Prozatím mír. Nový zákon o taxících vadí drožkářům i šoférům platforem

  12:54
Dosavadní rivalové, taxikáři a jejich moderní alternativy, se dočasně spojili v protestu proti novému zákonu o taxislužbě. Možnost vozit cestující bez taxametru sice vadí jen klasickým taxikářům, zavedení povinností a citelných sankcí pro dispečinky a mobilní platformy však už vadí oběma nesmiřitelným skupinám.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Nové povinnosti a sankce chtějí ze zákona vypustit jak klasičtí taxikáři sdružení v Unii dispečinků taxi, tak estonský alternativní dopravce Bolt, který na český trh vstoupil ještě pod jménem Taxify v létě 2015.

Smysl zavedení odpovědnosti zprostředkovatelů je jasný. Ti se totiž doposud mohli schovávat za to, že pouze umožňují dohodu mezi řidičem taxi a zákazníkem, který potřebuje svézt. Nejasnou situaci v minulosti Bolt využil například k tomu, aby nemusel plnit soudní zákaz provozu v Praze. 

Co přinese novela zákona o taxislužbě

Jejím hlavním cílem je umožnit legální podnikání v taxislužbě i novým hráčům typu Uber nebo Bolt, které odmítají využívat pro výpočet ceny taxametr.

  • Místo něj může cenu stanovit mobilní aplikace na základě výpočtu délky trasy z navigace, zákazník ji ale musí znát už před jízdou.
  • Kromě toho ruší povinnost označovat vozidla taxi střešní svítilnou a ruší povinné zkoušky z místopisu, které lze nahradit moderní navigací.
  • Pro všechny zprostředkovatele pak zavádí povinnost evidovat po tři roky veškeré údaje o každé přepravě včetně jména šoféra. Návrh schválila vláda na konci února. Nyní jej čeká diskuse na půdě hospodářského výboru Poslanecké sněmovny.

Městský soud mu předběžným opatřením zakázal provozovat taxislužbu s šoféry bez licence řidiče taxi a v neregistrovaných vozidlech, přesto dál v Praze působí. Hájí se přitom argumentem, že zodpovídá jen za vývoj aplikace, a není tak poskytovatelem nebo zprostředkovatelem přepravních služeb.

Bude stačit jediný „záškodník“

Nyní však firma otočila a tvrdí, že odpovědnost zprostředkovatelů potřeba je. Požadavky ministerstva jsou však podle jejího šéfa příliš přísné a sankce likvidační. Pokud kontrola odhalí, že šofér jezdí bez taxikářské licence nebo s jiným než registrovaným vozidlem pro taxislužbu, hrozí dispečinku nebo mobilnímu zprostředkovateli půlmilionová pokuta. Při opakovaném prohřešku pak až tříletý zákaz činnosti.

„Pokud zákon v této podobě projde, tak bude stačit jeden konkurent, který bude hrát hodně nefér a zaplatí jednoho řidiče, který se dvakrát nahlásí u každé platformy a zavře celý trh,“ řekl manažer Boltu pro střední Evropu Roman Sysel. Zprostředkovatel totiž podle něj nemá možnost neustále kontrolovat, zda mají všichni jeho šoféři potřebné papíry v pořádku, a požaduje, aby zprostředkovatelé měli povinnost řidiče kontrolovat pouze při jejich náboru a později už ne.

Tím by se ale podle Ondřeje Krátkého z konkurenčního Liftaga vytratil z legislativní změny veškerý smysl, a stát by tak ztratil jakoukoliv reálnou možnost vymáhat po zprostředkovatelích dodržování pravidel.

Ministerstvo žádné změkčení nechystá

„Vzhledem k tomu, že novela zákona výrazně zjednoduší provozování taxislužby, je nezbytné, aby byla odpovědnost za dopravce a řidiče přenesena na zprostředkovatele,“ uvedla mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Úřad proto žádné změkčení pravidel nechystá.

Dosavadní stav, kdy dispečinky nebo mobilní platformy žádné povinnosti nemají, má podle úřadu řadu negativních dopadů na trh taxislužeb i na bezpečnost jejich uživatelů. Část služeb tak vykonávají řidiči bez zákonem požadované licence, registrovaného vozu nebo taxametru. Kvůli tomu mohou být levnější než jejich konkurenti z klasických taxislužeb.

„Kromě narovnání podmínek na trhu tím dojde k větší ochraně zákazníků, kteří budou mít jistotu, že jim služby nebudou poskytovat například řidiči, kteří se v minulosti dopustili trestných činů,“ doplnila Rezková. Dispečinkům přitom ministerstvo slibuje, že vytvoří internetové stránky, na kterých si budou moci online zkontrolovat, jestli jejich spolupracující dopravci a řidiči mají evidovaná vozidla a oprávnění řidiče taxislužby. Než tento nástroj vznikne, slibuje shovívavost při kontrolách.

Do té doby je však povinnost kontrolovat řidiče nesplnitelná, uvedl majitel společnosti Radiotaxi AAA Jiří Kvasnička. Ale ani po zavedení internetového nástroje nebude podle něj ověřování licencí bezproblémové zejména kvůli množství přeprav, které jednotlivé dispečinky zprostředkovávají. Jen v případě společnosti AAA to představuje zhruba čtyři tisíce jízd denně.

„Prověření požadovaných údajů musí při počtu objednávek 4 000 za den trvat zlomek sekundy, jinak by odbavovací doby zákazníků byly neakceptovatelně dlouhé,“ napsal v dopise určeném poslancům Kvasnička.

Archivní video: Taxikáři stále nejsou spokojení, zaznělo v Rozstřelu.

  • Nejčtenější

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

22. února 2024  13:56

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny...

Hovězí zabezpečují, vepřové ne, všimli si v Německu. Lidl zažehl debaty o rasismu

21. února 2024  13:53

Inflační vlna se v posledních měsících promítla i do krádeží v obchodech. Výjimkou není ani...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zakladatelka Zásilkovny Kijonková po třinácti letech firmu opouští

21. února 2024  11:33

Zakladatelka logistické služby Zásilkovna Simona Kijonková po třinácti letech odejde z vedení...

Tvrdá opatření zabrala. Argentina hospodaří s přebytkem, věří jí i investoři

26. února 2024

Nově zvolený argentinský prezident a příznivce libertarianismu Javier Milei si postupně buduje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidl testuje nový model. V méně rušných hodinách zavírá klasické pokladny

20. února 2024  15:59

Obchodní řetězec Lidl od února v několika vybraných prodejnách začal testovat nový prodejní model....

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Startupy jsou na postupu. Zaměstnávají víc lidí než zemědělství, říká zpráva

27. února 2024

Startupy pokrývají z hlediska počtu zaměstnanců čtyři procenta trhu práce. S počtem 150 tisíc...

Moje první hypersonická atomová bomba. Rusko uvedlo na trh Iskander pro děti

27. února 2024

V Rusku právě přišla na pulty obchodů hračka v podobě taktického raketového systému 9K720 Iskander...

Když to není z masa, neříkejte tomu steak, nařídily francouzské úřady

27. února 2024  16:40

Francouzská vláda v úterý vydala nařízení, kterým zakázala uvádět na etiketě vegetariánských...

Chyba za miliardy. Curyšským úředníkům dorazily omylem tuplované výplaty

27. února 2024  14:37

Úředníci ve švýcarském Curychu si finančně přilepšili, byť jen na malou chvíli. Kvůli technické...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...