Na husí farmě v Rohozné u Jihlavy, kde byla v minulém týdnu zjištěna nákaza...

Na husí farmě v Rohozné u Jihlavy, kde byla v minulém týdnu zjištěna nákaza ptačí chřipkou, veterináři spolu s hasiči začali likvidovat celý chov. Utratit musí zhruba pět tisíc zvířat. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Česko se zbavilo ptačí chřipky, za dva roky stála jen na náhradách 350 milionů

  • 6
Světová organizace pro zdraví zvířat (WOAH) uvedla, že Česká republika v červenci znovu získala status země bez ptačí chřipky. Podle údajů ministerstva zemědělství se jenom na náhradách pro chovatele od začátku loňského roku proplatilo zhruba 350 milionů korun.

„Přestože se situace ohledně ptačí chřipky v chovech v ČR i v celé Evropě v poslední době uklidnila, nákaza u volně žijících ptáků se nadále vyskytuje. Proto bychom chtěli chovatele upozornit na to, že riziko zavlečení nákazy do chovů přetrvává a je nutné dodržovat pravidla biologické bezpečnosti,“ varuje i nadále ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád.

Letos veterináři v Česku našli 23 ohnisek chřipky v chovech drůbeže a ptáků držených v zajetí. Naposledy se choroba vyskytla v půlce května v Kladně- Švermově ve středních Čechách.

Stát dosud dostal 27 žádostí o náhradu za vybité kusy, vyplatil za ně 210 milionů korun, loni bylo v ČR 20 ohnisek chřipky, 19 chovatelům se proplatilo 137,5 milionu Kč.

Vybilo se 837 tisíc ptáků

Za poslední vlnu chřipky, která odstartovala loni na začátku prosince, v Česku uhynulo skoro 7500 kachen, 535 kurů, 1062 krůt, tři husy, osm perliček, 80 holubů, dva pávi a 13 indických běžců, tedy celkem zhruba 9150 ptáků. Veterináři utratili skoro 52 tisíc kachen, přes 750 tisíc kurů, zhruba 30 tisíc krůt, 21 hus, dvě perličky, 80 holubů a 16 indických běžců, celkem tak šlo o skoro 837 tisíc opeřenců. Zlikvidovalo se 7,5 milionu vajec.

Desítky koček v Polsku se nakazily ptačí chřipkou, uhynuly, nebo je museli utratit

Veterináři mají aktuálně obavy z polského přenosu choroby z ptáků na savce, v tomto případě kočky. Světová zdravotnická organizace uvedla, že do 11. července laboratoře prověřily vzorky od 46 koček a jednoho karakala, přičemž podtyp viru chřipky H5N1 se potvrdil u 29 z nich. Čtrnáct z nich veterináři utratili, dalších jedenáct uhynulo, poslední úhyn je hlášený ze 30. června. Jak se kočky nakazily, není jasné. „SVS proto doporučuje chovatelům, aby nekrmili domácí masožravce syrovým masem volně žijících ptáků nebo drůbeže a aby zabránili kontaktu s mrtvými ptáky,“ doplnili veterináři.

Mimo jiné kvůli ptačí chřipce v ČR na začátku roku razantně zdražila vejce. Ceny vystřelily vzhůru poté, co veterináři oznámili likvidaci největšího tuzemského chovu nosnic v Brodu nad Tichou na Tachovsku. Muselo se tam utratit tři čtvrtě milionu nosnic. To představuje zhruba šestinu tuzemských slepic chovaných na farmách, každý den tak v ČR chybělo proti normálu kolem 600 tisíc vajec. Cenové výkyvy poté kritizoval tehdejší ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), podle kterého si zvýšily marže obchodní řetězce.

Česko už nemá levné potraviny, ceny vystřelily skokově. Jinde rostly postupně

Situaci prověřoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který ale pochybení nebo tvorby kartelových dohod nezjistil. Nekula ale u vajec dále tvrdil, že úřad sledoval pouze balení o deseti kusech, větší přirážky se daly sledovat u balení po platech, tedy po 30 kusech. „Zde je situace úplně jiná,“ řekl zhruba měsíc před svou rezignací.