Věřitelé chtějí Polívkův osobní bankrot. Pomůže mu a začne od nuly, míní

  4:19aktualizováno  4:19
Věřitelé zadlužené farmy Bolka Polívky si přejí, aby herec skončil v osobním bankrotu. Tvrdí, že před vyhlášením úpadku snižoval hodnotu podniku a navíc si sám vyplácel přemrštěné částky za propagaci. Polívkovi partneři to považují za nátlak.

Herec Bolek Polívka ve hře Veselé paničky windsorské na Shakespearovských slavnostech na Pražském hradě. (22. června 2009) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Ten, který poslal Polívku do bankrotu. Přesně o takové nálepce dlouho přemýšlel Tomáš Kaláb, ředitel společnosti Kaláb-stavební firma, než poslal známou farmu herce a baviče Boleslava Polívky do konkurzu. "S tátou jsme se o tom dlouho radili. Zda se to nakonec neobrátí proti nám, neuškodí nám pustit se do sporu se známou osobou," říká jeden z největších věřitelů Farmy Bolka Polívky.

Restaurace s hotelem v malé obci Olšany, kterou dvacet let budoval známý bavič ze svých prostředků, nezvládla rozšíření o wellness centrum za evropské peníze a  skončila v konkurzu. Z více než 55 milionů dluhů se vrátí věřitelům zlomek, prodej farmy vynesl jen patnáct milionů. "Naše škoda bude šest sedm milionů. Z ekonomického pohledu je to již odepsané. Ale kdybychom to nevymáhali po panu Polívkovi, byl by to dárek dlužníkovi, který se nehlásí ke svým slibům a nekomunikuje," vysvětluje Tomáš Kaláb, proč se připojí k návrhu na vyhlášení osobního bankrotu Boleslava Polívky.

Cestu k němu odstartovala insolvenční správkyně farmy Petra Hýsková. Podle jejího návrhu Polívka a spříznění věřitelé farmy přihlásili pohledávky za dvacet milionů korun a teprve nyní vychází najevo, že jsou ekonomicky propojeni. Tvrdí také, že herec v trojjedinné roli - majitel, jednatel a dodavatel farmy - snižoval před vyhlášením úpadku hodnotu podniku. A konečně chce vrátit například čtyři miliony korun, které si loni postupně vybral z pokladny v hotovosti za propagaci farmy.

Vyplácel si značnou část tržeb

Boleslav Polívka se k farmě a k návrhu odmítá veřejně jakkoliv vyjadřovat. "Myslím si, že návrh paní Hýskové hrubě nepravdivými údaji poškozuje pana Polívku. Budeme po ní požadovat náhradu škody," říká právník Miroslav Bartoň, který Boleslava Polívku zastupuje. Podle něj je návrh po právní stránce nesmyslný a hrubě zkresluje hercovo finanční zdraví. Říká, že jeho cílem je jen vytvořit veřejný tlak na známého herce.

Fotogalerie

Stejně se ve středu vyjádřil podnikatel Alexandr Seidl, který Boleslava Polívku finančně podpořil a v jehož prospěch je dohledatelný majetek zastavený. "Byla to z mé strany výpomoc člověku, který se na mě ze známosti po letech obrátil. Vykoupil jsem nějaké jeho půjčky od lichváře, půjčil mu 7,5 milionu. Pan Polívka vše včas a podle dohody splácí," říká podnikatel. "Vyhlášením osobního bankrotu, i když si myslím, že k tomu nemůže dojít, nic nezískají. Je to všechno nějaká pomsta," míní. Čí, to netuší.

Dva největší nezajištění věřitelé farmy, společnost Kaláb a Regionální operační program Jihovýchod, který z evropských peněz půjčil na rozšíření farmy přes jedenáct milionů, postup insolvenční správkyně za co největším výnosem z konkurzu podporují. Správkyně se v návrhu domáhá vrácení čtyř milionů korun, které si Polívka z pokladny farmy po 333 333 korunách měsíčně vyplácel podle smlouvy o propagaci farmy. Podle ní musel trávit na farmě minimálně šedesát hodin měsíčně a bavit hosty, zmiňovat farmu v rozhovorech.

Pro společnost to byl při zhruba desetimilionových ročních tržbách významný výdaj. Podle jeho právníka byl celý byznys plán farmy postavený na Polívkovi, peníze si odpracoval a ani nedosahují jeho tržní ceny.

"Osobní bankrot panu Polívkovi pomůže. Myslím, že v jeho případě dojde k rekordně rychlému oddlužení, zbaví se všech závazků, vrátí se mu klid na práci a začne zase od nuly znovu," uzavírá Tomáš Kaláb.

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Záchranářům zůstanou „staré“ vysílačky, ministerstvo modernizaci vzdalo

Ilustrační snímek

Hlavním prostředkem pro vzájemnou komunikaci mezi policií, hasičskými sbory a záchrannou službou zřejmě zůstanou...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Sencor svolává do opravy dva modely mobilní klimatizace, hrozí zkrat

Mobilní klimatizace Sencor, kterou společnost Fast ČR stahuje z trhu

Společnost Fast ČR, která je v tuzemsku autorizovaným distributorem spotřebičů Sencor, informuje o problému dvou modelů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz