Diskuze

V evidenci půdy vládne chaos. Nájemci si pole často prohazují

Více než dva miliony vlastníků zemědělských pozemků v České republice by se měly mít na pozoru. Kvůli obrovskému chaosu v evidenci zemědělské půdy totiž mnohým z nich hrozí sankce ze strany finančních úřadů za neplacení daně z nemovitosti.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

sedlák

11. 9. 2008 13:32
Chaos? V něčí makovici!!

Článek na velice ubohé odborné úrovni , vhodný stěží do bulváru. Je autor článku za takovou ubohost placen? Zřejmě ano, pak ho jako předplatitel platím také.  Nemáte dojem,pane šefredaktore, že celá MF dnes celkově upadá a blíží se svou úrovní Blesku????;-O

0 0
možnosti

Bychl

15. 9. 2008 16:59
Re: Chaos? V něčí makovici!!

Co kdybyste, pane anonyme, reagoval věcně?

0 0
možnosti

ZEA

5. 9. 2008 21:45
V evidenci chaos?

Chaos ano, ale je třeba si uvědomit,  odkud pochází.

Ještě do nedávna byly mapové podklady  pro veřejnost přístupné jen na Katastrálním úřadě a to ještě za poplatek, teprve pak se mapy dostaly na internet ať už na mapy 1188, majetky.cz nebo oficiální stránky Katasru nemovitostí (nahlížení do KN). Jenže to všechno jsou jen mapy KN(katastru nemovitostí). Značné množství pozemků je stále vedeno ve zjednodušené evidenci (ZE) nebo v grafickém přídělu(GP) a tato evidence už volně přístupná není (jen za poplatek na Katastru). Tyto historické mapy jsou v žalostném stavu mnohdy nečitelné, hranice rozmazané, nedokreslené se špatnou návazností mapových listů(posunuté). Grafické příděly jsou na tom podobně, pokud byly  vůbec dokonkončeny a dochovaly se, někdy zcela chybí.V některých katastrálních územích je na části platná mapa KN, PK,zbytek je v GP. Nejlepší cestou ke zprůhlednění evidence je urychlená digitalizace ať už ve formě KMDnebo DKM .Pak stačí zadat údaje do portálu nahlížení do KN. 

0 0
možnosti

S.B.

5. 9. 2008 21:20
Evidence půdy

Už čtu článek po několikáté a nemohu se ubránit dojmu, že tato snůška polopravd byla napsána na něčí objednávku.Jsem vlastníkem pozemků, část jsem pronajal, na části dělám sám. S nájmem ani smlouvou problém nemám.Co jsem si dojednal, to platí, jedná se přece o můj majetek a tak se o něj náležitě starám.Se Zemědělskými agenturami (ZA)mám velmi dobré zkušenosti. Navštívil jsem dvě a zkušené pracovnice mi vždy vyšly vstříc. Vůbec není pravda, že se vlastník na Zemědělské agentuře nedozví, kdo na jeho půdě hospodaří. Pokud zná název katastrálního území a číslo pozemku z Katastru nemovitostí ať už PK nebo KN ,vždy mi úřednice pozemek dohledaly.  Malý problém nastal, když byl pozemek veden ve zjednodušené evidenci jako grafický příděl(GP), bylo třeba si nejprve opatřit mapový podklad GP z Katastrálního úřadu (za poplatek), pak bylo možno bez potíží pozemek na Zemědělské agentuře dohledat. Na ZA mají totž k dispozici letecké mapy , v nich bloky s uživatelskými vztahy a vrstvu PK a KN, GP ne.

0 0
možnosti

Adam

5. 9. 2008 12:25
Chyba je zejména na straně MZe

Stačilo by, aby MZe zpřístupnilo LPIS a mapy z LPIS a je vše vyřešeno. Mapa katastru je přístupná. Podniky taky netají v jaké budově vyrábí. LPIS je evidence pozemků dle užívání.

0 0
možnosti

T.S.

8. 9. 2008 12:33
Re: Chyba je zejména na straně MZe

Přečtěte si:

Seminář MZe na Zemi Živitelce přilákal bezmála dvě stovky lidí

22.8.2008

a dovíte se, že MZe zpřístupnění LPISu veřejnosti chystá.

Co se týká ZA není problém, pokud mají k dispozici adekvátní katastrální vrstvu, zjistit kdo vaši půdu obhospodařuje. Nevím proč někdo plive po jednom z mála úřadů kde jsou lidé ochotní vyjít kdykoli (i mimo úřední hodiny) komukoli vstříc.

0 0
možnosti

jsk

5. 9. 2008 9:10
Co je to za idiocii? Daň má vždy platit vlastník

a ten je veřejně znám z katastru. Kdo ty zákony vymýšlí a KDO na  tom zase vydělá?;-€

0 0
možnosti
TM

everlast1

5. 9. 2008 10:18
Re: Co je to za idiocii? Daň má vždy platit vlastník

Pouze u digitalizovanych pozemku.

0 0
možnosti
00

0100

5. 9. 2008 6:40
Řešení v oblasti daní je jednoduché.

Máme to s nájemcem zařízené tak, že nám platí daň, kterou požaduje fin. úřad v plné výši s nájmem za pole a tuto daň odvádíme fin.úřadu my. Tím máme jistotu, že nedochází k nedoplatkům vůči státu. Faktem ovšem je, že na druhou stranu by stát měl zasáhnout do pachtovného a zákonem stanovit minimální výši, novelizovaný každý rok, aby nedocházelo k okrádání ze stran zemědělských společností pronajímatelů, kteří jsou často jejich rukojmím, protože jinak jim vyhrožují, že půdu budou muset obdělávat sami a jsou vydíráni, aby se spokojili s pachtovní almužnou kupříkladu 600Kč za hektar, ačkoli při současných výnosech kupříkladu pšenice je zisk pro zemědělské společnosti včetně dotací mnohonásobný  řádově přes 35000 Kč za hektar včetně dotací. To je běžná praxe ve společnostech, kde vládnou bývalí nomenklaturní kádři ze státních statků a bývalých JZD, které často vytunelovali a převedli na jiné společnosti, aby nemuseli proplácet restituce. A teď ty chudáky ještě okrádají na nájmu.

0 0
možnosti