Vláda získá zákonem vliv na ERÚ, stěžuje si šéfka před hlasováním

  15:49aktualizováno  15:49
Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková varuje před schválením novely energetického zákona. Vznikem nové Rady ERÚ, která má být jmenována vládou, podle ní skončí nezávislost úřadu. „Stává se politicky závislý na jedné parlamentní straně, a to na sociální demokracii,“ řekla.

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková u brněnského krajského soudu, který prověřuje machinace s udělováním licencí pro fotovoltaické elektrárny. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

„Zákon byl projednán chaoticky a dodnes ho považuji za legislativní zmetek. Svou práci odvedlo špatně ministerstvo průmyslu a obchodu i legislativní rada vlády. Zákonem se například ruší pozice předsedy úřadu, přesto zákon s rozhodnutím předsedy na některých místech počítá,“ uvedla Vitásková na pondělním semináři k energetickému zákonu v poslanecké sněmovně. Na akci byl přizván i ministr průmyslu Jan Mládek či jeho náměstek Pavel Šolc, místo s jejich jmenovkami zůstalo však neobsazeno.

Podle Vitáskové vzniká zákon pod tlakem lobbistů, na silný vliv zájmových skupin na energetickou legislativu upozornila i Bezpečnostní informační služba.

„Regulátor rozhoduje o obrovském balíku peněz. Příspěvky na obnovitelné zdroje jsou ve výši 44 miliard korun ročně. Je tak přirozené, že se stát pokouší bránit své občany pomocí regulace a že tyto obrovské částky vyvolávají silné tlaky na regulátora. V České republice však tyto tlaky již zašly za únosnou mez,“ uvedla Vitásková.

Energetický regulační úřad proto vyzval poslance, aby vládě vrátili k přepracování novelu energetického zákona. Ta je zařazena na program schůze, která začne v úterý. Norma, která také například mění způsob platby poplatku na obnovitelné zdroje energie a má umožnit provozovat malé solární elektrárny bez zbytečné administrativy.

Na rychlé projednání zákona však tlačí průmyslníci. Jakožto největším spotřebitelům elektrické energie by jim totiž novela měla přinést částečné ulehčení od vysokých poplatků za obnovitelné zdroje, které jsou součástí konečného účtu za elektřinu.

„Neztotožňuji se s tím, že by se problém dal vyřešit tím, že vrátíme novelu zpět a budeme schvalovat pouze novelu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů. Jsou to provázané mechanizmy. Pokud chceme podpořit český průmysl, tak musíme podpořit změny v obou zákonech. Domnívám se, že v tomto smyslu je to připravené,“ apeloval na zákonodárce viceprezident Svazu průmyslu Jan Rafaj.

Pokus o politizaci úřadu?

Vitásková uvedla, že nemá problém s tím, aby rada úřadu vznikla, vadí ji ale její podoba. Rada ERÚ má mít pět členů s pětiletým funkčním obdobím, jeden má být jejím předsedou. Předseda bude moci vést radu nejdéle tři roky. Členy a jejího předsedu má nově jmenovat a odvolávat vláda na návrh ministra průmyslu a obchodu. V současné době jmenuje předsedu ERÚ prezident na návrh vlády, funkční období je šestileté.

„Současný nezávislý způsob regulace končí, jedná se o zjevný pokus o politizaci úřadu,“ uvedla Vitásková. Předseda rady se podle ní stane jakýmsi dalším náměstkem ministra průmyslu. „Úřad se stává politicky závislý na jedné parlamentní straně, a to na sociální demokracii,“ sdělila Vitásková.

Vyřazení prezidenta ze jmenovacího a odvolacího procesu potvrzuje podle ní zájem části ČSSD zbavit úřad nezávislosti na politické moci a plně radu ovládnout. Uvedla, že má na mysli například poslance Milana Urbana (ČSSD), u něhož jsou podle ní známy úzké vztahy k nejrůznějším lobbistům. Urban se snažil zavedení rady ERÚ neúspěšně prosadit již v tzv. malé novele energetického zákona na jaře tohoto roku. „Všichni si můžete spočítat, odkud vane vítr,“ dodala.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Špína i mrtví ptáci. Inspekce loni zavřela 178 restaurací a obchodů

Restaurace Quán Tú Truong v pražské tržnici Sapa. Jeden z několika místních...

Pokud něco jíte, dejte si pauzu. Pohled do loni uzavřených restaurací a podniků, které pracují s potravinami, je...

V Česku startuje Apple Pay, čeká se nová vlna zájmu o mobilní placení

Ilustrační snímek služby Apple pay.

Čeští zákazníci mohou od úterý využít novou platební metodu pomocí telefonů iPhone či dalších zařízení od společnosti...

Elektronické daňové přiznání nebude, úředníci zrušili tendr na daňový portál

Budova Generálního finančního ředitelství

Generální finanční ředitelství v úterý zrušilo zadávací řízení veřejné zakázky na zpracování portálu Moje daně. Z...

Najdete na iDNES.cz