Za krále lobbingu je považován Marek Dalík

  1:05aktualizováno  1:05
Proč Topolánkova vláda náhle změnila názor na práci firmy Kapsch stavějící mýtný systém? Proč největší zakázku v armádní historii Paroubkova vláda narychlo odklepla dva týdny po prohraných volbách? A proč vlastně řadu státních zakázek nevyhrávají ty nejlepší nabídky a někdy se ví dopředu, kdo je získá?

„Já ze státního nežiju,“ říká Marek Dalík. | foto: NGUYEN PHUONG THAOMF DNES

Každodenní chod české státní správy je plný podobných otázek. Odpovědi na ně leží v paralelním světě české politiky. V jeho zákulisí, kde se pohybují lidé, kteří se sice nikdy neucházeli o vaši přízeň na volební kandidátce, přesto mají větší moc než leckterý poslanec. A občas umějí pozměnit scénář vývoje ve svůj prospěch.

Dalík, Janoušek, Kuzmiak, Jansta, Johanes... Lidé, u nichž je těžké přesně pojmenovat jejich povolání. Většinou se jim říká lobbisté, ale těch, kteří by to měli napsáno na vizitce, je opravdu málo.

Jsou mezi nimi vysloužilí politici, významní právníci a byznysmeni i bývalí policisté. Jejich úspěch je založený především na osobních vazbách. Obchodují s vlivem, se schopností dostat se k neveřejným obchodně zajímavým informacím, s uměním zařizovat věci rychle a neformálně a popostrčit je správným směrem.

"Lidé jako já tvoří most mezi politikou a byznysem. Generují z politiky peníze a část z nich pak do ní většinou vracejí," říká jeden z nich.

Momentálně je za krále této družiny, jejíž členové jsou schopní se jako hejno makrel spojovat a rozpojovat do účelových formací, považován neformální poradce současného premiéra Marek Dalík. Sám to však popírá. "Já ze státního nežiju," říká Dalík.

I sedmnáct let po revoluci mají v lobbistické družině převahu ti, kteří si umění osobních vazeb začali tříbit už za minulého režimu. Třeba fantom vlády Miloše Zemana Miroslav Šlouf.

Na první pohled nemá s politikou už nic společného, staví si dům vedle golfového hřiště kousek od Prahy, s médii nekomunikuje a čas od času si dopřeje nějaký obchod na Slovensku.

Jenže řada politiků by vám odpřisáhla, že právě on hrál klíčovou roli při formování současné vládní koalice, že je v častém kontaktu se současnou zákulisní hvězdou Markem Dalíkem a že klíčové obrácení poslance Michala Pohanky je především jeho práce.

Tiché hemžení obchodníků s mocí lze pozorovat u velké části personálních výměn, u každé větší zakázky, u každého významného prodeje státního majetku.

Shánějí informace, snaží se získat konkurenční výhody sami pro sebe nebo pro své klienty a hlídají své protivníky. A tak, i když se zatím ani nerozhodlo o transformaci Budvaru na akciovou společnost, už teď tu mají velcí světoví pivovarníci najaté lidi, kteří jim pivovar hlídají.

Stejné je to třeba u privatizace Letiště Praha. Už teď se po důležitých institucích cíleně rozmisťují lidé, kteří by měli pomoci tomu, aby se obrovské množství peněz, které sem v následujících letech přijde z Evropské unie, distribuovalo tím správným směrem.

Ne náhodou byli na řadě úřadů lidé na těchto pozicích vyměňováni mezi prvními. Lobbing a korupce? Záleží na její definici. Logicky na seznam motivačních nástrojů používaných lidmi ze zákulisí patří relativně vysoko.

Přes různé pověsti, fámy a zaručené informace se však ještě nikdy ve vysokých sférách státní správy nepodařilo použití tohoto motivačního nástroje prokázat. Že by snad nikdo nikdy nebyl uplacen? Nesmysl.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Důvěřují a neprověřují. Čechům bezpečnost na internetu moc neříká

Ilustrační snímek

Češi netuší, co jim hrozí na síti. Spolu s Rakušany a Švýcary patří k nejdůvěřivějším v Evropě. Jak ukazuje...

Dopady boje s hazardem: obce přišly o 1,1 miliardy na daních z automatů

Ilustrační snímek

I když stát vybírá na dani z hazardu rok od roku více, mnoha obcím tyto příjmy klesly. Mohou za to zejména přísnější...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Najdete na iDNES.cz