Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Hydroelektrárny vltavské kaskády jsou výkonnější. ČEZ je řídí ze Štěchovic

Štěchovice, které leží dvacet kilometrů na jih od Prahy, proslavila trampská písnička o babičce Mary. Od doby, kdy vznikla, se však tvář okolo tekoucí Vltavy hodně změnila. Těsně po druhé světové válce tu zprovoznili dvojici energetických zdrojů. Vedle elektrárny na přehradě je tu ještě přečerpávací elektrárna, která funguje jako obří baterie.
Přehradní elektrárnu doplňuje také přečerpávací elektrárna s umělou nádrží na...

Přehradní elektrárnu doplňuje také přečerpávací elektrárna s umělou nádrží na kopci Homole, která byla uvedena do provozu v roce 1947. V 90. letech minulého století byla modernizována, původní dvě soustrojí byla nahrazena jedním s reverzní Francisovou turbínou. | foto: Martin Petříček, MF DNES

A navíc, dnes tu z jednoho místa řídí provoz všech vodních elektráren na vltavské kaskádě. Nový dispečink je součástí postupné modernizace, jež může částečně pomoci v­ boji proti suchu, které Česko – i přes letošní deštivý květen – v dlouhodobějším výhledu stále ohrožuje.

Modernizace počítá s výměnou hlavních komponent soustrojí za výkonnější, díky němuž se zvyšuje efektivita výroby až o pět procent. Na úroveň současné výroby pak elektrárnám postačuje menší objem vody – šetří ji a přispívají k boji proti suchu.

Aktuálně se dokončují modernizace jednoho soustrojí na Slapech a­ na Kamýku. Příští rok má následovat další soustrojí na Slapské přehradě a energetici se chystají také na největší elektrárnu vltavské kaskády – na Orlík.

Pod centrálním dohledem

Z okna nejvyššího patra budovy na levém břehu Vltavy je sice výhled jen na hráz štěchovické přehrady, ale energetici odtud mohou řídit všech devět elektráren na vltavské kaskádě – od Lipna přes Orlík až po Vrané – i přečerpávací elektrárnu s­ nádrží v kopci nad Štěchovicemi.

Devět vodních elektráren se chová jako jeden fiktivní elektrárenský blok s úhrnným výkonem 720 megawattů. To jsou zhruba tři čtvrtiny výkonu jednoho temelínského bloku. Na rozdíl od jaderné elektrárny, jejíž výroba v průběhu dne je zpravidla bez větších výkyvů, však turbíny na přehradách poskytují zdroj energie zejména pro vykrývání špiček ve spotřebě.

„Na základě pokynu od provozovatele přenosové soustavy umíme spustit turbíny prakticky okamžitě a do pěti minut jsme schopni najet až čtyři elektrárny z nuly až k 650 megawattům,“ říká vedoucí dispečinku vodních elektráren ČEZ Hynek Šimánek. Využívají se k tomu „špičkové“ elektrárny na velkých vodních dílech, tedy Lipno, Orlík a Slapy. A částečně také Kamýk. Pod nimi – po proudu – jsou menší průtočné a vyrovnávací elektrárny.

„Vltava je schopna akumulovat velké množství energie. Při výrobě zohledňujeme množství vody v tocích a snažíme se zpracovat všechnu vodu, co je k dispozici, a prohnat ji přes stroje,“ říká Šimánek. Při výrobě však musejí energetici zohlednit také pokyny Povodí Vltavy, které má dispečink v Praze na Smíchově. Úlohou kaskády není jen vyrábět elektřinu, ale také ochrana před účinky velkých vod nebo rekreace.

Správce povodí může při mimořádných situacích, třeba při povodních nebo delších obdobích sucha, převzít celý systém, včetně řízení odtoku z elektráren, do svých rukou.

