Stávka bude podle Štěcha přínosná minimálně v tom, že se lidé více začnou zajímat o problematiku zdravotnictví, důchodů nebo důvodů inflace.
"A že také ti poslanci, co se i v řadách vládní koalice staví na odpor, budou cítit větší podporu veřejnosti," míní.
O dalších případných akcích chtějí odbory rozhodnout podle míry podpory těch protestů, které už probíhají - například demonstrace před Úřadem vlády. I podle toho, jak se budou lidé zajímat o plánovanou výstražnou stávku.
. Odpovědi Milana Štěcha čtěte zde |
Milan Štěch se čtenářům iDNES.cz omlouvá, ale z časových důvodů nestihl zodpovědět všechny dotazy.
Odboráři již na začátku března vyhlásili stávkovou pohotovost. Vládní reformy kritizují vytrvale a považují je za asociální. Kabinetu vyčítají, že zavinil neočekávaně vysokou inflaci a růst cen.
"Naše rozhodnutí (stávkovat, pozn. red.) by mohl změnit jen zásadní obrat ve vládních návrzích dalších reformních kroků," říká Štěch.
Ceny v lednu meziročně vzrostly o 7,5 procenta, platy ve veřejném sektoru se zvedly jen o 1,5 procenta. To se odborářům nelíbí.
ČMKOS se postavila proti návrhu důchodové reformy. Nesouhlasí se zvyšováním důchodového věku na 65 let. Podle předáků lidé v náročných profesích, jako je například hornictví, tak dlouho pracovat nevydrží.
Jeden ze čtenářů iDNES.cz namítl, že například baletka musí se svou profesí skončit v 35 letech a také si sama hledat další zaměstnání. Podle něj by tedy i bývalí horníci měli být schopni udělat si rekvalifikace a uplatnit se v jiných profesích.
"My máme zejména výhrady k tomu, že ve věku 65 let mají odcházet do důchodu profese bývalé první důchodové kategorie, které i v západních zemích odchází do důchodu podstatně dříve a jejich předčasné důchody jsou hrazeny z celoživotního zaměstnavatelsko-zaměstnaneckého připojištění," řekl k tomu Štěch.
Odborářům se nelíbí ani reforma zdravotnictví. Nehovoří o ní jinak než jako o "velké zdravotnické loupeži".