Ženy vydělávají méně než muži

  • 46
České ženy jsou placeny podstatně hůř než jejich kolegyně v Evropě. Zatímco na Maltě pobírá žena přes 96 % platu mužského kolegy, Češka si v průměru vydělá necelých 75 procent. V tom, jak se platy mužů a žen liší, zaujímá Česko v Evropě předposlední místo. Hůř jsou na tom jen Němky.

O něco lépe jsou na tom ženy, když se srovnává jejich plat za stejnou práci. Ten už není o 25 procent nižší jako při srovnání průměrných výdělků, ale o 19 procent.

DOPORUČUJEME:
Názor Jany Bendové:
Naši drazí muži a laciné ženy - ZDE

Vysvětlení rozdílů je prosté, ale řešení složité. Jedním z hlavních důvodů nižších výdělků je péče o děti a domácnost, která v tuzemsku spočívá z valné části na slabším pohlaví.

"Už je to tady tak zažité," shodují se sociologové. Ženy jsou proto mnohem řidčeji k nalezení ve vedoucích funkcích, a když už tam jsou, berou většinou méně. "Ženy v Česku tvoří pouze jednu třetinu ze všech vedoucích a řídících pracovníků a jen málo z nich zastává skutečně top pozice," říká socioložka Marie Čermáková.

Jako začarovaný kruh se zdá, že ženy jsou na nižších stupíncích i kvůli tomu, že samy se výše tlačit nechtějí.

Z letošní studie Výzkumného ústavu práce "Harmonizace rodiny a zaměstnání" vyplývá, že jen každá čtvrtá žena by souhlasila s tím, aby doma s dětmi zůstal partner a ona šla vydělávat. Nahrává tomu i dlouhá rodičovská dovolená, které většina žen zpravidla využívá do plných tří let věku dítěte a během níž má nárok na sociální dávky.

Větší zájem o rychlejší návrat do zaměstnání a kariéru mají vysokoškolačky, z nichž by své místo na rodičovské dovolené přepustilo partnerovi 40 procent.

Barbora Matějková z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí k tomu dodává, že právě ženy-šéfky jsou v porovnání s muži oceňovány nejméně. Berou jen 55 procent mužské mzdy. "Žena je více než muž odpovědná za péči o děti a tím je pro zaměstnavatele do značné míry méně perspektivním zaměstnancem," říká Matějková.

Nicméně podle zákona je diskriminace podle pohlaví zakázaná. Všechny firmy proto shodně tvrdí, že ženy dostávají na stejné pozici stejný plat jako mužský protějšek.

K rozdílům mezi platy obou pohlaví přispívá i to, že ženy dominují několika oborům, jako je školství, zdravotnictví či obchod, a v nich jsou výdělky podprůměrné.

Konkrétně jsou společnosti jen málo ochotné zveřejnit, jaký plat u nich mají v průměru ženy a jaký muži. Jednou z výjimek jsou Železárny a drátovny Bohumín. Muži tam berou v průměru 19 tisíc a ženy 13 900 korun. "Nejde o žádnou diskriminaci, ale o to, že ženy dělají především v administrativě nebo jednoduché a úklidové práce," vysvětluje za ŽDB Tomáš Želazko. Muži podle něho naopak dělají v rizikových provozech.

Podobné vysvětlení má i Česká pošta, kde ženy tvoří 80 procent zaměstnanců. "Značná část žen pracuje jako doručovatelky či na přepážce," říká mluvčí pošty Ladislav Vančura. Žen pracujících na vyšších pozicích je podle něj jen velmi málo.

 

Výdělky žen v Evropě