„Pokud by stát na vyrovnání nepřistoupil, byla by likvidace ropných lagun znemožněna,“ řekl Tomáš Bartovský, mluvčí MPO.

„Pokud by stát na vyrovnání nepřistoupil, byla by likvidace ropných lagun znemožněna,“ řekl Tomáš Bartovský, mluvčí MPO. | foto: MF DNES

Stát doplatí 27 milionů za ostravské laguny

  • 16
Necelý kilometr od ostravského sídliště Fifejdy leží ostravské laguny – území nasáklé ropnými látkami po chemičce Ostramo. Ekologická bomba možná přestane už za tři roky tikat, ale také se může stát, že výpary budou obtěžovat okolí mnohem déle.

Vše závisí na dohodě mezi státem, který prostřednictvím státního podniku Diamo pozemky vlastní, a konkurzní správkyní zkrachovalé chemičky Ostramo Věrou Záděrovou. Ta požaduje, aby Diamo doplatilo 27 milionů korun za zdevastované pozemky, jež stát v roce 1997 odkoupil zpět od firmy Ostramo-Vlček za symbolickou jednu korunu.

Ministerstvo průmyslu a obchodu už podle svého mluvčího Tomáše Bartovského připravuje pro vládu návrh, aby Diamo zaplatilo. Na chemičku byl v roce 2001 vyhlášen konkurz a věřitelé podniku si od té doby stěžují na příliš nízkou cenu, za kterou Ostramo pozemky prodalo.

"Pokud by stát na mimosoudní vyrovnání nepřistoupil, byla by likvidace ropných lagun znemožněna, protože by stát ztratil pozemek, na kterém se laguny nacházejí. V důsledku toho by nemohly pokračovat práce na likvidaci ropných kalů, které mají být dokončeny v roce 2010," uvedl Bartovský.

Ministr Martin Říman věří, že se podaří zahrnutí sporných pozemků do konkurzní podstaty zabránit a likvidace lagun poběží podle plánu.

"Oproti dřívějším návštěvám jsem přesvědčen, že by lagunymohly být vyčištěny podle plánu," řekl na kontrolním dni v bývalém areálu společnosti Říman.

Termín zakázky na čištění za více než 2,5 miliardy korun, kterou ve výběrovém řízení vyhrálo sdružení firem Čistá Ostrava, zahrnující společnosti Geosan, Aquatest a Železniční stavitelství Brno, vyprší na konci roku 2010.

Do té doby by měly být stovky tisíc tun kalů z lagun vytěženy a zpracovány na alternativní palivo. To by mělo být využíváno například v nedaleké elektrárně v Dětmarovicích.

Podle plánu měly práce na odtěžování kontaminované zeminy začít již v tomto roce. To se však nepodařilo, protože sdružení Čistá Ostrava stále nemá vyřízena potřebná povolení ani odsouhlasenou zprávu o vlivu prací na životní prostředí, EIA.

"Původní EIA, kterou nám sdružení předložilo, byla kvalitativně slabší, nemohli jsme ji přijmout," říká Jaroslava Honová z ministerstva životního prostředí s tím, že současná EIA, kterou sdružení předložilo, by již mohla být schválena. Odložení zahájení těžby kontaminované části lagun by přes změnu DPH, ke které v dojde příštím roce, nemělo konečnou cenu ohrozit.

"Cena je pevně stanovená, změněná sazba DPH by na to neměla mít vliv," říká Jiří Jež, generální ředitel společnosti Diamo, která se o laguny stará. "Tyto věci jsou záležitostí vítěze soutěže, který musí s podobnými skutečnostmi počítat a zahrnout je do ceny," dodal Jiří Jež.

,