A ani v běžném provozu si nemohou dispečeři dělat, co chtějí, a musejí se řídit pravidly povodí. Výroba elektráren závisí na tom, na jaké úrovni je třeba zachovat nadržení vodních děl. Jinými slovy, musí v nich zůstat dostatečná zásoba vody, aby byl zachován průtok i během sušších měsíců. Také je třeba dodržovat minimální odtok 35 metrů krychlových za sekundu z elektrárny Vrané, poslední na kaskádě pro zabezpečení průtoku v Praze.

„Největší navýšení výroby je obvykle na jaře, když na Šumavě taje sníh, a na podzim. Letos to bylo jinak. Přes zimu bylo relativně málo sněhu a navíc se kvůli loňskému vyprázdnění plnila přehrada Orlík. Také byl kvůli nižší výrobě v důsledku koronakrize přebytek elektřiny v síti. Při běžném průběhu sezony v létě bývá i kvůli odparům výroba elektřiny nižší,“ říká Šimánek.

Během dne se výroba obvykle soustředí do ranní a večerní špičky. Při návštěvě MF DNES poslední květnovou středu dopoledne se výkon kaskády pohyboval kolem 200 megawattů. „Ve špičkách – a pokud je větší odtok z elektrárny Vrané – to může být i kolem 400 megawattů,“ vysvětluje Šimánek.

Dispečink, z něhož lze ovládat každou z elektráren na vltavské kaskádě, právě prošel modernizací za šest milionů korun. ČEZ ho například lépe zabezpečil proti kybernetickým hrozbám, modernizace umožnila také zrychlení reakční doby. Ovládání je zdvojené, hlavní systém má zálohu, pokud by se někde něco zadrhlo.

V budově těsně vedle přehradní hráze je o patro níže ještě ovládací sál pro samotnou elektrárnu Štěchovice. Většinu času je prázdný. Jednou za čas do něj přijde technik, když si potřebuje zobrazit detailní data o provozu elektrárny, která v hlavním pracovišti dispečinku nejsou dostupná. Třeba při poruchách nebo odstávkách.

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Nad švarcsystémem už se smráká. Ale je to opravdu dobře?

8. května 2024

Premium Kontroloři dostali od letošního ledna do ruky nový nástroj k potírání nelegální práce. Je ale...

Kofola, fidorky, polévka z pytlíku. České potraviny nabízí Amazon i za tisíce korun

7. května 2024

Na americkém internetovém obchodu Amazonu prodává ostravská firma výhradně české výrobky. V nabídce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Stanjurova další daň je prohrou pravicové politiky

3. května 2024

Premium Po zklamání z chabého výnosu windfall tax ministr financí plánuje, jak si na banky posvítit jinak –...

Švýcarský nůž nově bez čepele. Victorinox zato chystá verzi s cyklonářadím

7. května 2024  12:05

Švýcarský armádní nůž s více než stoletou historií čeká zásadní změna. Firma Victorinox, která ho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Upozornili na výrobní vady letadel Boeing, oba během měsíce zemřeli

3. května 2024  18:23

Po krátké nemoci zemřel bývalý auditor kvality u dodavatele společnosti Boeing, který vůči letecké...

Ministerstvo zjednoduší dovoz potravin, omezí administrativu

11. května 2024

Obchodníci sdružení ve Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR se začátkem tohoto roku rozčilovali, že...

Lidovci chtějí, aby bezdětní státu odvedli víc. Ti už si však dávno připlácejí

11. května 2024

Premium Kdo si do 35. narozenin nepořídil potomka, měl by podle návrhu KDU-ČSL v budoucnu platit o dva...

Luštil kódy, vyřešil trh. Zemřel Jim Simons, který předčil investiční legendy

10. května 2024  21:16

V pátek zemřel matematik, americký miliardář a průkopník takzvaného kvantitativního investování Jim...

Tušení smrti žene ruské miliardáře do vlasti. Řeší dědictví, bojí se znárodnění

10. května 2024

Premium Stárnoucí ruští miliardáři řeší zásadní problém: jak převést obří majetek na své dědice....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...