Svatba může stát deset tisíc koruni desetkrát víc

- Každý rok má předsvatební starosti v České republice více než padesát tisíc párů. V loňském roce jich bylo konkrétně padesát pět tisíc a v tom příštím jich bude možná ještě víc. »Myslím, že řada lidí plánuje svatbu až na rok 2000,« říká Vladimíra Blažková z půjčovny svatebních šatů Pronuptia de Paris. S jakými částkami mají tedy při zařizování snoubenci kalkulovat?
Jednoduchá svatba může přijít jen na několik tisícovek, výpravná na statisíce. Pokud se hostiny zúčastní jen novomanželé a jejich svědci a snoubenci se spokojí s vypůjčením svatebních šatů v půjčovně a prostými zlatými prstýnky, mohlo by stačit jen šest tisíc korun. Nejpodstatnější část těchto výdajů budou tvořit ty za půjčení svatebních šatů pro oba - je třeba počítat s třemi tisíci korunami.

Svatební menu se dá objednat již za dvě stě padesát korun na osobu, na svatební kytku pro nevěstu »padne« nejméně pětistovka. Zbytek peněz spolknou výdaje za svatební oznámení a jednoduché prstýnky. Kolik bude celkem celá svatba stát, závisí na počtu svatebních hostí, nákladech na svatební oblečení, květiny, oznámení, prstýnky i na tom, kde se bude konat svatební hostina a jaké bude menu.

Jen taková drobnost, jako je svatební dort, může přijít na necelých pět set korun - ale také na dvacet tisíc korun. Tak drahý je speciální několikapatrový dort s miniaturou snoubenců.

Prstýnek může stát dva nebo dvacet tisíc korun

Na ženicha většinou připadne placení prstýnků. Ty nejjednodušší se dají koupit už za dva tisíce korun. Základní cena závisí na jejich velikosti, na váze použitého zlata i na jejich zdobení. A také na tom, jakou marži si kde k ceně připočítají. »Může to být třicet, ale i sto procent,« říká pracovnice jedné z distributorských firem, která si nepřála být jmenována.

Podle zkušeností klenotníků se masivní prstýnky dobře prodávají na severní Moravě, jednodušší na jihu Čech. Tomáš Sedláček, ředitel společnosti Benet to vysvětluje tím, že na Moravě je silně zakořeněná svatební tradice. Problém může nastat u nápadně levného zboží.

«Doporučovala bych nakupovat zvlášť v případě zlata z dovozu velmi opatrně - na prstýnku by mělo být vyražené číslo 585, ale hlavně český punc,« říká Jana Ledererová ze zlatnictví Brilliant. »Často se setkáváme s hladkými snubními prstýnky, které nemají punc a zlata v nich také moc není,« dodává Jana Ledererová.

Cena svatebních oznámení závisí na počtu

Podobně jako u prstýnků se liší i ceny svatebních oznámení. »Jedno může stát třeba jen pět korun, když bude jednoduché a na horším papíře, ale také padesát korun,« říká Květa Kalinská z tiskárny v Říčanech. Většinou platí, že čím více oznámení si snoubenci budou přát, tím levnější bude jeden kus.

»U nás stojí v nejlevnější kategorii jedno oznámení 19,90 korun, pokud jich chce zákazník jen 25. Když jich potřebuje stovku, zaplatí za jedno už jen třináct padesát,« říká Martin Drápal, majitel firmy Goldpress z Brna, která se specializuje na výrobu oznámení. U pozvánek ke stolu má firma jinou strategii. »Tam je jedno, zda chce zákazník jednu nebo sto, kus stojí stále stejně,« upřesňuje Drápal.

Nejlevnější svatební kytice jsou v létě

Jednou z milých povinností ženicha je obstarání svatební květiny. Měl by počítat s tím, že ho bude, pokud ji nenatrhá na rozkvetlé louce a obrátí se na odborníky v květinářství, stát určitě přes pět set korun. »Cena svatební kytice záleží na mnoha okolnostech - počínaje ročním obdobím přes počet a výběr konkrétních květin a ozdob až k takzvané manžetě, do které je kytice vázána,« říká Hana Klenová, která se vázáním svatebních kytic zabývá.
»Jen samotná manžeta přitom může stát třeba tři sta korun,« dodává. Orientačně si může zájemce cenu svatební kytky spočítat podle Hany Klenové tak, že k samotné ceně jednotlivých květin a ozdob připočte ještě jednou tolik za práci vazače. »Když si vezmete, že jedna růže první jakosti stojí 50 - 60 korun, je jasné, že dvě stě korun na kytici stačit rozhodně nebude, spíš je potřeba počítat s částkou okolo tisíce korun,« upřesňuje Hana Klenová.

Ani nejdražší kytka na světě nemusí být ještě ta nejlepší. Svatební květina má nevěstu doplňovat, ne zastiňovat. Aby vše bylo jak má být, měli by podle odborníků v každém případě v květinářství chtít vidět obrázek nevěsty a znát střih a barvu jejích šatů. A tomu uzpůsobit tvar, velikost a barevné ladění květin. »Není nic horšího, než když má postavou malá nevěsta mohutnou převislou kytici, za kterou není skoro vidět,« říká Hana Klenová.

Za atraktivní místo se platí

* zámek Hluboká: 500 korun
* zámek Červená Lhota: 100 korun
* Ledeburská zahrada na Pražském hradě: 12 000 korun za hodinu

Kolik stojí formality

* svatba na jiném místě, než je trvalé bydliště snoubenců - 600 korun
* svatba dvou cizinců - 2000 korun
* svatba s cizincem - 1000 korun
* svatba v mimořádném termínu - 1000 korun

Jak ušetřit na svatební kytici

* vdávat se v létě (kytky jsou nejlevnější)
* vybrat jako doplněk květin zelené ozdoby běžně pěstované na zahrádkách, třeba břečtan nebo hostii
* obejít více květinářství - ceny se velmi liší
* nechat udělat celou svatební květinovou výzdobu v jednom květinářství