T-Mobile nabízí výhodné stahování hudby.  Vydavatelům se to nelíbí. Márdimu (vpravo) z Vypsané fiXy to vyhovuje.

T-Mobile nabízí výhodné stahování hudby. Vydavatelům se to nelíbí. Márdimu (vpravo) z Vypsané fiXy to vyhovuje. | foto: Dalibor Puchta, Óčko TV

T-Mobile znehodnocuje hudbu, volají vydavatelé

  • 101
Službu "stáhni si album a zaplať, kolik chceš," už několik měsíců nabízí operátor T-Mobile. Do své stáje získal například skupiny Vypsaná fiXa, Wohnout či Horkýže Slíže a lidé si mohli stáhnout i novinku od kapely Kryštof. Pro T-Mobile je to slušný prostředek, jak propagovat své služby. Vydavatelům se to ale nelíbí.

Vidí v tom konkurenci, které se mohou jen těžko vyrovnat. "Je to v podstatě rozdávání nových alb zdarma výměnou za uvolnění trochy peněz z marketingového rozpočtu T-Mobilu. Je to čirá devalvace, lépe řečeno devastace hodnoty nových alb," hrozí se Vladimír Kočandrle, šéf české pobočky vydavatelství EMI.

Novinka za 99 Kč

Za velice nízkou cenu 99 korun si během jednoho měsíce mohli klienti T-Mobilu stáhnout letošní novinkové album Jeviště skupiny Kryštof, která je upsaná právě společnosti EMI.

Ta se sice podílela na výrobě, avšak prodej na internetu je v režii T-Mobilu. "Případ Kryštof byl dost odlišný. Šlo o časově jasně vymezenou slevu pro T-Mobile výměnou za velmi konkrétní podporu alba i fyzického CD. V rámci možností jsme vyjednali maximum," uzavírá Kočandrle.

ČTĚTE TAKÉ ZDE

Neplaťte za stahování hudby, T-Mobile ji nabízí zdarma

Systém se nelíbí ani Universal Music. "Místo toho, aby se umělci snažili nové nahrávky prodat za cenu, která má ještě nějaký ekonomický smysl, tak je raději rozdávají, aby mohli dostat peníze na větší bedny a světla na turné," říká šéf Universal Music Tomáš Filip.

Vydavatelé se bojí hlavně toho, že podobné akce vyvolají v očích lidí pocit, že hudba by měla být skoro zadarmo. Nízké ceny, na které operátor láká, jsou podle vydavatelů možné jen díky obřím dotacím T-Mobilu.

T-Mobile: Vydavatelé si za to mohou sami

Operátor se brání a spíše poukazuje na neschopnost vydavatelů hudbu prodávat za cenu, která bude pro lidi atraktivní.

"Do slepé uličky se dostali vydavatelé již dávno. Vysokými cenami začali motivovat uživatele k nelegálnímu sdílení hudby," oponuje Michal Němec, ředitel portálových služeb T-Mobilu. "Snažíme se nabízet alternativu k zaběhnutým a dnes již těžko udržitelným modelům, jak prodávat hudbu," dodává.

Navíc podle něj k nim přicházejí sami umělci, kteří si album nahrají na vlastní náklady a chtějí pomoc s jeho prodejem. Takový byl třeba případ pardubické skupiny Vypsaná fiXa.

Některým zpěvákům stahování nevadí

"Chtěli jsme nahrát desku v Londýně, ale náš tehdejší vydavatel Sony BMG ji nechtěl financovat, tak jsme si ji nahráli na vlastní náklady. A její případné vydání pod křídly Sony pro nás nebylo zrovna výhodné, tak jsme se dohodli s T-Mobilem," říká Michal "Márdi" Mareda, zpěvák a skladatel skupiny Vypsaná fiXa.

Na stesky vydavatelů říká: "Je jasné, že se jim to nelíbí, protože nevydělávají jako dřív, ta doba je už ale pryč," myslí si Márdi.

Počínání vydavatelů přirovnává k marnému boji pravěkých lidí s bronzovými nástroji proti lidem se zbraněmi železnými. Podle něj budoucnost leží v kapelách, které si budou vyrábět hudbu samy a budou mít také větší kontrolu, jak ji prodávat.

"Je jasné, že pro české kapely pak bude těžší na hudbě vydělat peníze, ale beru to jako očistný proces," uzavírá zpěvák.