Vratislav Randa, Tipsport

Vratislav Randa, Tipsport - Vratislava Randu, jehož k sázkám přivedli jiní, tento byznys ihned zaujal. | foto: Michal Sváček, MF DNES

Tipsport Vratislava Randy: Životní sázka, která vyšla

Kdyby tehdy nezůstal sedět v rodném městě, životní trefa by jej minula jako rychlík na Plzeň, který tudy tak často pouze projede a nikdy nezastaví.

Jednoho dne za ním přišla parta místních sportovních fandů a sázkařů, aby zjistili, co by obnášelo založení vlastní sázkové kanceláře. Chtěli napodobit rozjezd tehdy monopolní Fortuny a zkusit štěstí jako bankéři ve vlastním obchodě.


"Vyznali se v tom, jestli jsou lepší Rangers, nebo Washington, ale právu ani ekonomice příliš nerozuměli. Takže si mě na počátku vlastně najali," vzpomíná Randa.

Jako inženýr ekonomie vycítil šanci, nastudoval zákon o loteriích a vypravil se na výzvědy na ministerstvo financí do Prahy. Když přinesl Jobovu zvěst, že na začátku bude třeba složit jistinu milion korun a žádat o licenci, vypadalo to zprvu na jeho comeback do zemědělství.

"Chtěli to vzdát, ale mně to přišlo jako strašně zajímavý obor, žádné nudné podnikání. A tak jsem navrhl, že když seženeme peníze, vezmu si to na triko sám," líčí Randa zlom své kariéry.

Coby čerstvě jmenovaný ředitel napsal zakladatelskou listinu a stanovy na japonském kufříkovém psacím stroji značky Chevron, který má dodnes schovaný.
Na účtu prý tehdy měl jen tři tisíce a ve firmě nakonec získal menší podíl jen díky sestře, která vypověděla prémiové spoření mladých.

Milionový podnik nakonec vytvořilo deset společníků. V květnu 1991 otevřeli v Berouně první pobočku a modlili se, aby ze začátku nikdo moc nevyhrával.

Po čtrnácti letech Tipsport svým majitelům vydělá milion korun každý pracovní den. Koncem měsíce firma otevírá v Praze tisící pobočku a za loňský rok očekává zisk kolem 250 milionů při tržbách 5,75 miliardy. Ve svém oboru je jedničkou, k níž chodí sázet bezmála polovina hráčů.

Zlatý důl, ale téměř vytěžený
Sázení je v Česku zlatý důl. Loni se na fotbal, hokej, ale také na SuperStar či na politiku prosázelo rekordních 12,5 miliardy korun. V kurzových sázkách se otočí víc peněz než v kasinech, takže jde o největší obor legálního hazardu po výherních automatech. Přes čtvrt milionu lidí na sport sází pravidelně.

Randa pro Tipsport nasadil takovou taktiku, že je potřeba otevřít pobočky na co největším počtu míst, a získat tak klienty i v obcích, kde by jinak mohli sázet jen sportku. Vedle toho po třech letech existence investoval veškeré rezervy do inzerce v deníku Sport, aby mohl každý den zveřejňovat kurzy. Budování sítě a masivní reklama měly podle konkurentů rozhodující vliv na rozmach celého odvětví.

"My jsme to vymysleli, ale oni to představili lidem, které by normálně sázení neoslovilo. Je nehynoucí osobní zásluha pana Randy, že věnoval tolik úsilí, aby i v Jevíčku věděli, co sázení znamená," říká dnes už bývalý Randův konkurent, textař Michal Horáček, který svou Fortunu na přelomu roku prodal.

Sázky sice vydělávají nemalé peníze, ale zvedat výkon je rok od roku těžší a podle Randy nyní odvětví přichází do zlomové fáze, kdy je třeba vymyslet novou strategii.

"Růst už bude vyčerpán. Trh bude letos na úrovni roku 2004," odhaduje šéf Tipsportu. "Ještě pár poboček otevřeme, ale ne moc, to už bychom šli do míst s méně než dvěma tisíci obyvatel," dodává.

Dnes se sází i na Oscara
Proto se místo obyčejných kanceláří snaží budovat spíš bary, kde lidi stráví více času. Naznačuje také polotajný plán využít husté sítě poboček k prodeji "určitých služeb, které nejsou náročné na nutnost něco skladovat".

Nejviditelnější cestou je snaha přitáhnout k sázkovému pultu novou klientelu, kterou sport nezajímá. SuperStar byla loni rekordní nesportovní sázka, nyní půjde sázet také na filmy nominované na Oscara (favoritem je prý Letec s Leonardem DiCapriem) nebo na Českou Miss. Loni bylo možné vsadit na pád Vladimíra Špidly. Vypsat podobnou sázku na Stanislava Grosse kvůli nejasnostem s financováním jeho bytu zatím Randu nenapadlo, kurz by však asi byl hodně vysoký.

"To bychom museli zvážit, ale v našich podmínkách nepamatuji, že by někdo kvůli takovým nejasnostem odstoupil," uvádí Randa.

Nicméně kdyby se teď měly konat volby, sociálním demokratům by bookmakeři zřejmě dali horší kurz než Blšanům na Spartě.

"ODS je obrovský favorit. Teď bych jim dal 1,1 jako tutovku," odhaduje Randa, který v Berouně sám pracuje v komunální politice jako radní zvolený na kandidátce ODA. Prohra levice by mu rozhodně nevadila, ale když drží bank, měl by spíš sociálním demokratům fandit. Pro kancelář je vždy výnosnější, když vyhraje outsider.

Made in Beroun
Randa dodnes řídí Tipsport z Berouna, což místním lichotí, a firma se také snaží. Pro centrálu nechal restaurovat secesní vilu, národní památku v zuboženém stavu. Berounští si brzy užijí nový Tipsport aquapark. V malém městě nedává své postavení nápadně najevo, i když cena jeho podílu ve firmě je nemalá. Hodnota Tipsportu se ukázala nedávno, když konkurenční Fortunu kupovala slovenská skupina Penta a zaplatila podle neoficiálních informací více než dvě miliardy korun.

"Také jsme dostali nabídky, jestli bychom se nechtěli prodat. Ale všechny nás to baví, nejsme tak staří, a nakonec co bychom dělali," říká Randa, podle něhož by společníci začali o prodeji uvažovat až tehdy, kdyby někdo nabídl "aspoň 150 procent toho, co dostala Fortuna".

Jak velký podíl má sám ve firmě a kolik by tedy z případného prodeje získal, nikdy nezveřejnil. Podle Randy do toho nikomu nic není. "Na jednu stranu si u nás hrajeme na ochranu osobních údajů, na druhou stranu manažeři firem jsou naprosto obnažení. V rejstříku jsou jejich adresy, v katastru nemovitostí lze dohledat majetek," uvádí šéf akciové společnosti, která nemá žádné drobné akcionáře ani veřejně obchodované cenné papíry, a tak by podle Randy správně ani nikdo cizí nemusel vědět, jaké má zisky.


Stejně většina peněz putuje zpět do společnosti. Rozdělit si zisk a přestat investovat by podle Randy bylo cestou do pekel. "Stejně máme jen jeden žaludek, já ani nemám čas utrácet - a jachtu či soukromé letadlo nechci," dodává s úsměvem.