Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma s cihlou zlata.

Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma s cihlou zlata. - Zdeněk Tůma. | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Tuny zlata a trezory s miliardami. Guvernér Tůma odkrývá zákulisí ČNB

  • 98
Žádný úředník v Česku nevydělává víc. A žádný nesedí v budově, kde jsou trezory s tolika miliardami korun a tunami zlata. Zdeněk Tůma je něco jako vrchní český bankéř - guvernér České národní banky. A vypadá to, že se pořád mračí.

Dá se vyloupit Česká národní banka?

Nikdo to ještě nezkoušel. A asi tušíte, co vám odpovím.

Že nedá. Ale všechno jde.

Jsou dvě věci, které se tady můžou stát. Někdo sem může vtrhnout a chtít odnést těch pár desítek miliard, které tu máme. Což by jednak nepobral a jednak by na něj asi spadl strop, nebo jak je to tu jištěné.

Taky by ta loupež mohla být elektronická, protože všechny transakce mezi bankami jdou přes nás. Ale já tvrdím, že tenhle barák je inteligentní pevnost. Jedna z nejbezpečnějších budov v zemi.

Zvenku nevypadá.

Protože od přízemí nahoru jsou kanceláře. Trezory máme ve druhém až čtvrtém patře pod zemí. Je to tak složitý systém, že se v něm nevyznám ani já. Patra, mezipatra, vložená patra... Neznám zabezpečení vojenských budov, ale určitě nejsme pozadu.

Guvernér má od těch trezorů hesla?

Ne, nemá oprávnění do nich vstoupit. Neví ani přesně, jak jsou jištěny proti krádeži, stejně jako nezná všechny ochranné prvky na bankovkách. Ty nejcennější jich mají až patnáct. Všechno je tu pod kamerami.

Kolik peněz je v téhle budově?

Každým okamžikem to víme přesně, na korunu. Řádově je to až dvě stě miliard.

Co to je za peníze?

Dokud je nevydáme do oběhu, tak to jsou jen potištěné papírky. Kdyby shořely, tak se ztráta rovná výrobní hodnotě, což je u jedné bankovky v průměru dvě koruny. U vyšších bankovek je to kvůli ochranným prvkům o trochu víc. Pak tu máme peníze, které si k nám dávají banky.

Je tu i něco jiného než peníze?

V trezoru je oddělená část pro zlato a zlaté mince. Nikoli přímo v této budově, ale celkově máme jako národní banka asi třináct tun zlata, přičemž cena jedné tuny je aktuálně 672 milionů korun. Kolísá mezi půl a tři čtvrtě miliardou.

Máte tu i všechny ty dvacetníky, padesátníky a papírové dvacetikoruny, kterými už se neplatí?

Ne, co bychom s tím dělali. Bankovky se sešrotují a hliník se prodal do sběru.

Nic jiného se rušit nebude? Třeba koruna?

Ne, určitě ne, ani zavádět. Koruna je už docela velká hodnota, která navíc k českému národu symbolicky patří. Ale tohle je jedna z pravomocí centrální banky – určovat, jaké budou nominální hodnoty nebo jaké budou nové bankovky. Kdybychom si tady řekli, že zavedeme desetitisícovku, tak bude.

Ale nebude. Čeho je v oběhu nejvíc?

Právě korunových mincí, čtyři sta milionů. Z bankovek je nejvíc tisícovek, 127 milionů.

Někteří guvernéři dost prožívají, když se jejich podpis poprvé objeví na bankovce. Vy, muž s kamennou tváří, určitě řeknete, že to pro vás byl den jako každý jiný.

Ale nebyl. Každý si tu bankovku podepsat nemůže. Nebudu se tvářit, že to není fajn.

Trénoval jste podpis?

Přinesli mi papír a na něm byly tři obdélníky, do kterých jsem se měl vejít. Dali mi i různé fixy.

Ptám se proto, že máte asi nejznámější podpis v zemi. Každý ho má denně v ruce.

Pořád vede guvernér Josef Tošovský. Některé bankovky máme vyrobené dopředu, takže ještě teď dáváme do oběhu ty, na kterých je jeho podpis. Pokud to chcete přesně, můžu se podívat.

Prosím.

K dnešnímu dni je v oběhu přesně 345 767 044 bankovek, z nichž můj podpis je na 37 563 281. Máme tu i jednu raritu, dvoustovku podepsanou v zastoupení kolegou Pavlem Kysilkou v době, kdy byl Josef Tošovský premiérem.

,