Premiér Jan Fischer

Premiér Jan Fischer | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Vláda ořeže odměny šéfů státních firem

  • 120
Odměna 120 milionů korun pro manažery ztrátových státních ČSA či akcie v hodnotě 600 milionů korun pro šéfa polostátního ČEZ. Tyto extrémně vysoké prémie by už do budoucna neměly být pravidlem. "Platová" komise sestavená premiérem Janem Fischerem se totiž včera shodla na principech nového odměňování státních manažerů.

Jednou z novinek je to, že celková roční odměna ředitele firmy bude muset být srovnatelná s podnikem obdobné velikosti v Česku.

Pravděpodobně také bude zrušen motivační akciový program. Ten v současné době existuje v energetickém kolosu ČEZ, kde si od roku 2001 manažeři a dříve i členové dozorčí rady rozdělili přes 1,5 procenta všech akcií firmy.

"V některých firmách se bude muset styl odměňování manažerů změnit zásadně," říká Tomáš Uvíra, který má na ministerstvu financí státní firmy na starosti. 

Výstupem platové komise nicméně nebude, kolik kdo bere v jednotlivých firmách a zda se někomu odměny změní. "My vytvoříme principy, na jejichž základě se budou s novými manažery uzavírat smlouvy," upozornil poradce premiéra a člen platové komise Michal Frankl.

Odměna bude sestavena ze čtyř dílů

Základním pravidlem by mělo být, že odměna šéfů se skládá ze čtyř složek. Bude to pevný měsíční plat, který nebude moci přesáhnout zhruba polovinu celkové roční odměny. Dále roční plat závislý na výsledcích podniku, střednědobá odměna s výhledem na 3 až 5 let a jen malé procento budou další benefity.

To je například služební auto, životní kapitálová pojistka či takzvaný zlatý padák, tedy peníze, které jsou manažerovi vyplaceny po jeho odchodu z firmy.

Nová pravidla by měla začít platit po schválení vládou už v příštích měsících.

Stát chce vědět, kolik manažeři berou

Kabinet si vedle nového systému platů objednal také zpracování přehledu, jak velké platy a celkové odměny ve státních firmách v současnosti jsou. V řadě případů to totiž státu vůbec není známo.

Seznam má dát dohromady společnost Industrial Advisors bývalého šéfa Škody Auto Vratislava Kulhánka. Na jeho základě se pak ministerstvo financí rozhodne, u kterých manažerů bude současné odměny měnit.

Ministr financí Eduard Janota, který audit zahájil, se v minulosti vyjádřil, že by odměny měly být srovnatelné s podobnými společnostmi v Německu.

Manažeři půjdou na potítko

Při určování "spravedlivých" odměn však bude záležet také na tom, jak kompetentní jednotliví manažeři jsou. To bude vláda posuzovat na základě výsledků zkoušek, které prověří základní právní a finanční  znalosti šéfů státních a polostátních firem.

Industrial Advisors tak v písemných a ústních testech prozkouší celkem osmdesátku členů dozorčích rad největších podniků s účastí státu jako ČEZ, ČSA či České dráhy.

Ptát se v nich bude šéfů například na to, jaký by měl být vztah dozorčí rady a managementu, a bude po nich chtít sestavit i finanční výkaz.

"Analyzujeme lidi z dozorčích rad osmi podniků ovládaných státem a zhodnotíme, jaká je jejich kvalifikace, jestli znají a umějí číst základní finanční výkazy a jestli mají elementární právní povědomí," říká Monika Zahálková, partnerka firmy Industrial Advisors.

Kdo se sejde na potítku

Martin Kocourek (ČEZ), ekonomický expert ODS
Michal Mejstřík (ČSA), VŠ profesor
Pavel Bém (Letiště Praha), pražský primátor
Pavel Drobil (Lesy ČR), zastupitel Moravskoslez. kraje za ODS
Ján Dzvoník (MERO), býv. náměstek exministra obrany Jaroslava Tvrdíka z ČSSD
Miroslav Beneš (ČEPRO), býv. místopředseda ODS a býv. ministr pro místní rozvoj
Antonín Leitgeb (České dráhy), dlouholetý odborář OSŽ
Karel Březina (České dráhy), exministr bez portfeje ČSSD
Tomáš Julínek (ČEPS), býv. ministr zdravotnictví z ODS
Vladimír Johanes (ČEPS), lobbista spojený s ČEZ

,