Neděle 25. října 2020, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. října 2020 Beáta

Rozpočet byl schválen, čtyřkoalice je ohrožena

  18:18
- Lidovečtí poslanci v pátek umožnili sociální demokracii prosadit státní rozpočet. Hlasovali pro přijetí stejně jako poslanci za ČSSD a KSČM. Unii svobody tento postoj tak rozčílil, že uvažuje o vystoupení ze čtyřkoalice. Naopak zástupci ČSSD a KDU-ČSL dali najevo, že je hlasování o rozpočtu sblížilo. . Šéfové obou stran dokonce připustili, že nevylučují jednání o vstupu lidovců do vlády.

Poslanecká sněmovna dnes schválila státní rozpočet na letošní rok, který počítá se schodkem ve výši 31 miliard korun. Návrh podpořilo 114 poslanců ze 198 přítomných poslanců, přičemž pro jeho přijetí bylo třeba nejméně 100 hlasů. O přijetí rozpočtu rozhodly hlasy poslanců ČSSD, KSČM a KDU-ČSL.
Unionistům nevadilo, že poslanci lidové strany hlasovali pro rozpočet, ale jsou rozhořčeni tím, že KDU-ČSL podpořila pozměňovací návrhy státního rozpočtu předložené komunisty.
"Asi nikdo od nás neočekává, že budeme zvlášť nadšeni ze skutečnosti, že se dělají dohody s komunisty a že na základě splnění jejich podmínek se hlasuje potom pro rozpočet," prohlásil Kühnl. Dodal rovněž, že unii se nelíbil ani fakt, že v průběhu schůze sněmovny lidovci podpořili i vládní návrh na zvýšení spotřební daně i poslaneckou předlohu transformačního zákona.
"Je to reakce, která odpovídá vzrušené atmosféře v Poslanecké sněmovně a že zítra ta nálada bude klidnější," prohlásil předseda lidovců Jan Kasal. Ten krátce po schválení rozpočtu tvrdil, že existence čtyřkoalice KDU-ČSL, Unie svobody, ODA a Demokratická unie není ohrožena. Rozpad kolice utvořené před senátními volbami by mu totiž vadil.

Jediný lidovec proti byl Tollner
Jediným, kde z tohoto bloku hlasoval proti přijetí rozpočtu, byl lidovecký poslanec Pavel Tollner. Ten svůj záměr avizoval již minulý týden. Jeho stranická kolegyně Vlasta Parkanová se konečného hlasování nezúčastnila, ačkoli byla k hlasovacímu zařízení připojena.
Společný postup poslanců ČSSD, KSČM a KDU-ČSL zabezpečil ve sněmovně i přijetí série pozměňovacích návrhů, které vyvolávaly dramatické kuloárové diskuse.
Podpory se tak dočkal především požadavek komunistů, kteří usilovali o účelové vázaní pěti miliard korun na výrobu letounu L-159 v rozpočtové kapitole ministerstva obrany a vyčlenění 350 milionů korun na vytvoření nových pracovních příležitostí v útlumové části OKD.

Sblížení ČSSD a KDU-ČSL
Hlasování o rozpočtu sblížilo ČSSD a KDU-ČSL. Premiér Miloš Zeman ocenil postoj poslanců KDU-ČSL a vyjádřil naději, že jejich spolupráce bude pokračovat a zasáhne i přípravu státního rozpočtu na rok 2000. "Jednoznačně lze říci, že po důkazu podaném dnešním hlasováním to znamená zintezívnění spolupráce mezi oběma historickými politickými stranami," uvedl Zeman.
Úřadující předseda KDU-ČSL Jan Kasal zdůraznil, že lidovci i přes společné hlasování zůstávají v opozici a odmítl spekulace o tom, zda je nyní křesťanským demokratům bližší Unie svobody nebo ČSSD. "Chceme nabídnout model, kdy vládní strana může spolupracovat se stranou, která je nyní jednoznačně opoziční, na řadě věcných témat," uvedl Kasal. "Čtyřkoalice o tom ví a nikdy naši snahu podpořit lepší variantu rozpočtu nezpochybňovala," dodal úřadující předseda lidovců, podle kterého je schválená verze rozpočtu jeho dobrou variantou.
Kasal zopakoval, že lidovci jsou připraveni jednat o účasti ve vládě. "Vstupovat do vlády je obtížné. V případě, že by to bylo možné, ale zatím to možné není, jsme připraveni spoluvytvářet vládu, která by byla většinová, proevropská, nekomunistická a proreformní," upřesnil Kasal.
Připraven k jednání je i Zeman, podle kterého není partnerem ČSSD čtyřkoalice, ale konkrétní parlamentní politické strany. "Nevidím důvod, proč jednat se čtyřkoalicí, ale vidím mnoho důvodů, proč jednat s křesťanskými demokraty," prohlásil premiér.
Překážkou spolupráce mezi křesťanskými a sociálními demokraty by podle premiéra neměla být ani opoziční smlouva mezi ČSSD a ODS. "Opoziční smlouva nezakazuje žádné straně konzultace s opozicí. Jsme připraveni konzultovat legislativní návrhy vlády se všemi parlamentními stranami," sdělil Zeman.

