PENÍZE, NEBO STRAVENKY: Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli zaměstnancům dávat rovnou peníze, a to nezdaněné, stejně jako se dnes nedaní stravenky. „Stravenkovou revoluci“ doprovází řada otázek. | foto: Profimedia.cz

Stravenkový paušál připraví stát o jednadvacet miliard, uvádí nová studie

  • 419
Místo papírových stravenek peníze ke mzdě. Proti nápadu na zavedení takzvaného stravenkového paušálu se postavila Unie zaměstnavatelských svazů ČR. Nechala zpracovat studii, která dopady opatření na státní rozpočet odhaduje na 21,4 miliardy korun. Je to mnohem pesimističtější číslo, než jaké uvádělo ministerstvo financí.

Studii pro Unii zaměstnavatelských svazů ČR (UZS) vypracovala společnost Grant Thornton.

„Ministryně financí Alena Schillerová prohlásila, že nová úprava připraví státní rozpočet maximálně o dvě miliardy korun,“ uvedl prezident Unie Jiří Horecký

„Nechali jsme dopady přepočítat poradenskou, daňovou a auditorskou firmu a ta dospěla k částce více než desetinásobné. Konkrétně k 21,4 miliardy Kč,“ dodává Horecký.

Jde také o pesimističtější předpověď, než s jakou dříve přišly stravenkové firmy. Ty varovaly, že na zavedení paušálu doplatí restauratéři, neboť stravenky je motivovaly utrácet právě u nich. Stravenkáři argumentovali tím, že by stát přišel na odvodech na sociální a zdravotní pojištění u milionu lidí, kteří nyní stravenky nedostávají, o 7,3 miliardy korun ročně. Stravenkový paušál by byl totiž daňově osvobozen.

Podle nové studie by zapojení těch lidí do systému, kteří dnes nemají možnost firemního stravování ani stravenek, mohlo znamenat snížení daňových příjmů o 8,6 miliardy korun. Je to založeno na předpokladu masivního zavedení benefitu.

Studie očekává další pokles rozpočtových příjmů až o 10,6 miliardy korun kvůli odklonu od současné formy podpory stravování, jako jsou stravenky a jídelní stravování, a navíc i navýšení efektivního příspěvku na stravování.

Ve úvaze jsou ještě další vlivy. Až miliardu může paušál stát, pokud ho majitelé firem využijí místo části dividend, 860 milionů, pokud paušál využijí lidé s více pracovními úvazky, a 365 milionů v případě zaměstnanců s přesčasy nad tři hodiny dvakrát týdně.

Ministerstvo odmítlo závěry studie i metodiku. Trvá na tom, že záporný dopad od státního rozpočtu bude jen v řádu miliard korun ročně.

„Jestliže v současnosti není tento benefit milionem zaměstnanců využíván, pak u nich nemůžeme mluvit o žádných fiskálních dopadech. To samé ale bude platit i v případě, že zaměstnavatelé budou nově těmto zaměstnancům poskytovat příspěvky na stravování ve formě stravenkového paušálu. Tyto peníze budou osvobozené od daní a odvodů, takže na daních a odvodech zaměstnanců stát nově nic nezíská, ale ani neztratí oproti dnešnímu stavu,“ uvedlo ministerstvo.

Současný stravenkový systém má podle něj negativní daňový dopad ve výši přibližně 3 miliardy korun. „Pokud by návrh Ministerstva financí vstoupil v platnost, pak by se výpadek daňových příjmů sice navýšil, avšak pouze přibližně o 2 miliardy korun na cca 5 miliard korun, které by navíc z velké části nově mohly zůstat českým firmám a živnostníkům,“ dodal resort.

O stravenkovém paušálu mluvila ministryně financí v Rozstřelu (srpen 2019):

13. srpna 2019