Datové schránky

Datové schránky | foto: iDNES.cz

Úředníci se pletou. Do datových schránek stále chodí cizí dopisy

  • 68
Úřady, které doručují firmám důvěrné zprávy do datových schránek, se občas zmýlí a zašlou korespondenci někomu jinému. Zpravidla se stejným jménem, ale jinou identitou. Úřady v takových případech považují zprávu za doručenou, ale zamýšlený adresát nic neví.

Není to poprvé, o podobných případech redakce informovala už v lednu. (více čtěte zde)

Podnikatel, který nyní oslovil iDNES.cz, od spuštění projektu na podzim minulého roku už třikrát vylovil ze své schránky dopis pro někoho jiného. Poslední byl ze stavebního úřadu v Humpolci.

"Chyba vznikla tak, že si úředník, který hledal člověka s mým jménem někde v Pacově, vůbec neověřil, že nesouhlasí adresa, a prostě to odeslal. Stalo se to dokonce dvakrát po sobě. Ukazuje to spíš na systematickou nedůslednost než na jednorázový omyl," popsal zkušenost. Své jméno zveřejnit nechtěl.

Jindy zase dostal výměr z celního úřadu, určený pro někoho jiného. Problémy z toho neměl. Záměna ale může teoreticky poškodit práva toho, komu byl dopis určen. Od okamžiku odeslání datové zprávy ji totiž úřady považují za doručenou. Nezamýšlený adresát by zase mohl zneužít důvěrná data.

"Byly to zprávy o stavebním řízení, věci více či méně veřejné. Ale kdyby něco takového posílal třeba finanční úřad, tak se to dá zneužít," myslí si podnikatel.

V případě pochybení musí právě dotyčný úřad dokázat, že poslal dopis správnému člověku a ten na něj například nereagoval.

Desetitisícový doplatek

Dopis pro někoho jiného přišel z finančního úřadu do schránky také podnikateli Jiřímu Borkovi. "Zpráva byla adresována člověku se stejným jménem, který se narodil ve stejný den, nicméně je to úplně jiná osoba," vypráví.

"Volal jsem na finanční úřad a snažil jsem se jim vysvětlit, co se stalo, ale oni pořád hledali chybu u mě," dodává. Dopis z finančního úřadu přitom vyzýval adresáta k zaplacení nedoplatku v řádu desítek tisíc korun. "Vyzvali mě, abych to smazal," řekl.

Objevily se také vyloženě kuriózní případy. "Schránku jsem si založil koncem minulého roku a od té doby jsem obdržel asi 14 zpráv, z toho jen jedna byla pro mě. Týkala se změny certifikátu," svěřil se podnikatel Petr Matějka. Všechny zprávy byly určeny stejnojmennému právníkovi v Brně, který se zabývá insolvenčními řízeními a exekucemi.

Problémů s datovými schránkami bylo za půl roku od jejich spuštění několik. Například se vyskytly potíže s přihlašovacími hesly. Ve zmíněných případech nejde o systémové chyby, ale o selhání člověka.

Agenda datových schránek spadá stejně jako pošta pod ministerstvo vnitra. "Z médií víme o jednotkách případů. Jde o problém, který se systémem nijak nesouvisí. Je to velmi podobné tomu, když na obálku napíše adresát špatnou adresu příjemce, nebo při e-mailové komunikaci špatný e-mail," vysvětluje mluvčí resortu Vladimír Řepka.

"Principielně je možné selhání každého softwaru, ale osobně tomu moc nevěřím. O několika případech záměny jsem slyšel, ale ukázalo se, že to bylo zasláno omylem na jinou adresu," uvedl Pavel Gráf, ředitel vývojového centra ecommerce.cz, které vytváří aplikace nutné pro provoz datových schránek.