Stát vyšetřuje drahou stavbu solárních elektráren pro ČEZ

  10:31aktualizováno  10:31
Ministerstvo financí prověřuje miliardy, které zaplatila společnost ČEZ za největší solární elektrárny v Česku. Nestandardně velké jsou hlavně peníze, jež na dodávkách pro ČEZ vydělala firma s neznámým majitelem Amun.Re.
Solární elektrárna. Ilustrační foto

Solární elektrárna. Ilustrační foto | foto: AP

Ačkoli firma neměla žádné zkušenosti v oboru, stala se hlavním dodavatelem při výstavbě elektráren v Ralsku a Mimoni, za něž ČEZ zaplatil 5 miliard korun.

Píší o tom Hospodářské noviny s tím, že pro Amun.Re bylo spojení s ČEZ mimořádnou výhrou. Například jen za subdodávky od společnosti CE Solar, jednoho z největších stavitelů solárních parků v Česku, zaplatila přibližně 1,1 miliardy korun. Při předání však Amun.Re inkasoval od ČEZ více než dvě miliardy. Rozdíl činí 1,16 miliardy, píše list s odvoláním na dokumenty, které má k dispozici.

Ministerstvo financí se k celé záležitosti odmítlo vyjádřit. "Nemůžeme vám tuto informaci ani potvrdit, ani vyvrátit, neboť veškeré skutečnosti týkající se oznámení a šetření podezřelých obchodů podléhají povinnosti mlčenlivosti," sdělil mluvčí resortu Jakub Haas.

Na první pohled výrazně předraženou zakázku vyšetřuje podle HN finančně analytický útvar ministerstva. "K tomu, aby nám někdo řekl, že je náš zisk nadstandardní, musí znát i naše náklady," řekl listu předseda představenstva Amun.Re Martin Shenar. Podle něj byl pro firmu obchod riskantní a ještě loni na podzim nebylo jisté, zda neskončí ve ztrátě.

V Amun.Re sedí právníci firmy napojené na lobbistu Rittiga

ČEZ koupil projekty slunečních elektráren, které zaujímají rozlohu zhruba 60 fotbalových hřišť, v roce 2010 spolu s firmami eEnergy Ralsko Kuřívody a eEnergy Ralsko. Ty vlastnil právě Martin Shenar.

S projekty si ČEZ pořídil od firmy Amun.Re i dodávky staveb. V orgánech společnosti Amun.Re sedí vedle Shenara také právníci advokátní kanceláře Drahomíra Šachty, jenž léta spolupracuje s lobbistou Ivo Rittigem, napojeným na ODS. "Odmítám jednoduché odpovědi na složité otázky po telefonu," řekl deníku Šachta a přislíbil osobní rozhovor. To, že by Amun.Re jako prostředník pouze na dodávkách od CE Solar vydělal přes miliardu, označil za "absolutní nesmysl".

ČEZ spekulace o tom, že by elektrárny bez prostředníka pořídila levněji, odmítá. "Kupovali jsme jen ty projekty, které jsou návratné pro nás jako investora a nenesly riziko, že nebudou včas postaveny a spuštěny," řekla mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Martin Říman, šéf dozorčí rady ČEZ a poradce premiéra Petra Nečase, ale nevyloučil, že se společnost bude zakázkou zabývat.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Cestovatele Zikmunda s Hanzelkou uctí i nově vydaná speciální známka

Příležitostný aršík Století cestovatelů Hanzelky a Zikmunda.

Cestovatel Miroslav Zikmund slaví 100. narozeniny a ke gratulantům se přidává i Česká pošta. Od čtvrtka budou na...

Českem se šíří prašivé dluhy. Roste počet firem, které přestaly splácet

peníze, ilustrace

Na trhu dluhopisů přibývají firmy, které si půjčily od drobných investorů peníze na další rozvoj a nyní jim je nechtějí...

Předčasné splacení hypoték zlevní. Pravidla chce změnit ČNB

Manželé Sýkorovi nedávno splatili hypotéku na svůj dům. Nyní chtějí pomoct s...

Česká národní banka chce opět zasáhnout do trhu s hypotékami. Poté, co loni odřízla zpřísněním pravidel část klientů od...

Najdete na iDNES.cz