Sobota 26. září 2020, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 26. září 2020 Andrea

Hydroelektrárny vltavské kaskády jsou výkonnější. ČEZ je řídí ze Štěchovic

Štěchovice, které leží dvacet kilometrů na jih od Prahy, proslavila trampská písnička o babičce Mary. Od doby, kdy vznikla, se však tvář okolo tekoucí Vltavy hodně změnila. Těsně po druhé světové válce tu zprovoznili dvojici energetických zdrojů. Vedle elektrárny na přehradě je tu ještě přečerpávací elektrárna, která funguje jako obří baterie.

Přehradní elektrárnu doplňuje také přečerpávací elektrárna s umělou nádrží na kopci Homole, která byla uvedena do provozu v roce 1947. V 90. letech minulého století byla modernizována, původní dvě soustrojí byla nahrazena jedním s reverzní Francisovou turbínou. | foto: Martin Petříček, MF DNES

A navíc, dnes tu z jednoho místa řídí provoz všech vodních elektráren na vltavské kaskádě. Nový dispečink je součástí postupné modernizace, jež může částečně pomoci v­ boji proti suchu, které Česko – i přes letošní deštivý květen – v dlouhodobějším výhledu stále ohrožuje.

Modernizace počítá s výměnou hlavních komponent soustrojí za výkonnější, díky němuž se zvyšuje efektivita výroby až o pět procent. Na úroveň současné výroby pak elektrárnám postačuje menší objem vody – šetří ji a přispívají k boji proti suchu.

Aktuálně se dokončují modernizace jednoho soustrojí na Slapech a­ na Kamýku. Příští rok má následovat další soustrojí na Slapské přehradě a energetici se chystají také na největší elektrárnu vltavské kaskády – na Orlík.

Pod centrálním dohledem

Z okna nejvyššího patra budovy na levém břehu Vltavy je sice výhled jen na hráz štěchovické přehrady, ale energetici odtud mohou řídit všech devět elektráren na vltavské kaskádě – od Lipna přes Orlík až po Vrané – i přečerpávací elektrárnu s­ nádrží v kopci nad Štěchovicemi.

Devět vodních elektráren se chová jako jeden fiktivní elektrárenský blok s úhrnným výkonem 720 megawattů. To jsou zhruba tři čtvrtiny výkonu jednoho temelínského bloku. Na rozdíl od jaderné elektrárny, jejíž výroba v průběhu dne je zpravidla bez větších výkyvů, však turbíny na přehradách poskytují zdroj energie zejména pro vykrývání špiček ve spotřebě.

„Na základě pokynu od provozovatele přenosové soustavy umíme spustit turbíny prakticky okamžitě a do pěti minut jsme schopni najet až čtyři elektrárny z nuly až k 650 megawattům,“ říká vedoucí dispečinku vodních elektráren ČEZ Hynek Šimánek. Využívají se k tomu „špičkové“ elektrárny na velkých vodních dílech, tedy Lipno, Orlík a Slapy. A částečně také Kamýk. Pod nimi – po proudu – jsou menší průtočné a vyrovnávací elektrárny.

„Vltava je schopna akumulovat velké množství energie. Při výrobě zohledňujeme množství vody v tocích a snažíme se zpracovat všechnu vodu, co je k dispozici, a prohnat ji přes stroje,“ říká Šimánek. Při výrobě však musejí energetici zohlednit také pokyny Povodí Vltavy, které má dispečink v Praze na Smíchově. Úlohou kaskády není jen vyrábět elektřinu, ale také ochrana před účinky velkých vod nebo rekreace.

Správce povodí může při mimořádných situacích, třeba při povodních nebo delších obdobích sucha, převzít celý systém, včetně řízení odtoku z elektráren, do svých rukou.

