(ilustrační snímek) | foto: Petr Janeček, MAFRA

Pily a sekery ztichnou. Stát dočasně zakázal komerční těžbu smrků a borovic

  • 20
Ministerstvo zemědělství ve čtvrtek nařídilo všem vlastníkům lesů, aby přestali s komerční těžbou smrků a borovic. Přednostně je potřeba vytěžit dříví napadené kůrovcem a z kalamit. Zákaz platí do konce roku.

Nařízení se týká celého území Česka kromě území národních parků a jejich ochranných pásem. Neplatí ani na těžbu vánočních stromků. Opatření má začít platit na přelomu října a listopadu.

„Na nepříznivý vývoj v lesích, zejména na kalamitu způsobenou přemnožením kůrovce, jsme reagovali již loni, kdy jsme vydali pro vlastníky lesů Doporučená opatření v ochraně lesa. Ani přes veškeré úsilí lesních hospodářů a orgánů státní správy lesů nižších stupňů se nepodařilo dalšímu šíření napadení jehličnatých lesů zabránit,“ uvedl v tiskové zprávě ministr zemědělství Marian Jurečka.

Ke kůrovci se přidala vichřice. Z Bruntálska postupně mizí lesy

„Letos po zjištění, že kůrovcová kalamita v několika krajích graduje a po srpnové větrné smršti, jsme vyzvali ředitele státních podniků Lesy České republiky a Vojenské lesy a statky České republiky, aby až do zpracování nahodilých těžeb zastavili veškeré další úmyslné těžby smrkového dřeva,“ dodal Jurečka.

Zákaz by měl zajistit také rychlejší zpracování již vytěženého dřeva, které čeká na odvoz nebo na skladech pil. Čím rychleji se dřevo napadené kůrovcem zpracuje, tím bude podle ministerstva menší šance na jeho rozšíření.

Dočasný zákaz komerční těžby vítá i Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků (ALDP). „Je to opatření, které většinou členové naší asociace podporují, protože by mohlo snížit přetlak surovin, který je v současné době na trhu. Obdobná situace panuje i v sousedních zemích,“ řekl iDNES.cz výkonný ředitel ALDP Zdeněk Musil.

Podle Františka Kučery, předsedy Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR, stát nejdená dostatečně razantně a komplexně. „Považujeme to za velice problematické, opatření měla přijít daleko dřív. Je to chytání kočky za ocas,“ uvedl pro ČTK. Na rozšíření kůrovce podle něj nese vinu i správa státních lesů.

Kůrovec nejvíce zasáhl severní Moravu a Slezsko, kde se v loňském roce vytěžily dvě třetiny dřeva zasaženého kůrovcem z celé republiky.

Loňská kůrovcová kalamita na Bruntálsku:

28. července 2016