Cena vody stoupne v některých domácnostech až o třetinu

Cena vody stoupne v některých domácnostech až o třetinu | foto: Profimedia.cz

Rozpočet domácností nejvíce zatíží voda. Cena stoupne až o třetinu

  • 220
Dlouho nenápadná položka ve výdajích domácností bude jedním z hlavních tahounů větších výdajů v příštím roce. Vodné a stočné podraží v tuzemsku většinou o pět až sedm procent, v některých případech až o třetinu. Záleží na konkrétním regionu.

Voda podražuje několik let podstatně více než sama inflace. Už tak v řadě českých měst dohnala výši, kterou platí obyvatelé velkých evropských měst s podstatně vyššími příjmy.

Například rodina se spotřebou 146 kubíků vody ročně zaplatí příští rok za vodu v Liberci či Ústí nad Labem 10 977 Kč. MF DNES srovnávala ceny za vodu a kanalizaci v deseti evropských městech. Levnější účty se stejnou spotřebou mají například v Paříži (10 801 Kč) nebo v Londýně (7 368 Kč).

Velmi blízko jsou tuzemské ceny už například i západním sousedům – v Mnichově zaplatí domácnost 11 700 Kč. Vodárny to vysvětlují především nutností investovat do čistíren odpadních vod.

Nejde však jen o investice, většina tuzemských vodovodů sice stále patří městům a obcím, které do nich musí výrazně investovat, nechávají je však provozovat nadnárodním firmám, které si z Česka odvádějí ročně na dividendách miliardy korun. Zdražování v dalších letech bude pokračovat.

"Vodárenství musí být samofinancovatelné. Cenu pět eur za kubík vody budou mít některé společnosti u nás během pěti sedmi let," řekl v listopadu v rozhovoru pro MF DNES šéf Sdružení oboru vodovodů a kanalizací František Barák.

Ceny energií budou celý příští rok jedním z tahounů růstu inflace. Společně s nájemným jsou výdaje za energie největší položkou v domácím rozpočtu, na celkových výdajích se podílejí zhruba pětinou a překonaly tak potraviny.

Plyn zlevní, teplárny ale budou zdražovat

Více si musí připravit například lidé napojení na teplárny. Podle propočtů Energetického regulačního úřadu stoupnou ceny za teplo celorepublikově v průměru o čtyři procenta. Za jeden gigajoule tepla z uhlí zaplatí lidé v průměru 473 korun, stejné množství vyrobené z plynu vyjde na 580 korun.

Většina tepláren také příští rok zdražuje, přesto jsou výjimky: například Českolipská teplárenská snižuje cenu o sedm korun za gigajoule v České Lípě a ještě více v Dubé. Obě spalují zemní plyn. Pokles hlásí například i ve Znojmě nebo Vyškově.

Relativně příznivá bude pro obyvatele na většině míst i cena plynu. RWE cenu pro domácnosti navyšuje v průměru o 2,3 procenta. Regulované části ceny plynu se příliš nemění, cena za distribuci, která se na konečné ceně podílí zhruba čtvrtinou, klesne v průměru o 0,4 procenta.

Elektřina se mírně prodraží

Naopak o téměř desetinu se zvyšuje částka za zaúčtování obchodů s plynem, ta má ale na celkové faktuře zanedbatelný vliv. "Ke zdražení dochází hlavně ve východních Čechách, jinak u regulovaných částí ve většině regionů cena klesá," podotkla Kateřina Vaňková z portálu srovnejenergie.cz.

Plyn obvykle kopíruje ceny ropy s půlročním zpožděním, ale závislost se zmenšuje. Například i kvůli čím dál častějšímu zkapalňování zemního plynu, které výrazně rozšiřuje nabídku. Lidem se prodraží i účty za elektřinu.

V průměru ceny od ledna stoupnou o 4,6 procenta. Za růstem stojí především boom solárních elektráren, každý odběratel bude přispívat na vyšší cenu proudu vyrobeného ze slunce, kterou majitelům slunečních panelů garantuje zákon.

Původně hrozilo vyšší zdražení, ale vláda nakonec řadou legislativních opatření zdražení zmírnila. Majitelé výnosných solárních panelů teď kvůli tomu hrozí arbitrážemi.