Pult s masnými výrobky. Ilustrační foto.

Pult s masnými výrobky. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Třikrát a dost: Sdružení spotřebitelů chce za klamání lidí vyšší tresty

  • 122
Spotřebitelská organizace Spotřebitel net by ráda zpřísnila sankce za klamání lidí při nákupu potravin. Případů, kdy obchodníci prodlužují datum spotřeby, totiž přibývá. Prošlé potraviny přitom ohrožují zdraví lidí, a tak mají být mnohem přísněji trestány než dnes, soudí organizace. Do zákona chce prosadit systém "třikrát a dost".

"V praxi by to znamenalo, že když by jeden subjekt třikrát během dvou let opakoval stejnou praktiku, že přebaluje potraviny jiným datem spotřeby, dostal by napříště pokutu v horní polovině sazby (maximální je 5 milionů Kč), nebo ještě vyšší sankci, než je maximální sazba," vysvětluje právník sdružení Miroslav Huml.

Případy záměrného klamání zákazníků v obchodech se podle něj příchodem krize objevují čím dál častěji. Podobně situaci vnímá také Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), která od Nového roku vyráží na pravidelné kontroly a vrací se stále s novými případy prodlužování dat trvanlivosti výrobků. Přebalené potraviny našla už v Bille, Tesku, Kauflandu a Albertu.

Přebalování ale není cizí ani menším obchodům. Například minulý týden se rekordmanem v oboru stala Jednota v Mikulově, která prodávala otevřené balení párků s třikrát přelepenou etiketou (více zde).

Zákon o ochraně spotřebitele dovoluje v takovýchto případech uložit až pětimilionovou sankci. V praxi však dostávají obchodníci většinou jen desetitisícové pokuty. "Musíme brát v úvahu nejen závažnost provinění, ale i majetkové poměry kontrolovaného subjektu," vysvětluje mluvčí SZPI Michal Spáčil.

Sdružení navrhuje až 50milionovou sankci

A v tom je podle Humla problém. Sankce v řádu desetitisíců korun je totiž například pro maloobchodní řetězce tak směšná, že je nepřinutí něco měnit a zaměstnat například dalšího člověka, který by dával na prošlé potraviny pozor.

"Řetězce trpí podzaměstnaností, lidé tam nestíhají a když se blíží konec spotřeby potravin a v obchodě jich zbude hodně, jednoduše je přelepí. Zrovna před týdnem jsme řešili případ člověka, který v pražském řetězci takto na příkaz nadřízených přebaloval maso a byl z toho zděšen," uvedl Huml s tím, že v takovýchto případech, které jsou promyšlené, si dovede představit i padesátimilionovou sankci.

Tu nyní zákon umožňuje uložit firmám, které i přes nařízení inspektorů stáhnout z oběhu závadné potraviny toto nařízení ignorují.

Obchodníci si z malých pokut nic nedělají

"Obchodníci se chovají jako každý jiný subjekt ekonomicky. Dokud se jim vyplatí, podobně jako černým pasažérům, platit pokuty, než zaměstnat další lidi, budou s lidskými životy hazardovat dál a nic se nezmění," je přesvědčen Huml.

Že je prodlužování dat spotřeby projevem vypracovaného systému, a ne individuálním selháním konečných pracovníků, jak to prezentují řetězce, upozorňoval i předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy Bohumír Dufek. "Od našich členů víme, že se na takové akce (přebalování potravin) schválně najímají brigádníci, aby se informace neroznesly rychle ven." (čtěte Odboráři: Přebalování potravin je běžné, nově se i "počešťují" vejce.)

Spotřebitelská organizace bude nyní se svým záměrem kontaktovat některé poslance, aby jí pomohli systém třikrát a dost prosadit.

Na praktiky řetězců se hodlá více zaměřit i ministerstvo zemědělství. "Již příští týden se sejdu se zástupci obchodních řetězců a právě téma přelepování data spotřeby potravin, podobně jako další praktiky obchodníků, budou důležitými body jednání,“ řekl ministr zemědělství Petr Bendl.

Souhlasíte, aby firmy platily milionové sankce za opakované protahování spotřeby potravin?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 10. dubna 2012. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 2663
Ne
Ne 46