Papežovu stráž obléká podnik z Vysočiny

Papežovu stráž obléká podnik z Vysočiny | foto: Reuters

V Třešti oblékají papežovu vatikánskou gardu

  • 2
Je to jeden z nejviditelnějších úspěchů podnikání na Vysočině. V třešťských dílnách oděvního družstva Vývoj vznikla a vlastně stále ještě průběžně vzniká unikátní "vatikánská" zakázka - pestré uniformy pro Švýcarskou gardu.

Ta má už 500 let na starosti osobní bezpečnost papežů. Uniformy starobylého střihu budí ve Vatikánu pozornost turistů. Loni měli lidé na celé zeměkouli možnost vidět práci zaměstnanců Vývoje při dvou událostech.

První byla smutná, když zemřel papež Jan Pavel II. Druhou příležitostí byla volba papeže Benedikta XVI.

"To, co vidíte v televizi, jsou u nás dělané uniformy," líčí šéf Vývoje Rostislav Dvořák. Příslušníky Švýcarské gardy, nejmenšího a zřejmě i nejdéle fungujícího vojenského útvaru na světě, oblékla třešťská firma poprvé před třemi lety. Tehdy se v Třešti vyrobilo šedesát historických uniforem gardy, jejíž původ sahá do šestnáctého století.

V současnosti se na Vysočině průběžně dodělávají jednotlivé kusy podle potřeby. To v případě, že garda přijme nového člena, kterého potřebují obléct.

"Když se teď půjdu podívat do naší dílny, možná tam bude jedna uniforma viset," říká Dvořák. A jak se dá získat tak celosvětově výjimečná zakázka? Vývoj si v minulosti vybudoval poměrně široké kontakty ve Švýcarsku.

Jeden ze švýcarských obchodníků nabídl před třemi lety Třešťským unikátní možnost: ušít historické oděvy pro papežovy ochránce. Vatikán sází na reference z oblasti katolické církve. Takže prostředník, který se těší ve Vatikánu důvěře, někoho doporučí a jeho slovo pak má při udělení zakázky velký význam.

Zdvořilá bezpečnost
Švýcarská garda s halapartnami oslavila v lednu půl tisíciletí ve službách celkem 42 papežů. "Úlohou mladých vojáků je pečovat ve Vatikánu o zdvořilou bezpečnost," vysvětlil tehdy někdejší velitel jednotky Pius Segmüller.

Ovšem nejen nutně zdvořilou: sto a deset Švýcarů má stále na starosti osobní bezpečnost papeže i dalších dvou tisícovek obyvatel katolického státu v srdci Říma.

A nestárnoucí ideály gardy? "Pevnost v katolické víře, opravdový křesťanský život, neochvějná věrnost i hluboká láska k církvi a Kristovu vikáři (papeži), vytrvalost v malých stejně jako velkých úkolech každodenní služby, odvaha a pokora, porozumění pro bližní," konstatoval loni v květnu čerstvě zvolený papež Benedikt XVI. během slavnostní přísahy nových členů jednotky.

Člen gardy může být i Ind
Požadavky na gardisty mají i vymahatelnější podobu: papežův strážce musí být švýcarským občanem katolického vyznání a bezúhonné pověsti. Má měřit více než 174 centimetrů. Akceptováni jsou jen svobodní ve věku 19 až 30 let.

Pamětníci dodávají, že vhodný byl i původ z německojazyčných kantonů. Francouzsky hovořící gardisté byli v menšině, a zároveň i přehlíženi německými kolegy. Časy se zřejmě mění: v roce 2003 byl do gardy přijat švýcarský občan indického původu.

Kromě zásilek do Vatikánu obléká Vývoj i policisty v některých západních zemích. Z jeho dílen vychází kromě jiného i sportovní konfekce a oblečení pro extrémní klimatické podmínky, které se loni dostalo při testu i na vrcholek světa Mount Everestu.

,