Lahvové pivo nižší daní nepodpoříme, řekla Schillerová v Rozstřelu

  • 218
Největší českou daň z hlediska příjmů do státního rozpočtu čeká od prvního května řada změn. Největší rozruch však v posledních týdnech vyvolaly komplikace kolem sazeb DPH na pivo. „Tabulka, která kolovala na internetu, je plná absurdit,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), která byla hostem v pořadu Rozstřel.

Od 1. května se nemění jen DPH na pivo, právě tento oblíbený nápoj však vzbudil v posledních týdnech největší rozruch. Důvodem je komplikovaná tabulka s řadou příkladů zdanění piva, která vedla k lidové tvorbě a posměchu.

Tak například: na čepované pivo vypité v hospodě se vztáhne DPH ve výši 10 procent, na nealko pivo odnesené s sebou 15 procent, na alkoholické s sebou 21 procent, stejně tak jako na čepované pivo, vypité u stánku.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové je jedinou novinkou přesun čepovaného piva v hospodách do 10procentní sazby. Sazba 15 procent na nealko se nemění. ČSSD se navržený systém nelíbí a chce o sazbách v rámci koalice dál jednat.

Šéfka financí podotkla, že s daní může stát hýbat jen potud, kam to dovolí evropská směrnice. „Můžeme snížit DPH na alkohol jen jako součást stravovací služby, na stánku to nejde.“ To v praxi znamená tam, kde host přijde do restaurace s obsluhou, má tam hygienické zázemí, stůl, židle, posadí se atd.

Za absurdní považuje třeba příklad, kdy si někdo koupí nealko pivo v plechu, které si přelije do džbánku a to si odnese s sebou s nižší daní. „To je absurdní. Jako kdybych si koupila lahev vína v supermarketu za stovku, abych si ho vypila v luxusní restauraci, kde stojí pětistovku, abych 400 korun ušetřila. Udělám to?“ řekla ministryně.

Na lahvové pivo i na pivo v plechu se bude od května vztahovat vyšší daň v sazbě 21 procent. Měnit by se to nemělo. „Lahvové pivo podporovat nechceme. Nedává mi to smysl. Chceme podpořit hospody, které jsou závislé na čepovaném pivu,“ uvedla šéfka financí

Kvůli snížení DPH přijde stát zhruba o 3,8 miliardy korun ve státním rozpočtu. Podle Schillerové ale zůstanou v kapsách plátců daně.

Komplikace se sazbami DPH

Ministryně se podivila, proč někteří dodavatelé zdražují vodu, když se bude snižovat DPH od května. „Budeme iniciovat kontroly, mělo by se to promítnout do konečné ceny,“ uvedla.

Diskuse se dotkla i dalších změn v DPH, které podnikatele čekají od 1. května. Například dodavatelé studené vody, skiareály, kadeřnice nebo někteří opraváři budou mít nově společnou supersníženou sazbu na 10 procent, pokud jejich roční obrat přesahuje milion korun. 

Šéfka státní kasy vysvětlila, že nastavení DPH se řídí směrnicemi EU. Služby kadeřnic a holičů se například mohou dát do 10procentní sazby daně, ale služby kosmetiček nikoliv. „Nedokážu říct, jakou to má logiku, je to letitá směrnice z 80. let dvacátého století. Dva roky probíhá jednání na úrovni Evropské komise, mimo jiné o změně této sazbové směrnice, a Česká republika chce, aby měly země větší flexibilitu v tom, co mohou sami dát do snížené sazby,“ vysvětlila.

Tématem středečního Rozstřelu byl i lednový schodek státního rozpočtu ve výši osm miliard korun. Za první měsíc v roce skončil rozpočet v mínusu poprvé od roku 2003, loni v lednu vykázal přebytek 8,8 miliardy. Ministerstvo financí to vysvětluje mimořádnými odvody jako byly 4 miliardy do EU nebo stejná částka do dopravního fondu SFDI.

K vývoji ekonomiky je Schillerová optimistická. HDP roste okolo dvou procent a ministerstvo pro rok 2021 odhaduje mírné oživení. 

„Světové problémy nedetekujeme. Ani koronavirus bych nepřeceňovala. SARS měl dopad na HDP kolem čtvrt procentního bodu a když skončil, velice vystřelily maloobchodní tržby a tak dále. Ekonomiku je potřeba nedusit a když zpomaluje, podporovat ji investicemi všeho druhu,“ uvedla v pořadu Rozstřel.

,