A ani v běžném provozu si nemohou dispečeři dělat, co chtějí, a musejí se řídit pravidly povodí. Výroba elektráren závisí na tom, na jaké úrovni je třeba zachovat nadržení vodních děl. Jinými slovy, musí v nich zůstat dostatečná zásoba vody, aby byl zachován průtok i během sušších měsíců. Také je třeba dodržovat minimální odtok 35 metrů krychlových za sekundu z elektrárny Vrané, poslední na kaskádě pro zabezpečení průtoku v Praze.

„Největší navýšení výroby je obvykle na jaře, když na Šumavě taje sníh, a na podzim. Letos to bylo jinak. Přes zimu bylo relativně málo sněhu a navíc se kvůli loňskému vyprázdnění plnila přehrada Orlík. Také byl kvůli nižší výrobě v důsledku koronakrize přebytek elektřiny v síti. Při běžném průběhu sezony v létě bývá i kvůli odparům výroba elektřiny nižší,“ říká Šimánek.

Během dne se výroba obvykle soustředí do ranní a večerní špičky. Při návštěvě MF DNES poslední květnovou středu dopoledne se výkon kaskády pohyboval kolem 200 megawattů. „Ve špičkách – a pokud je větší odtok z elektrárny Vrané – to může být i kolem 400 megawattů,“ vysvětluje Šimánek.

Dispečink, z něhož lze ovládat každou z elektráren na vltavské kaskádě, právě prošel modernizací za šest milionů korun. ČEZ ho například lépe zabezpečil proti kybernetickým hrozbám, modernizace umožnila také zrychlení reakční doby. Ovládání je zdvojené, hlavní systém má zálohu, pokud by se někde něco zadrhlo.

V budově těsně vedle přehradní hráze je o patro níže ještě ovládací sál pro samotnou elektrárnu Štěchovice. Většinu času je prázdný. Jednou za čas do něj přijde technik, když si potřebuje zobrazit detailní data o provozu elektrárny, která v hlavním pracovišti dispečinku nejsou dostupná. Třeba při poruchách nebo odstávkách.

  • Nejčtenější

Zavírání ve 22 nás zničí, říkají restauratéři. Žádají hodinu navíc

Záměr ministra zdravotnictví, aby restaurace a bary zavíraly o dvě hodiny dřív, tedy už ve 22 hodin, vnímají jejich...

Vláda schválila pravidla pro kurzarbeit. Je to krvavý kompromis, řekla Maláčová

Ministři schválili pravidla pro kurzarbeit, který má pomoci zabránit masivnějšímu propouštění ve firmách kvůli epidemii...

ANO ztrácí. Do Sněmovny by se nedostali lidovci ani komunisté, říká model

Podle nejnovějšího volebního modelu Kantar CZ pro Českou televizi by se do Poslanecké sněmovny dostalo sedm stran....

Jídlo v Německu je moc levné, tvrdí studie. Mělo by stát až třikrát víc

Pokud by se měly do cen jídla v Německu promítnout náklady na eliminaci dopadů na životní prostředí, stálo by až...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pošta s rouškami pro seniory chybovala, ohrozila miliony lidí, tvrdí SÚKL

Česká pošta podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) porušila při rozesílání respirátorů a roušek seniorům...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Covid nedonutil Čechy víc spořit. Většina odkládá do 3 000 korun

Češi spoří nejčastěji 1 000 až 3 000 korun měsíčně. Vyšší částky odkládají lidé s vysokoškolským vzděláním, čtvrtina...

Projednávání stavebního zákona neproběhlo legálně, tvrdí obce

Postup projednávání nového stavebního zákona je v rozporu s legislativními pravidly vlády. Zákon neprošel řádným...

Ekonomové: Strach je skrytou brzdou, může za půlku poklesu ekonomiky

Obavy z aktuální koronavirové situace svírají podle průzkumu agentury Behavio 37 procent Čechů. Ekonomové v zahraničí...

Uprostřed pandemie převzal restauraci. Bojím se, že nás znovu zavřou, říká

Krize je ideální příležitostí k nákupům, říkají investoři. Ale upřímně, kolik z nich by si trouflo otevřít restauraci v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...