Pochůzkový prodej bude ve Vsetíně možný pouze u obchodních center (ilustrační snímek).

Pochůzkový prodej bude ve Vsetíně možný pouze u obchodních center (ilustrační snímek). | foto: archiv, MF DNES

Vsetín zakázal podomní prodej, za porušení hrozí mnohatisícová pokuta

  • 12
Přišel jsem vám zlevnit elektřinu a plyn, tuto a podobnou větu slýchají po otevření dveří lidé od nejrůznějších dealerů po celé republice. Radnice ve Vsetíně se rozhodla učinit obchodníkům s často velmi záludnými nabídkami přítrž. Zakázala ve městě podomní prodej a omezila také pochůzkový prodej.

Vsetín tak reagoval na stížnosti obyvatel. Nabízení zboží a služeb v domech či bytech je tak zcela zakázané, pochůzkový prodej je možný jen v okolí nákupních center mimo střed města.

"Důvodem byly narůstající problémy s nekorektním jednáním některých prodejců či poskytovatelů služeb zejména se seniory," vysvětlila mluvčí radnice Jana Čadová.

Dodržování nového nařízení bude kontrolovat především městská policie. Za jeho porušení je možné uložit pokutu podnikatelům až 200 tisíc korun, ostatním lidem 300 tisíc korun.

"Městská policie tak bude moci zakročit, pokud například budou prodejci v bytových domech a obyvatelé na to upozorní," slíbila starostka Iveta Táborská.

Veřejných sbírek se omezení nedotknou

Radnice však uklidňuje, že zákaz podomního a omezení lokalit k pochůzkovému prodeji nezasáhne do organizování celorepublikových veřejných sbírek nebo jiných charitativních nabídek. Příspěvky však v těchto případech musejí být dobrovolné.

"Jestliže se bude jednat o prodej zboží pro dobročinné účely, pak se již jedná o formu prodeje a zákaz se ho samozřejmě také dotkne," podotkla Čadová.

Při podomním prodeji se prodává zboží či poskytují služby bez předchozí objednávky mimo veřejně přístupná místa, například v bytech či domech. Pochůzkovým prodejem se rozumí oslovování zákazníků přímo na ulici či jiném veřejném prostranství.

Problémy zatím lidé jinde nehlásili

Další velká města v regionu podobný krok nechystají. "Zatím jsme problémy s podomním prodejem neřešili, takže nebyl důvod jej nějak regulovat. V tuto chvíli o něčem takovém neuvažujeme," řekla starostka Kroměříže Daniela Hebnarová.

Podobně se vyjádřilo vedení krajského Zlína. Podle mluvčího magistrátu Zdeňka Dvořáka k tomu totiž nemá důvod.

"Současný platný tržní řád podomní prodej nezakazuje. Lidé tak mohou po domech nabízet své zboží. Nemáme s tím problém," řekl Dvořák.

Podomní prodej nijak nereguluje ani Uherské Hradiště. "Přestože je pouliční prodej ve městě poměrně často vídaným jevem a nemusí se vždy setkávat jen s kladnými reakcemi obyvatel, neřešili jsme zatím větší problémy," řekl starosta Květoslav Tichavský.

Jiné to je, pokud jde o pochůzkový prodej. Ten je v Hradišti povolený pouze mimo památkovou zónu města. To se ovšem nevztahuje na prodejce, kteří chodí s pokladničkami pro veřejné charitativní sbírky.

Zákaz podomního prodeje už v Česku platí na řadě míst - například v Břeclavi, Bystřici nad Pernštejnem či Chebu. Od Nového roku by měl platit i v Blansku. Podomní prodej ve městě hodlá zakázat i šumperská radnice. Obdobný krok učinili před dvěma roky v Uničově, kde je zakázán i pochůzkový prodej. Obchodníci to přesto zkoušeli obcházet (více čtěte zde).