Rozhodnutí je důležité i pro stavební firmy.

Rozhodnutí je důležité i pro stavební firmy. | foto: MF DNES

Vláda odložila definici sociálního bydlení

  • 5
Kabinet Mirka Topolánka řešil otázku, která ovlivní trh s byty po roce 2007. Ministři měli rozhodovat o definici sociálního bydlení, nakonec verdikt ale odložili. Ministr financí Vlastimil Tlustý navrhoval, aby do této kategorie, na níž se bude vztahovat nižší sazba DPH, spadalo prakticky vše.

Původní návrh sociálnědemokratického ministra financí Bohuslava Sobotky předpokládal pro byty s nižší daní limit plochy do 90 m2 a domky do 150 m2. To by však stát jen těžko kontroloval.

Ti, kdo by si chtěli postavit byt větší za daň nižší, by ho dokázali obejít. „Je to těžko spravovatelné a snadno obejitelné. Jakmile bychom tam ten limit dali, byty by se propojovaly, stavěly by se dvojbyty a dvojdomky,“ popisuje Tlustý.

Mluvčí bruselského komisaře pro daně Maria Assimakopoulou MF DNES potvrdila, že Česko si může nechat nižší daň u prací na stavbách, které jsou součástí sociální politiky státu.

„Česko musí stejně jako všechny státy EU přesně definovat šíři sociální politiky. Až to oficiálně ohlásí, Evropská komise ji pozorně prověří,“ uvedla. Podle zdroje ČTK z Evropské komise Česko větší problémy při uplatňování snížené sazby DPH na bydlení v Bruselu nečekají a ani zásah Evropské komise.

Hypoteční banky i stavebníci už netrpělivě čekají. Kvůli nejasnostem ohledně daně je velká poptávka po nemovitostech a situace připomíná paniku před vstupem do EU.

Česko musí problém s DPH na stavebnípráce spojené s bydlením vyřešit do konce příštího roku. V prosinci totiž vyprší daňová výjimka, kterou si země vyjednala před vstupem do EU.

Pokud návrh projde zřejmě jediné omezení by se vztahovalo na rodinné domy. Ty by směly mít nejvýše tři samostatné byty, nejvýše dvě nadzemní podlaží, jedno podzemní podlaží a podkroví. V případě bytových domů by pak více než polovina podlahové plochy nemovitosti musela připadat na byty. Toto vymezení obsahuje současný zákon o DPH.

,