Odstupující ministr dopravy Vladimír Kremlík

Odstupující ministr dopravy Vladimír Kremlík | foto:  Dan Materna, MAFRA

V kauze Kremlíkova úplatku kvůli kontrole mýta padlo obvinění

  • 4
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili kvůli ovlivnění zakázky na auditora mýtného systému jednoho člověka z podplacení. Podle kriminalistů nabídl úplatek ve výši 1,5 milionu korun, sdělil na webu policie mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. V případě odsouzení za tento trestný čin hrozí až šestiletý trest.

„Trestní stíhání je vedeno na svobodě. Dozor v této věci vykonává Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1,“ dodal mluvčí.

Jméno obviněného policie nezveřejnila, z dřívějších vyjádření však vše ukazuje na advokáta Martina Janouška.

Ten také odpoledne obvinění odmítl. „Usnesení o zahájení trestního stíhání JUDr. Martina Janouška je zcela absurdní a důkazně nepodložené. Je postavené výlučně na tvrzení pana Kremlíka, o jehož věrohodnosti si může každý udělat obrázek z jeho veřejně publikovaných protichůdných a těžko uvěřitelných tvrzení,“ uvedl Janouškův advokát Lukáš Trojan.

„Celou věc vnímá klient jako věc účelově vykonstruovanou bývalým ministrem dopravy ve snaze udržet se ve funkci,“ dodal Trojan s tím, že jeho klient do ukončení kauzy opouští pozici jednatele i společníka v advokátní kanceláři Rowan Legal.

Exministr dopravy Vladimír Kremlík v únoru po svém odstoupení kvůli údajně předražené zakázce na dálniční známky přišel s tím, že v prosinci odmítl úplatek právě 1,5 milionu korun za to, že ovlivní tendr na dozor nad mýtem.

Peníze mu prý nabídl advokát Martin Janoušek za to, že zakázku v hodnotě přes dvě stě milionů korun nechá na společnosti CGI, kterou jeho advokátní kancelář zastupuje. Krátce předtím se hovořilo o převedení zakázky pod státní společnost Cendis. Kremlík s Janouškem se sešli před Vánocemi, advokát později nabídku úplatku odmítl.

Kremlíkův Janoušek: vlivný děda, vazby na Rittiga a zakázky za miliony

„Kategoricky odmítám lživé obvinění, která proti mě vznesl bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík. S ohledem na dlouhodobé přátelské vztahy jsme se na jeho žádost potkali v sobotu v Krkonoších, kde překotně a zmateně mluvil o své extrémně složité životní situaci, dokola rozebíral důvody svého odvolání i velmi citlivé aspekty svého osobního života,“ napsal tehdyJanoušek v prohlášení zaslaném médiím.

Kremlík o úplatku údajně informoval Bezpečnostní informační službu v  polovině ledna. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na Twitteru uvedl, že exministr v případu údajného nabízení úplatku sám nepodal trestní oznámení, ale policie zahájila šetření z vlastní iniciativy.

Kremlík si jako ministr pořídil byt za 14 milionů, polovinu zaplatil ze svého

Vladimír Kremlík se momentálně uchází o post předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. O funkci se uchází jedenáct lidí. V prosinci z čela úřadu odstoupí Petr Rafaj, spojovaný s několika kauzami včetně podezřelého užívání bytu, napsaného na vlivného zákulisního hráče ČSSD Alexandra Čubu.

„Cílem mé kandidatury je vrátit ÚOHS původní smysl – ochranu trhu před monopolizací a přinášet prospěch i spotřebitelům. Společnosti musí hrát dle férových pravidel. Kartely zvyšují konečné ceny pro zákazníky, tomu chci zabránit,“ zmínil na Twitteru.

„Ušetříme desítky milionů“

Ve veřejné soutěži na auditora mýta zvítězila společnost CGI, která byla kontrolorem mýta i v předchozích letech. Uspěla s nabídkou 210 milionů korun za deset let. Tendr však napadla u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) firma Kapsch, která se rovněž ucházela o pozici auditora systému. V létě 2019 soutěž nejprve zrušil antimonopolní úřad, jeho tehdejší předseda Petr Rafaj však nakonec námitky Kapsche zamítl.

I přesto se CGI nakonec supervizorem nestala. Ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) v únoru krátce po svém nástupu do funkce zakázku zrušil a kontrolu mýta nakonec svěřil státnímu podniku Cendis. Odůvodnil to ušetřením desítek milionů korun. Svěření pozice auditora Cendisu připravoval i Kremlík, mělo však jít původně pouze o záložní variantu pro případ zrušení soutěže.

Nezávislý auditor vykonává expertní kontrolu dat o provozu vozidel v mýtném systému. Podle výsledků měření pak následně stanovuje účinnost mýta, v němž se vybere zhruba miliarda korun měsíčně.