Slováci uvažují o pronájmu areálu na Ještědu, investují tam půl miliardy

  18:21aktualizováno  18:21
Provozuje lyžařské areály v Tatranské Lomnici, Štrbském Plese či Špindlerově Mlýně. Teď má zájem také o liberecký Ještěd. Slovenská společnost Tatry Mountain Resort zvažuje, že si od města pronajme lyžařský areál a za půl miliardy ho zmodernizuje. Postavit by se mohla i nová sjezdovka na Skalku.

ilustrační snímek | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

„Jednáme o tom, mají nás v hledáčku. Zajímají se o více středisek, mimo jiné i o areál v Gruzii, nebo o rakouské středisko, ale já doufám, že Liberec u nich nakonec zvítězí,“ prozradil primátor Liberce Tibor Batthyány.

Slovenská společnost, v níž má největší podíl akcií miliardář Igor Rattaj, bude pouze nájemníkem, i tak chce ale být město opatrné. Jednu zkušenost už má za sebou. Před lety měla areál v pronájmu firma Snowhill. Ta ale z Ještědu odešla a zbyly po ní dluhy ve výši čtvrt miliardy.

Předsedkyně představenstva Sportovního areálu Ještěd Zuzana Kocumová je zatím opatrně optimistická. „Jednání jsou teprve na začátku. Myslím, že nás ještě čeká dlouhá cesta, především je potřeba u některých lidí otupit nedůvěru, která tu vznikla po Snowhillu,“ řekla Kocumová.

A zatím se nevyjadřuje příliš ani společnost Tatry Mountain Resort. Podle informací MF DNES sice jednání probíhají už půl roku, finální dohoda ale zatím uzavřená není. „Tyto informace nemohu potvrdit ani vyvrátit, více to nechci komentovat,“ řekl na dotaz MF DNES největší akcionář firmy a šéf dozorčí rady Igor Rattaj.

Město na lyžařský areál doplácí deset milionů ročně

Nicméně ještědský areál by podepsáním dohody získal silného investora, který v Liberci chybí. Samo město totiž na areál doplácí ročně deset milionů korun. A i bývalá lyžařka Kocumová přiznává, že areál si jen těžko vydělá sám na sebe. K tomu, aby měl peníze na opravy či na rozvoj, by musel přispět jen zázrak.

„Areálu by to jenom pomohlo. Konečně by se vybudovala i sjezdovka na Skalku, celá osvětlená a široká. V územním plánu se s ní počítá,“ podotkl primátor. Slovenský investor by se zřejmě navíc postaral i o zázemí tak, aby z Ještědu lidé neodjížděli hned poté, co si zalyžují. Ale aby tu měli možnost dalšího vyžití, která by jim nabídla možnost zůstat.

„Pronájem by se týkal pouze Ještědu, určitě by ta suma za něj nebyla příliš vysoká. Myslím, že pohybovat se bude tak v řádu jednotek milionů korun,“ doplnil Batthyány.

Ten by byl nejraději, pokud by se společnost rozhodla co nejdříve, aby se mohlo začít už na jaře na Ještědu budovat. „Ještěd se jim líbí, středisko má navíc návaznost na jejich další aktivity. Myslím, že za měsíc už bychom mohli vědět víc,“ dodal. Areál ve Vesci si chce město dál ponechat a rozvíjet jej samo. Podle Batthyányho je tam velký potenciál.

Rattaj a Tatry Mountain Resort (TMR) se již podílejí na provozování nejznámějšího lyžařského střediska v Česku Špindlerův Mlýn v rámci společnosti Melida. Tu však kromě TMR spoluvlastní další tuzemští podnikatelé, jako například bývalý generální ředitel ČEZ Martin Roman, či spolumajitel plzeňské Škody Transportation Michal Korecký. „Akce Ještěď“ má však být čistě v režii slovenské horské skupiny.

Skupina TMR vznikla v roce 2009 sloučením a přejmenováním několika tatranských společností a za účasti fondů J&T. Postupně skoupila a investovala do největších areálů v Tatrách jako je Jasná, Tatranská Lomnica, Starý Smokovec či Štrbské Pleso. Postupně přidala hotely, zábavní parky a také lyžařský areály v Polsku a Česku, kde provozuje areál ve Špindlerově Mlýně.

Igor Rattaj se také nedávno pochlubil plány získat některých z alpských středisek. Právě on drží ve skupině asi 20 procent akcií, 15 procent drží klientské fondy J&T a k dalším velkým investorům patří slovenský miliardář František Hodorovský. Zhruba 14 procent akcií mají drobní akcionáři z veřejného trhu, akcie firmy se obchodují na burze v Česku, Slovensku a Polsku.

  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Téměř každý sedmý pracující v Česku je cizinec, je jich tu téměř 700 tisíc

Množství cizinců pracujících v ČR se rok od roku zvyšuje. Na živobytí si jich v tuzemsku vydělává téměř 700 tisíc....

Premium

Hledání důvodu sesuvu na D8 se dostalo do patu. Pro obě strany je to úspěch

Šest let vyšetřování a miliony korun utracené za posudky. Ani nejnovější revizní takzvaný superposudek však na viníka...

Zákaz prodejů o některých svátcích se rušit nebude, rozhodla Sněmovna

Zákon zakazující prodej v obchodech o stanovených svátcích bude i nadále platit. V úterý tak rozhodla Sněmovna, když...

Česká pošta shání zaměstnance. Uchazeče láká na úsměvy zákazníků

V období před Vánoci hledá Česká pošta nové zaměstnance. Na webovém portálu jobs.cz láká uchazeče na úsměvy zákazníků...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz