Věřitelé chtějí Polívkův osobní bankrot. Pomůže mu a začne od nuly, míní

  4:19aktualizováno  4:19
Věřitelé zadlužené farmy Bolka Polívky si přejí, aby herec skončil v osobním bankrotu. Tvrdí, že před vyhlášením úpadku snižoval hodnotu podniku a navíc si sám vyplácel přemrštěné částky za propagaci. Polívkovi partneři to považují za nátlak.

Herec Bolek Polívka ve hře Veselé paničky windsorské na Shakespearovských slavnostech na Pražském hradě. (22. června 2009) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Ten, který poslal Polívku do bankrotu. Přesně o takové nálepce dlouho přemýšlel Tomáš Kaláb, ředitel společnosti Kaláb-stavební firma, než poslal známou farmu herce a baviče Boleslava Polívky do konkurzu. "S tátou jsme se o tom dlouho radili. Zda se to nakonec neobrátí proti nám, neuškodí nám pustit se do sporu se známou osobou," říká jeden z největších věřitelů Farmy Bolka Polívky.

Restaurace s hotelem v malé obci Olšany, kterou dvacet let budoval známý bavič ze svých prostředků, nezvládla rozšíření o wellness centrum za evropské peníze a  skončila v konkurzu. Z více než 55 milionů dluhů se vrátí věřitelům zlomek, prodej farmy vynesl jen patnáct milionů. "Naše škoda bude šest sedm milionů. Z ekonomického pohledu je to již odepsané. Ale kdybychom to nevymáhali po panu Polívkovi, byl by to dárek dlužníkovi, který se nehlásí ke svým slibům a nekomunikuje," vysvětluje Tomáš Kaláb, proč se připojí k návrhu na vyhlášení osobního bankrotu Boleslava Polívky.

Cestu k němu odstartovala insolvenční správkyně farmy Petra Hýsková. Podle jejího návrhu Polívka a spříznění věřitelé farmy přihlásili pohledávky za dvacet milionů korun a teprve nyní vychází najevo, že jsou ekonomicky propojeni. Tvrdí také, že herec v trojjedinné roli - majitel, jednatel a dodavatel farmy - snižoval před vyhlášením úpadku hodnotu podniku. A konečně chce vrátit například čtyři miliony korun, které si loni postupně vybral z pokladny v hotovosti za propagaci farmy.

Vyplácel si značnou část tržeb

Boleslav Polívka se k farmě a k návrhu odmítá veřejně jakkoliv vyjadřovat. "Myslím si, že návrh paní Hýskové hrubě nepravdivými údaji poškozuje pana Polívku. Budeme po ní požadovat náhradu škody," říká právník Miroslav Bartoň, který Boleslava Polívku zastupuje. Podle něj je návrh po právní stránce nesmyslný a hrubě zkresluje hercovo finanční zdraví. Říká, že jeho cílem je jen vytvořit veřejný tlak na známého herce.

Fotogalerie

Stejně se ve středu vyjádřil podnikatel Alexandr Seidl, který Boleslava Polívku finančně podpořil a v jehož prospěch je dohledatelný majetek zastavený. "Byla to z mé strany výpomoc člověku, který se na mě ze známosti po letech obrátil. Vykoupil jsem nějaké jeho půjčky od lichváře, půjčil mu 7,5 milionu. Pan Polívka vše včas a podle dohody splácí," říká podnikatel. "Vyhlášením osobního bankrotu, i když si myslím, že k tomu nemůže dojít, nic nezískají. Je to všechno nějaká pomsta," míní. Čí, to netuší.

Dva největší nezajištění věřitelé farmy, společnost Kaláb a Regionální operační program Jihovýchod, který z evropských peněz půjčil na rozšíření farmy přes jedenáct milionů, postup insolvenční správkyně za co největším výnosem z konkurzu podporují. Správkyně se v návrhu domáhá vrácení čtyř milionů korun, které si Polívka z pokladny farmy po 333 333 korunách měsíčně vyplácel podle smlouvy o propagaci farmy. Podle ní musel trávit na farmě minimálně šedesát hodin měsíčně a bavit hosty, zmiňovat farmu v rozhovorech.

Pro společnost to byl při zhruba desetimilionových ročních tržbách významný výdaj. Podle jeho právníka byl celý byznys plán farmy postavený na Polívkovi, peníze si odpracoval a ani nedosahují jeho tržní ceny.

"Osobní bankrot panu Polívkovi pomůže. Myslím, že v jeho případě dojde k rekordně rychlému oddlužení, zbaví se všech závazků, vrátí se mu klid na práci a začne zase od nuly znovu," uzavírá Tomáš Kaláb.

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Kočičí hlavy ničí e-koloběžky. Firmy vymýšlejí, jak z turistů nevytřást duši

Praha, 12.10.2018 Elektrický skútr Lime-S (elektrická koloběžka), který je...

Po příchodu do Evropy začaly firmy nabízející elektrokoloběžky narážet na mnohé problémy. Lidé proti nim protestují,...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Další z rubriky

Nejen pivo a zmrzlina. Letní prodejní hity jsou i zavařovačky a repelenty

zavařování, ilustrace

Přestože zmrzlina a vychlazené pivo nebo limonáda jsou hlavními symboly léta, existují i výrobky, které se v parných...

Nový lídr v EET pokladnách. Dotykačka koupí konkurenční Markeetu

Pokladní systém Dotykačka.

V byznysu s pokladnami pro elektronickou evidenci tržeb se přeskupují síly. Dotykačka kupuje konkurenční systém...

Zemědělci jsou s digitalizací dál než průmysl, tvrdí průzkum

Autonomní stroj Robotti poprvé v Česku. Stroj zvládne obdělat deset hektarů...

Zemědělci jsou v digitalizaci dál než průmysl, tvrdí nový průzkum Asociace malých a středních podniků, který se zabýval...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz