Slováci uvažují o pronájmu areálu na Ještědu, investují tam půl miliardy

  18:21aktualizováno  18:21
Provozuje lyžařské areály v Tatranské Lomnici, Štrbském Plese či Špindlerově Mlýně. Teď má zájem také o liberecký Ještěd. Slovenská společnost Tatry Mountain Resort zvažuje, že si od města pronajme lyžařský areál a za půl miliardy ho zmodernizuje. Postavit by se mohla i nová sjezdovka na Skalku.

ilustrační snímek | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

„Jednáme o tom, mají nás v hledáčku. Zajímají se o více středisek, mimo jiné i o areál v Gruzii, nebo o rakouské středisko, ale já doufám, že Liberec u nich nakonec zvítězí,“ prozradil primátor Liberce Tibor Batthyány.

Slovenská společnost, v níž má největší podíl akcií miliardář Igor Rattaj, bude pouze nájemníkem, i tak chce ale být město opatrné. Jednu zkušenost už má za sebou. Před lety měla areál v pronájmu firma Snowhill. Ta ale z Ještědu odešla a zbyly po ní dluhy ve výši čtvrt miliardy.

Předsedkyně představenstva Sportovního areálu Ještěd Zuzana Kocumová je zatím opatrně optimistická. „Jednání jsou teprve na začátku. Myslím, že nás ještě čeká dlouhá cesta, především je potřeba u některých lidí otupit nedůvěru, která tu vznikla po Snowhillu,“ řekla Kocumová.

A zatím se nevyjadřuje příliš ani společnost Tatry Mountain Resort. Podle informací MF DNES sice jednání probíhají už půl roku, finální dohoda ale zatím uzavřená není. „Tyto informace nemohu potvrdit ani vyvrátit, více to nechci komentovat,“ řekl na dotaz MF DNES největší akcionář firmy a šéf dozorčí rady Igor Rattaj.

Město na lyžařský areál doplácí deset milionů ročně

Nicméně ještědský areál by podepsáním dohody získal silného investora, který v Liberci chybí. Samo město totiž na areál doplácí ročně deset milionů korun. A i bývalá lyžařka Kocumová přiznává, že areál si jen těžko vydělá sám na sebe. K tomu, aby měl peníze na opravy či na rozvoj, by musel přispět jen zázrak.

„Areálu by to jenom pomohlo. Konečně by se vybudovala i sjezdovka na Skalku, celá osvětlená a široká. V územním plánu se s ní počítá,“ podotkl primátor. Slovenský investor by se zřejmě navíc postaral i o zázemí tak, aby z Ještědu lidé neodjížděli hned poté, co si zalyžují. Ale aby tu měli možnost dalšího vyžití, která by jim nabídla možnost zůstat.

„Pronájem by se týkal pouze Ještědu, určitě by ta suma za něj nebyla příliš vysoká. Myslím, že pohybovat se bude tak v řádu jednotek milionů korun,“ doplnil Batthyány.

Ten by byl nejraději, pokud by se společnost rozhodla co nejdříve, aby se mohlo začít už na jaře na Ještědu budovat. „Ještěd se jim líbí, středisko má navíc návaznost na jejich další aktivity. Myslím, že za měsíc už bychom mohli vědět víc,“ dodal. Areál ve Vesci si chce město dál ponechat a rozvíjet jej samo. Podle Batthyányho je tam velký potenciál.

Rattaj a Tatry Mountain Resort (TMR) se již podílejí na provozování nejznámějšího lyžařského střediska v Česku Špindlerův Mlýn v rámci společnosti Melida. Tu však kromě TMR spoluvlastní další tuzemští podnikatelé, jako například bývalý generální ředitel ČEZ Martin Roman, či spolumajitel plzeňské Škody Transportation Michal Korecký. „Akce Ještěď“ má však být čistě v režii slovenské horské skupiny.

Skupina TMR vznikla v roce 2009 sloučením a přejmenováním několika tatranských společností a za účasti fondů J&T. Postupně skoupila a investovala do největších areálů v Tatrách jako je Jasná, Tatranská Lomnica, Starý Smokovec či Štrbské Pleso. Postupně přidala hotely, zábavní parky a také lyžařský areály v Polsku a Česku, kde provozuje areál ve Špindlerově Mlýně.

Igor Rattaj se také nedávno pochlubil plány získat některých z alpských středisek. Právě on drží ve skupině asi 20 procent akcií, 15 procent drží klientské fondy J&T a k dalším velkým investorům patří slovenský miliardář František Hodorovský. Zhruba 14 procent akcií mají drobní akcionáři z veřejného trhu, akcie firmy se obchodují na burze v Česku, Slovensku a Polsku.

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Všechny účty v jedné aplikaci? Banky váhají, propojení využívá minimum lidí

Středeční odstávka mobilního bankovnictví Komerční banky (19. dubna 2017)

Už je to víc než rok, kdy měly banky umožnit propojení s účty v jiných ústavech. Zatím to však udělaly jen některé....

Chyby za 700 milionů. Ministerstvo práce selhalo při IT zakázkách, tvrdí NKÚ

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek při obhajobě systému vyplácení

Ministerstvo práce a sociálních věcí selhalo při budování informačních systémů pro výplatu dávek a porušilo rozpočtovou...

Najdete na iDNES.cz