Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Konkurz na sklárny Crystalex je po deseti letech u konce, sklo se vyrábí dál

  13:18
Konkurz na někdejší sklářský gigant Crystalex Nový Bor po více než deseti letech skončil. Soud tak uzavřel insolvenční řízení v poslední z firem sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT), zjistila ČTK v insolvenčním rejstříku. Rozprodej majetku zkrachovalé novoborské sklárny vynesl 614 milionů korun, věřitelé ale žádali zhruba osmkrát víc.
Ze začátku se Thálie vyráběly v novoborském Crystalexu, před čtrnácti lety...

Ze začátku se Thálie vyráběly v novoborském Crystalexu, před čtrnácti lety přešla výroba do sklárny Ajeto. | foto: MAFRA

Většinu peněz získala Citibank Europe, velké peníze dlužil podnik i zaměstnancům. Od roku 2010 sklárna znovu vyrábí s novým majitelem pod názvem Crystalex CZ.

 Novoborský Crystalex zastavil výrobu na začátku roku 2009, na podzim areál v Novém Boru a v Karolince na Vsetínsku koupil nový vlastník - CBC Invest (dnes Crystalex CZ) s ruským kapitálem za 363 milionů korun. Další stamiliony od té doby vlastníci investovali nejen do obnovení výroby a technologií, ale také do modernizace výroby i areálů. 

Podle dat z obchodního rejstříku přesáhly v roce 2017 tržby společnosti 989 milionů korun a hospodaření skončilo ziskem bezmála 36 milionů. Firma zaměstnávala 850 lidí. Loňské výsledky zatím k dispozici nejsou. 

Skupina BCT byla ještě v roce 2008 největším výrobcem užitkového skla v Česku a zaměstnávala zhruba 5000 lidí. Dalších 2000 pracovníků měla majetkově spřízněná společnost Porcela Plus. 

Kvůli nedostatku provozního kapitálu ale zahájil soud v mateřské BCT a Sklárnách Kavalier Sázava, Crystalexu Nový Bor, Skle Bohemia Světlá nad Sázavou, Sklárnách Bohemia v Poděbradech, Porcele Plus, Karlovarském porcelánu a Concordii v září 2008 insolvenční řízení. Návrh na zahájení insolvence podali tehdy sami vlastníci. Teprve teď soud uzavřel poslední z nich.

Příčinou pádu skupiny nebyla podle analytiků ekonomická krize, ale výrazně ho urychlila. Krach skláren zavinily podle ekonomů dlouhodobé problémy, zejména nevyřešené úvěry z konce 90. let. Skupina dlužila dodavatelům přes 2,9 miliardy korun, dalších 1,8 miliardy představovaly úvěry. Největším věřitelem byla Citibank Europe. Všechny podniky včetně mateřské společnosti BCT skončily proto postupně v konkurzu. Na Crystalex ho soud prohlásil 12. března 2009.

Prodej majetku celé skupiny vynesl více než dvě miliardy korun. Největší část výnosu z prodeje majetku zkrachovalého novoborského Crystalexu, zhruba 40 procent, získala Citibank Europe. Pětinu představovaly pohledávky státu, více než 13 procent dlužila firma bývalým zaměstnancům. Po odečtení dalších nákladů zbylo na ostatní věřitele sotva 17,5 milionu korun, žádali přitom téměř 1,9 miliardy. Každý tak dostal jen 0,92 procenta své pohledávky, uvádí se v usnesení soudu.

Pád sklářské skupiny odhalil před deseti lety nedostatky insolvenčního zákona. Lidem ze zkrachovalých skláren a porcelánek pomohly tehdy odbory. „Kvůli chybám v zákoně zůstali lidé zcela bez prostředků, nám se podařilo vymoci jim náhrady mezd i dar od státu dohromady 335 milionů korun,“ řekl již dříve ČTK předseda Odborového svazu zaměstnanců sklářského, keramického, bižuterního průmyslu a porcelánu Vladimír Kubinec. Odborům se navíc podařilo prosadit i změny v zákonech, už se tak nemůže stát, že lidé kvůli insolvenci zaměstnavatele zůstanou třeba půl roku bez příjmů.

