Konkurz na sklárny Crystalex je po deseti letech u konce, sklo se vyrábí dál

  13:18aktualizováno  13:18
Konkurz na někdejší sklářský gigant Crystalex Nový Bor po více než deseti letech skončil. Soud tak uzavřel insolvenční řízení v poslední z firem sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT), zjistila ČTK v insolvenčním rejstříku. Rozprodej majetku zkrachovalé novoborské sklárny vynesl 614 milionů korun, věřitelé ale žádali zhruba osmkrát víc.

Ze začátku se Thálie vyráběly v novoborském Crystalexu, před čtrnácti lety přešla výroba do sklárny Ajeto. | foto: MAFRA

Většinu peněz získala Citibank Europe, velké peníze dlužil podnik i zaměstnancům. Od roku 2010 sklárna znovu vyrábí s novým majitelem pod názvem Crystalex CZ.

 Novoborský Crystalex zastavil výrobu na začátku roku 2009, na podzim areál v Novém Boru a v Karolince na Vsetínsku koupil nový vlastník - CBC Invest (dnes Crystalex CZ) s ruským kapitálem za 363 milionů korun. Další stamiliony od té doby vlastníci investovali nejen do obnovení výroby a technologií, ale také do modernizace výroby i areálů. 

Fotogalerie

Podle dat z obchodního rejstříku přesáhly v roce 2017 tržby společnosti 989 milionů korun a hospodaření skončilo ziskem bezmála 36 milionů. Firma zaměstnávala 850 lidí. Loňské výsledky zatím k dispozici nejsou. 

Skupina BCT byla ještě v roce 2008 největším výrobcem užitkového skla v Česku a zaměstnávala zhruba 5000 lidí. Dalších 2000 pracovníků měla majetkově spřízněná společnost Porcela Plus. 

Kvůli nedostatku provozního kapitálu ale zahájil soud v mateřské BCT a Sklárnách Kavalier Sázava, Crystalexu Nový Bor, Skle Bohemia Světlá nad Sázavou, Sklárnách Bohemia v Poděbradech, Porcele Plus, Karlovarském porcelánu a Concordii v září 2008 insolvenční řízení. Návrh na zahájení insolvence podali tehdy sami vlastníci. Teprve teď soud uzavřel poslední z nich.

Příčinou pádu skupiny nebyla podle analytiků ekonomická krize, ale výrazně ho urychlila. Krach skláren zavinily podle ekonomů dlouhodobé problémy, zejména nevyřešené úvěry z konce 90. let. Skupina dlužila dodavatelům přes 2,9 miliardy korun, dalších 1,8 miliardy představovaly úvěry. Největším věřitelem byla Citibank Europe. Všechny podniky včetně mateřské společnosti BCT skončily proto postupně v konkurzu. Na Crystalex ho soud prohlásil 12. března 2009.

Prodej majetku celé skupiny vynesl více než dvě miliardy korun. Největší část výnosu z prodeje majetku zkrachovalého novoborského Crystalexu, zhruba 40 procent, získala Citibank Europe. Pětinu představovaly pohledávky státu, více než 13 procent dlužila firma bývalým zaměstnancům. Po odečtení dalších nákladů zbylo na ostatní věřitele sotva 17,5 milionu korun, žádali přitom téměř 1,9 miliardy. Každý tak dostal jen 0,92 procenta své pohledávky, uvádí se v usnesení soudu.

Pád sklářské skupiny odhalil před deseti lety nedostatky insolvenčního zákona. Lidem ze zkrachovalých skláren a porcelánek pomohly tehdy odbory. „Kvůli chybám v zákoně zůstali lidé zcela bez prostředků, nám se podařilo vymoci jim náhrady mezd i dar od státu dohromady 335 milionů korun,“ řekl již dříve ČTK předseda Odborového svazu zaměstnanců sklářského, keramického, bižuterního průmyslu a porcelánu Vladimír Kubinec. Odborům se navíc podařilo prosadit i změny v zákonech, už se tak nemůže stát, že lidé kvůli insolvenci zaměstnavatele zůstanou třeba půl roku bez příjmů.

Všechny sklárny skupiny BCT dnes podnikají s novými vlastníky a znovu zaměstnávají tisíce lidí.

Jak jsou na tom české sklárny?

Výběr informací o fungování českých skláren a porcelánek, které se před deseti lety ocitly v hospodářských problémech.

Crystalex Nový Bor (Českolipsko)

Někdejší sklářský gigant byl součástí skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT), která na podzim roku 2008 zkrachovala. Na počátku roku 2009 se zastavila výroba skla i v novoborském Crystalexu, který před krachem zaměstnával zhruba 1800 lidí v Novém Boru, Hostomicích, Karolince na Vsetínsku a Vrbně pod Pradědem. Areál novoborských skláren a závod v Karolince na podzim roku 2009 koupila za 363 milionů korun společnost CBC Invest (dnes Crystalex CZ) s ruským kapitálem.

