reformovat nemocenskou. Už jsme na tom začali pracovat. Návrhy, jak stabilizovat nemocenskou, budou součástí reformy veřejných financí.