Vodárny si účtují víc , než na kolik mají ze zákona nárok. Ilustrační foto

Vodárny si účtují víc , než na kolik mají ze zákona nárok. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vodárny účtují zákazníkům i to, co nesmějí. Dostávají rekordní pokuty

  • 71
Vodárenské společnosti účtují českým domácnostem i firmám více, než na kolik mají ze zákona nárok. Ukazují to výsledky kontrol vodáren za uplynulý rok. Šest z deseti vodárenských podniků dostalo loni při kontrolách pokutu za to, že špatně kalkulovaly cenu vodného a stočného.

Voda je přitom energií, která v posledních letech zdražuje ze všech nejvíce. Peníze, o které je distributoři svým pochybením připravili, však zákazníci zpět nedostanou.

Z 86 kontrol loni úředníci dali pokutu 52 vodárenským společnostem. "Výše udělených pokut se od roku 2006 zněkolikanásobila," upozornil mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Loni musely vodárenské společnosti zaplatit na již pravomocných pokutách přes osm milionů korun.

co si účtují vodárny

povolené položky
– odpisy vodárenského zařízení
– daně a poplatky
– energie a další náklady potřebné k výrobě a distribuci vody
– přiměřený zisk vodárny

nepovolené položky
– výdaje na marketing
– výdaje na prezentaci
– pokuty
– penále
– náklady na odpis nedobytných pohledávek

Vodárny většinou drží přirozený monopol a lidé nemají často jinou možnost než být jejich zákazníkem. I proto je výše vodného a stočného státem věcně usměrněná. Firmy si tak nesmějí dát do výpočtu ceny všechny náklady, ale jen ty přesně dané cenovými předpisy.

Kontroly však ukázaly, že si s tím vodárny příliš hlavu nelámou a do ceny si započítávají i to, co nesmí. Některé vodárny naopak v kalkulacích podhodnotily předpokládaný objem odebrané vody a tím zbytečně cenu vodného zdražily.

Chybují také odpadáři nebo dopravci

Finanční ředitelství našla chyby v cenách i u jiných firem s věcně usměrněnými cenami. Například u autobusových dopravců, kterým kraje dotují provoz. Úřady pokutovaly i odpadářské firmy, za podobné prohřešky jako vodárny.

Devět set tisíc korun musela například zaplatit společnost Spalovna a komunální odpady Brno. Ta si do "ekonomicky oprávněných" nákladů dala například výdaje na reklamu nebo příspěvky na životní pojištění.

V žebříčku největších pokut vede za loňský rok Moravská vodárenská s pokutou 2,75 milionu korun. Podle obchodně finančního ředitele Petra Tejchmana šlo o to, že si firma do kalkulace ceny zahrnula poplatky za vypouštění odpadních vod, které jí byly později odpuštěny Českou inspekcí životního prostředí.

Milionovou pokutu dostaly i Severočeské vodovody a kanalizace. "Byla udělena za odlišný pohled správního orgánu při vykazování takzvané vlastní spotřeby," uvedla mluvčí Iveta Kardianová. Sama pokuta podle ní nemá vliv na cenu vodného a stočného. "Reagovali jsme na názor správního orgánu změnou vnitřních postupů a vykazování," dodala mluvčí.

Lidé se ptají, za co vlastně platí

Dosud mohl stát udělit pokutu ve výši prospěchu, který nesprávným stanovením cen vodárnám vznikl. Pokud nešlo jeho přesnou výši zjistit, dával stát pokutu do milionu korun. Pokuty mohou být novelou zákona o cenách z podzimu z loňského roku nově ještě vyšší, strop je deset milionů korun.

Podle Jakoba se nedá podle výše pokuty odvozovat vážnost porušení cenových předpisů. "Záleží vždy na tom kterém individuálním vodárenském subjektu a rozsahu území, které zásobuje vodou," vysvětlil Jakob.

Další dodavatele energií kontroluje Energetický regulační úřad a Státní energetická inspekce, které zatím výsledky cenových kontrol nezveřejnily. Zvýšené množství kontrol souvisí podle Jakoba s přibývajícími stížnostmi od lidí. "Občané začínají velmi pozorně sledovat, co vlastně platí a za co," tvrdí Jakob.

Nejvyšší pokuty udělené vodárnám

Moravská vodárenská ...............................................2,75
(kubík vody stojí 66,81 Kč)

Vod. a kanal. Jižní Čechy............................................1,51
(různé ceny podle místa dodávky)

Severočeské vod. a kanal..........................................1,0
(kubík vody stojí 70,01 Kč)

Vod. a kanal. Břeclav...................................................0,35
(kubík vody stojí 67,1 Kč)

Středočes. vodárny Kladno........................................0,3
(kubík vody stojí 74,25 Kč)

Vod. a kanal. Havl. Brod..............................................0,2
(kubík vody stojí 59,69 Kč)

Pramen: ministerstvo financí, pokuty v milionech Kč. Cena za kubík vč. stočného