Sklárna obnovila výrobu počátkem roku 2010 a pod novým majitelem se novoborským sklárnám daří. Vlastníci investovali nejen do obnovení výroby a technologií, ale také do modernizace výroby i areálů. Tržby se v posledních letech pohybovaly kolem miliardy korun a Crystalex pravidelně vykazuje zisk. Například v roce 2017 utržila společnosti 989 milionů korun a hospodaření skončilo ziskem téměř 36 milionů. Firma zaměstnávala 850 lidí. Loňské výsledky zatím k dispozici nejsou.

Karlovarský porcelán (Karlovarsko)

Ve své době největší tuzemský producent porcelánu byl společně s dceřinou společností Concordia součástí skupiny Porcela Plus. Podnik byl několik let ve ztrátě už před krachem a nástup krize jeho konec jen uspíšil. V září 2008 bylo zahájeno insolvenční řízení a v prosinci téhož roku poslal soud společnost do konkurzu. Firma následně v insolvenčním řízení prodala většinu majetku a její závody získali noví vlastníci pod novými jmény.

Čtyři závody zkrachovalého Karlovarského porcelánu koupila na jaře 2009 společnost Hengis, která se stala také vlastníkem Concordie. Poté závody sloučila do společnosti Thun 1794, který je dnes největším českým výrobcem porcelánu. Firma zaměstnává šest stovek lidí a roční tržby se pohybují kolem 450 milionů korun. Výsledky hospodaření se v poslední době pohybují kolem nuly, v některých letech firma vykázala mírný zisk, jindy menší ztrátu.

Sklárny Bohemia (Poděbrady)

Producent výrobků z olovnatého křišťálu byl od roku 1999 rovněž součástí skupiny BCT. Výrobu zastavil v září 2008, poté co sklárna kvůli nedostatku provozního kapitálu skončila v insolvenčním řízení. Následně továrnu za 61 milionů koupila akciová společnost Crystal BOHEMIA, která na konci října 2009 obnovila v Poděbradech výrobu. Také poděbradské sklárny, které mají kolem 350 zaměstnanců, fungují v posledních letech v černých číslech. Tržby se pohybují kolem 400 milionů korun a vykazuje čistý zisk v rozmezí 30 až 40 milionů korun.

Sklárny Kavalier (Sázava)

Také výrobce boritokřemičitého skla SIMAX doplatil v roce 2008 na krach skupiny BCT, jejíž byl součástí. Jako jediná sklárna z celé skupiny ale Kavalier nemusel přerušit výrobu. Novým majitelem Skláren Kavalier se v srpnu 2009 stala firma Ojgar podnikatele Otakara Moťky. Sklárny, které dnes fungují pod názvem Kavalierglass, od krize více než zdvojnásobily počet zaměstnanců, nyní jich mají kolem 1900. Roční obrat sázavských skláren přesahuje dvě miliardy korun, zisk se pohybuje v desítkách milionů korun.

Sklo Bohemia (Světlá nad Sázavou)

Také společnost Sklo Bohemia byla součástí skupiny BCT. Po jejím krachu koupil závod ve Světlé podnikatel Lubor Cerva a na podzim 2009 v něm obnovil strojní výrobu skla. Světelské sklárny dnes nesou název Crystalite Bohemia a jsou největším tuzemským výrobcem domácího užitkového a dárkového skla. V současnosti zaměstnává společnost Crystalite Bohemia ve Světlé nad Sázavou okolo 750 lidí, tržby v roce 2017 dosáhly téměř 1,7 miliardy korun a firma vykázala čistý zisk 33 milionů. Majitel Cerva loni v červnu informoval o svém záměru světelský závod prodat, podle dostupných údajů jednání se zájemci zatím nedospěla k cíli.

Autoři: ,

Nejčtenější

Ikea se masových kuliček nevzdá. Hledá zdravější verzi

Masové kuličky v restauraci obchodního domu IKEA

Masové kuličky jsou nejznámější jídlo švédského řetězce s nábytkem Ikea, které nemůže minout snad žádný návštěvník. Do...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Špičkování e-shopů pokračuje. Alzák tentokrát v reklamě zaplácnul Mall

Alza.cz

Pošťuchování mezi e-shopy s elektronikou Alza.cz a CZC.cz už probíhá téměř rok. Donedávna však bylo v podstatě...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Nezneužívejte Hru o trůny k politickým prohlášením, žádá HBO Trumpa

Hra o trůny - 8. řada

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek zveřejnil na Twitteru svou fotografii s nápisem „Konec hry“. Nápis je...

Další z rubriky

Finanční správa porušila rozpočtovou kázeň za 428 milionů, tvrdí NKÚ

Ilustrační snímek

Generální finanční ředitelství (GFŘ) při provozu, podpoře i rozšiřování Automatizovaného daňového informačního systému...

Spotřeba biopotravin stoupla v Česku o třetinu, nejvíce za deset let

V rámci veletrhu Biostyl si lze nakoupit biopotraviny včetně ovoce a zeleniny.

Biopotraviny v Česku jsou na vzestupu. Jejich spotřeba rostla předloni nejvíce od roku 2008, zjistilo ministerstvo...

Ikea se masových kuliček nevzdá. Hledá zdravější verzi

Masové kuličky v restauraci obchodního domu IKEA

Masové kuličky jsou nejznámější jídlo švédského řetězce s nábytkem Ikea, které nemůže minout snad žádný návštěvník. Do...

Najdete na iDNES.cz