Unie zmírnila Pakt stability

  • 5
Pakt stability a růstu, který měl zaručit stabilitu eura, porušovaly i nejvýznamnější ekonomiky Evropské unie. Brusel už v září uznal, že pravidla jsou nedostatečná a změna je nutná. Téměř po 12 hodinách jednání se evropští ministři v neděli shodli, že diskutovaný pakt zmírní.

Základní regule, která nepovoluje, aby rozpočtový schodek přesáhl tři procenta hrubého domácího produktu sice zůstala, nicméně podstatně se mění to, jak chce Unie hříšníky trestat.

"Nezměnili jsme základní kritéria (rozpočtový schodek do tří procent a veřejný dluh do 60 procent HDP), pravidla nejsou ani zpochybněna, ani ohrožena. Ale budou se uplatňovat více ekonomicky, s přihlédnutím k ekonomickým cyklům. Stabilita však neopustí ani náš slovník, ani pravidla," prohlásil lucemburský premiér Jean-Claud Juncker.

Namísto vysokých pokut, které zemím až dosud hrozily, bude v první fázi následovat jen varování Evropské komise a doporučení, jakým způsobem deficit narovnat. Totéž platí i schodku veřejného dluhu.

Sankce nehrozí, pokud porušení pravidel bude malé a dočasné a finance státy použijí na upevnění mezinárodní stability, dosažení evropských politických cílů  - především sjednocení Evropy či investice do vzdělávání, inovací nebo boji proti nezaměstnanosti.

Pokuty nehrozí ani v případě, že země finance použije na snižování zadlužení.

Ústupek si vymohli i noví členové EU. Evropský komisař pro měnové záležitosti Joaquin Almunia jim přislíbil pětileté úlevy v případě, že investují do penzijní reformy.

"Pro Česko to znamená, že pokud se rozhodne uskutečnit penzijní reformu, která bude mít dopady na veřejné finance, bude moci náklady zohlednit v pětiletém období, od sta procent v prvním roce až po dvacet v roce pátém," řekl ministr financí Bohuslav Sobotka.

Unie vyhověla i požadavku Německa, aby se mu nezapočítávaly náklady na znovusjednocení země.

"Stal se malý zázrak," komentoval rozhodnutí finský ministr financí Antti Kalliomaki.

Pověst Paktu stability a růstu pošramotily zejména dvě největší evropské ekonomiky - Německo a Francie, které pravidla několikrát porušily. S příliš vysokými deficity ale bojovaly i další země, především Nizozemsko, Portugalsko, Itálie a Řecko.

,