Všechny sklárny skupiny BCT dnes podnikají s novými vlastníky a znovu zaměstnávají tisíce lidí.

Jak jsou na tom české sklárny?

Výběr informací o fungování českých skláren a porcelánek, které se před deseti lety ocitly v hospodářských problémech.

Crystalex Nový Bor (Českolipsko)

Někdejší sklářský gigant byl součástí skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT), která na podzim roku 2008 zkrachovala. Na počátku roku 2009 se zastavila výroba skla i v novoborském Crystalexu, který před krachem zaměstnával zhruba 1800 lidí v Novém Boru, Hostomicích, Karolince na Vsetínsku a Vrbně pod Pradědem. Areál novoborských skláren a závod v Karolince na podzim roku 2009 koupila za 363 milionů korun společnost CBC Invest (dnes Crystalex CZ) s ruským kapitálem.

Sklárna obnovila výrobu počátkem roku 2010 a pod novým majitelem se novoborským sklárnám daří. Vlastníci investovali nejen do obnovení výroby a technologií, ale také do modernizace výroby i areálů. Tržby se v posledních letech pohybovaly kolem miliardy korun a Crystalex pravidelně vykazuje zisk. Například v roce 2017 utržila společnosti 989 milionů korun a hospodaření skončilo ziskem téměř 36 milionů. Firma zaměstnávala 850 lidí. Loňské výsledky zatím k dispozici nejsou.

Karlovarský porcelán (Karlovarsko)

Ve své době největší tuzemský producent porcelánu byl společně s dceřinou společností Concordia součástí skupiny Porcela Plus. Podnik byl několik let ve ztrátě už před krachem a nástup krize jeho konec jen uspíšil. V září 2008 bylo zahájeno insolvenční řízení a v prosinci téhož roku poslal soud společnost do konkurzu. Firma následně v insolvenčním řízení prodala většinu majetku a její závody získali noví vlastníci pod novými jmény.

Čtyři závody zkrachovalého Karlovarského porcelánu koupila na jaře 2009 společnost Hengis, která se stala také vlastníkem Concordie. Poté závody sloučila do společnosti Thun 1794, který je dnes největším českým výrobcem porcelánu. Firma zaměstnává šest stovek lidí a roční tržby se pohybují kolem 450 milionů korun. Výsledky hospodaření se v poslední době pohybují kolem nuly, v některých letech firma vykázala mírný zisk, jindy menší ztrátu.

Sklárny Bohemia (Poděbrady)

Producent výrobků z olovnatého křišťálu byl od roku 1999 rovněž součástí skupiny BCT. Výrobu zastavil v září 2008, poté co sklárna kvůli nedostatku provozního kapitálu skončila v insolvenčním řízení. Následně továrnu za 61 milionů koupila akciová společnost Crystal BOHEMIA, která na konci října 2009 obnovila v Poděbradech výrobu. Také poděbradské sklárny, které mají kolem 350 zaměstnanců, fungují v posledních letech v černých číslech. Tržby se pohybují kolem 400 milionů korun a vykazuje čistý zisk v rozmezí 30 až 40 milionů korun.

Sklárny Kavalier (Sázava)

Také výrobce boritokřemičitého skla SIMAX doplatil v roce 2008 na krach skupiny BCT, jejíž byl součástí. Jako jediná sklárna z celé skupiny ale Kavalier nemusel přerušit výrobu. Novým majitelem Skláren Kavalier se v srpnu 2009 stala firma Ojgar podnikatele Otakara Moťky. Sklárny, které dnes fungují pod názvem Kavalierglass, od krize více než zdvojnásobily počet zaměstnanců, nyní jich mají kolem 1900. Roční obrat sázavských skláren přesahuje dvě miliardy korun, zisk se pohybuje v desítkách milionů korun.

