Wall Streetem otřásá skandál

  • 1
Případ analytika firmy Merrill Lynch, který veřejnosti doporučoval koupi nekvalitních akcií internetových firem, ale své známé před nimi varoval, strhl na Wall Streetu právní lavinu. Kauzou se už zabývá úřad newyorského vrchního státního zástupce. Jeho vyšetřování se však nezastavilo jen u firmy Merrill Lynch. Začal prověřovat nezávislost analytiků i v dalších finančních ústavech. Nařídil totiž dalším investičním bankám, aby předložily své dokumenty souvisící s prošetřovanými akciemi.

Nařídil totiž dalším investičním bankám, aby předložily své dokumenty souvisící s prošetřovanými akciemi.

Tým vrchního státního zástupce Elliota Spitzera mimo jiné zkoumá i více než 30 tisíc e-mailů, které by mohly vypovídat o případných střetech zájmů.

Skandál kolem firmy Merrill Lynch začal odhalením, že její bývalý špičkový analytik Henry Blodget doporučoval koupi akcií firmy InfoSpace, přestože už začal pád jejích akcií. Jejich cena postupně klesla ze 132 dolarů až na 1,46 dolaru. Svým známým však Blodget posílal zcela jiná doporučení, než prezentoval veřejně. Netajil se v nich, že firma má problémy. Podle Spitzera se tak dostal do vážného konfliktu zájmů.

Když se celá věc provalila, Merrill Lynch a další investiční banky se dostaly do kritické palby investorů. Ti si stěžovali, že poskytování zkreslených tipů mělo zajistit bankám příjmy z poplatků z prodeje akcií a z poradenství firmám při fúzích. "Domnívám se, že je to případ, který může skončit trestními oznámeními a možná i uvězněním pro některé z analytiků," míní právník Jacob Zamansky, který se zabývá hájením zájmů akcionářů.

Státní zástupce Spitzer nechal možnost, zda proti bankám a analytikům zahájí trestní řízení, zatím otevřenou. "Je tu celá řada možností," řekl. Bude podle něho přitom hodně záležet na tom, jak budou analytikové spolupracovat a jaké důkazy se podaří odhalit. Spitzer na případu údajně spolupracuje také s Komisí pro cenné papíry. Spitzer nařídil Merrill Lynch, aby předložila dokumenty svědčící o konfliktních doporučeních, a o totéž požádal i další investiční banky včetně CSFB a Morgan Stanley.

Firma Merrill Lynch, která stála na počátku celé kauzy, však trvá na tom, že se nedopustila žádných pochybení a že e-maily rozesílané Blodgetem byly vytrženy z kontextu. "Tvrzení newyorského vrchního státního zástupce jsou nepodložená. Uráží nás, že jsme nedostali příležitost tato tvrzení vyvrátit u soudu," tvrdí Merril Lynch.