Vyřazené zbraně jsou výhodný obchod se státem

  • 2
Summit NATO uzavřel nejen okolí budov, ve kterých se scházely stovky hostů schůzky aliance. Pod zámkem zůstaly i sklady vyřazených zbraní české policie a armády. Obchody s použitými zbraněmi byly po dobu summitu záměrně pozastaveny.

"Nechtěli jsme dát zbytečně příčinu ke kritice, že se zbraně od nás můžou dostat do rukou radikálů, kteří přijedou protestovat," vysvětluje ředitel odboru správy majetku na ministerstvu vnitra Petr Benda.

Poslední odprodej nepotřebných ručních střelných zbraní od policie vrcholil před summitem. Ministr Gross rozhodl, že se brány skladů pro vítěze tendru otevřou až za týden. Z policejních arzenálů na trh přijdou dva tisíce pistolí a tři tisíce samopalů.

Drtivá většina těchto zbraní končí v zahraničí. Přestože čeští zbrojaři oficiálně tvrdí, že obchod s vyřazeným materiálem je zanedbatelný, ve skutečnosti může přinášet miliardové tržby. Lidé, kteří se v této branži pohybují, říkají, že zbraně do zahraničí směřují za 3-4násobek ceny, za kterou zbraně kupují od státu.

Zájem je opravdu velký, zbraně jdou sehnat od státu velmi levně. O zboží, které letos nabídlo vnitro, se ucházelo 12 z 60 firem, které mají povolení k vývozu. Uspělo pět.

Jediným kritériem prodeje je cena. Například soutěž o poslední vyřazené pistole od vnitra vynesla úřadu necelou tisícikorunu za kus.

Kam dál čeští obchodníci zbraně prodávají, už úřady nevědí. Obchodníci sice ministerstvu průmyslu hlásí, jaké zbraně vezou za hranice, s informacemi však úřad dále nepracuje. Z jeho evidence nelze zjistit, jaká část z exportovaných zbraní jsou právě ty ze státních skladů.

"Přebytky vyřazených zbraní jsou obrovské. Trh válcují zbraně z Ruska a Polska. Profit je dobrý, ale objem, který se podaří prodat, není velký," říká šéf Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek. Ani on nemá přehled o tom, jakou část obchodu představují vyřazené zbraně.

Údaje o odprodejích donedávna tajili i sami prodávající. Ministerstvo obrany nyní přiznává, že se odprodejem zbavilo od roku 1993 více než 50 tisíc samopalů a 30 tisíc pistolí.

Za kolik? "To je obchodní tajemství. Pro představu v roce 2001 bylo zpracováno 25 smluv v objemu více než 38 milionů," říká Andrej Čírtek z tiskového oddělení úřadu.

Přestože po 11. září byly tyto obchody na chvíli u ledu, nakonec loni stát uvolnil velké množství zbraní ze zásob policie: 13,5 tisíce pistolí a 31 tisíc samopalů. A brzy začnou proudit na trh pistole, které mění policisté za nové, půjde o 46 tisíc.

Největšími kupujícími jsou: Thomas CZ, Banzai, CZ Export (dcera České zbrojovky), RDP Group a Kozap. Obchodníci však o transakcích se státem nechtějí příliš hovořit.

"Obchody končí, už není kam vyvážet, je to nula proti tomu, co bylo dřív," říká majitel firmy Thomas CZ Jiří Tomeš, který vozí zbraně do Gruzie. Zároveň však přiznává, že letos bude mít téměř miliardový obrat.

RDP Group kromě toho, že se účastní soutěží o zbraně z vnitra, jinak nejeví známky života. V její kanceláři nikdo nebere telefony, ani její ředitelka Viktorie Hradská není k zastižení.

Období, kdy měla exkluzivní vztah s vnitrem a měla téměř čtyři roky v režii cestu všech zbraní z policejních skladů na trh, skončilo v roce 1999. Stát na tom nejen tratil, ale hlavně neměl nad pohybem zbraní už vůbec žádnou kontrolu.