Sklo Bohemia (Světlá nad Sázavou)

Také společnost Sklo Bohemia byla součástí skupiny BCT. Po jejím krachu koupil závod ve Světlé podnikatel Lubor Cerva a na podzim 2009 v něm obnovil strojní výrobu skla. Světelské sklárny dnes nesou název Crystalite Bohemia a jsou největším tuzemským výrobcem domácího užitkového a dárkového skla. V současnosti zaměstnává společnost Crystalite Bohemia ve Světlé nad Sázavou okolo 750 lidí, tržby v roce 2017 dosáhly téměř 1,7 miliardy korun a firma vykázala čistý zisk 33 milionů. Majitel Cerva loni v červnu informoval o svém záměru světelský závod prodat, podle dostupných údajů jednání se zájemci zatím nedospěla k cíli.

Autoři: ,

Praha obnovila letecké spojení s Pekingem

  • Nejčtenější

Počet krádeží v německých obchodech roste. Stále častější jsou i násilné gangy

Každý den přijdou obchody v Německu o tisíce kusů zboží, za které zákazníci nezaplatili. Nová studie ukazuje, že počet krádeží navíc stále roste a přibližně čtvrtina pachatelů si počíná organizovaně....

9. července 2024

Z 8,5 hektarů zásobuje farmář půl roku jahodami celou republiku

Na to, že jahody na pultech obchodů už nejsou jenom sezonní záležitostí, která trvá šest týdnů před prázdninami, ale že si české jahody můžou zákazníci dopřát od konce dubna až skoro do začátku...

8. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hranaté hamburgery míří do Česka. Wendy’s už nabírá franšízanty

Na český trh vstoupí další světový řetězec s rychlým občerstvením Wendy’s. Od roku 2023 se jedná už o třetí globální značku nabízející převážně hamburgery, která otevře pobočku v Česku. Součástí...

9. července 2024  14:53

Pivovary sází na třetinkové lahve. Zákazníci preferují menší objem, tvrdí

Vedle zavedených třetinkových piv od importovaných značek jako Heineken nebo Corona se téměř ve všech obchodních řetězcích začaly objevovat také třetinkové láhve značek Prazdroj, Staropramen či...

11. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Platil za knihy a málem přišel o 70 tisíc. Podvodníci těží z nepozornosti

I platba na ověřeném e-shopu může skončit vybíleným účtem. Problémem bývá, když se klienti přihlašují do podvodného internetového bankovnictví, nebo když mají telefon či počítač už napaden hackerem....

13. července 2024

Růst čínského hospodářství zpomalil, zaostal za očekáváním analytiků

Růst čínského hospodářství zpomalil. HDP země v druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 4,7 procenta, v prvním čtvrtletí se zvýšil ve srovnání s předchozím rokem o 5,3 procenta. Ukazují to údaje...

15. července 2024  7:05,  aktualizováno  9:56

Drink nebo menu zadarmo. Kodaň začne odměňovat ekologicky smýšlející turisty

Dánské národní turistické sdružení zavádí program na podporu udržitelného chování šetrného ke klimatu. Od pondělí bude odměňovat ty turisty, kteří se rozhodnou cestovat na kole, jezdit veřejnou...

15. července 2024  9:41

NKÚ kontroloval výběry daní. Lituje zrušení elektronické evidence tržeb

Zrušením elektronické evidence tržeb (EET) v lednu 2023 ztratily úřady jeden z významných nástrojů pro cílené prověřování daňových úniků. V případě daně z přidané hodnoty šlo hlavně o odhalování...

15. července 2024  7:46

Velký rozmach výdejních boxů. V Česku jich je už přes 9 tisíc a stále přibývají

Premium

Stačí projet jakýmkoli českým městem a po chvíli narazíte na výdejní schránky. Síť plechových krabic, kde si zákazník vyzvedne balík kdykoli ve dne nebo v noci, čítá už přes devět tisíc míst a nová...

15. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...