Ministr vnitra Jan Hamáček a Petr Mlsna, náměstek pro řízení sekce legislativy,...

Ministr vnitra Jan Hamáček a Petr Mlsna, náměstek pro řízení sekce legislativy, státní správy a územní samospráv, na tiskové konferenci po jednání zástupců parlamentních stran o možnostech úpravy volební praxe při epidemii koronaviru. (5. srpna 2020) | foto: Petr Topič, MAFRA

Antimonopolní úřad má nově vést Mlsna z vnitra, musí ho jmenovat Zeman

  • 16
Novým předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) má být náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Vláda navrhne jeho jmenování prezidentovi Miloši Zemanovi, schválila to na pondělním zasedání. Informaci portálu iDNES.cz potvrdil vicepremiér Karel Havlíček. Pokud jej hlava státu jmenuje, do úřadu nastoupí 2. prosince.

Mlsna tak nahradí Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Dosavadní náměstek řekl, že chce obnovit důvěryhodnost antimonopolního úřadu v odborných kruzích i u veřejnosti. Považuje to za klíčový úkol prvního roku v úřadu.

„Předpokládám, že pan prezident s tím vysloví souhlas a nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže by mohl nastoupit do funkce 2. prosince,“ uvedl premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády.

Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení. „Do výběrového řízení se ve stanoven lhůtě přihlásilo 11 uchazečů, všichni splnili kvalifikační předpoklady, jednalo se o kvalitní kandidáty,“ řekl v pondělí Babiš. Nejvíc bodů získal Petr Mlsna, a to 86 z 90 možných, řekl premiér.

Jedním z jeho soupeřů byl bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, dalšími například bývalí místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Mlsna opustí post náměstka ministra vnitra, který je zodpovědný například za organizaci voleb. Výběr jeho nástupce se bude řídit zákonem o státní službě, řízením sekce bude do uzavření výběrového řízení pověřen jeden z ředitelů sekce, uvedl Mlsna.

Premiér Andrej Babiš na funkci předsedy antimonopolního úřadu poprvé vyhlásil výběrové řízení, dosud nového předsedu vybírali politici.

Rafajovo odvolání prezidentovi navrhovala vládní koalice. Šéf ÚOHS čelil kritice například kvůli tomu, jak jeho úřad postupoval v tendru na nový mýtný systém. Rafaj trvá na tom, že se nedopustil žádného jednání, kterým by ohrozil nestrannost a nezávislost rozhodování a znevážil svou funkci.

,