Jednání před hlasováním
Ještě před hlasováním se sešli zástupci KDU-ČSL a KSČM, na jejichž podporu se spoléhala vládní ČSSD.
Lidovecký poslanec Miloslav Kalousek sice prohlásil, že když komunisté stále požadují snížit výdaje na obranu (což by bránilo vstupu do NATO), nemůže se s nimi KDU-ČSL dohodnout. Podle kuloárových informací se však obě strany dohodly na podpoře rozpočtu.
Kdyby byla podpora rozpočtu přece jen ohrožena, na pomoc ČSSD by nejspíše přišla ODS. Někteří její poslanci by zřejmě při hlasování opustili jednací sál. Snížili by tak hlasovací kvórum a sociální demokraté by díky tomu prosadili státní finance sami. Sociální demokraté věří, že rozpočet bude schválen. "Nechci říkat hop, dokud nepřeskočíme, ale je velká šance, že rozpočet projde," soudí předseda klubu ČSSD Stanislav Gross po sérii mezistranických jednání.
Premiér Miloš Zeman ve čtvrtek zopakoval, že rozpočtové provizorium, podle něhož by v případě neschválení rozpočtu stát hospodařil, by poškodilo důvěryhodnost země pro zahraniční investory a ohrozilo by i financování neziskových organizací. Odliv zahraničních investic do České republiky přitom trvá od roku 1996.

Návrh ODS o povinném vyrovnaném rozpočtu neprošel
Poslancům ODS se ve středu v Poslanecké sněmovně nepodařilo prosadit vlastní návrh ústavního zákona o povinném vyrovnaném rozpočtu. Proti projednání předlohy v dalším čtení se vyslovilo 128 ze 188 přítomných poslanců.
Autor předlohy poslanec ODS Martin Kocourek vysvětlil, že vyrovnaný rozpočet by ve svém důsledku zabezpečil především nezvyšování státního dluhu, lepší hospodaření vlády s penězi daňových poplatníků a v neposlední řadě by se již vládní rozpočet nemohl stát předmětem předvolebních slibů politických stran.
Bývalý ministr financí a poslanec Unie svobody Ivan Pilip k předloze uvedl, že ve standardně fungujících mechanismech je takový zákon zbytečný.

Sněmovna začala v úterý jednat o rozpočtu
Jako první se pustil do boje premiér Zeman, kterému se nelíbí, že výbor pro obranu a bezpečnost odmítl poskytnout Úřadu vlády čtyřicet milionů a doporučil je dát Bezpečnostní a informační službě. "Milionové úspory mohou vést k miliardovým ztrátám," prohlásil Zeman, který argumentoval tím, že peníze potřebuje na rozběh některých institucí. "Pokud je nedostanu, snad se tím trochu zpomalí náš vstup do Evropské unie, snad se tím zpomalí boj proti ekonomické kriminalitě, ale slunce bude vycházet a slavíci budou dál zpívat," sdělil Zeman, podle kterého BIS navrhovanou částku nepotřebuje.
Jeho názory se ovšem nelíbily poslanci za ODS Janu Klasovi, který zopakoval, že na převodu sumy trvá: "BIS je důležitější než přebujelý Úřad vlády, plný různých poradců a expertů."
Svou nespokojenost projevil na úterním jednání také ministr zdravotnictví Ivan David, který protestoval proti tomu, že mu poslanci odebrali přes šest set milionů korun na oddlužení nemocnic. "Hlavní námitky proti tomuto oddlužování vycházejí z poněkud perverzní představy, že zdravotnická zařízení jsou obchodními společnostmi a že prostředky do nich jsou srovnávány s pomocí naprosto nemohoucím podnikům," protestoval David. Nic mu to ovšem nebylo platné. Poslanec ODS Karel Sehoř navrhl, aby tři sta milionů z celkové sumy šlo do pěti konkrétních nemocnic.
Někteří poslanci ostře protestovali proti praxi především rozpočtového výboru, jehož členové často prosadili milionové částky ze státního rozpočtu do svých regionů. "Všichni jsme si rovni, ale někteří, především členové rozpočtového výboru, jsou si přece jen rovnější," konstatoval poslanec ČSSD Miloslav Kučera, který však přiznal, že rozhodnutí rozpočtového výboru stejně podpoří. "Já vím, že bych měl nyní navrhnout, aby byly vyškrtnuty položky, které tam rozpočtový výbor zařadil dodatečně. Neučiním tak z obavy, že byste pro mě možná zavolali psychiatrickou službu," svěřil se Kučera.
Nejostřeji proti státnímu rozpočtu vystoupil poslanec Unie svobody Ivan Pilip, který požadoval jeho vrácení k dopracování. "Rozpočet vykazuje nedostatky a špatné odhady, pracuje s velmi optimistickým výhledem ekonomického růstu na tento rok. Vláda se například při dosazování lidí do státních podniků chová jako vítězné vojsko ve středověkém městě," tvrdil Pilip. "Je nutné, aby diskuse o rozpočtu začala znovu," řekl.

  • Nejčtenější

Tři týdny a konec. Prodloužení restrikcí by nás zničilo, tvrdí obchodníci

Vládní rozhodnutí o uzavření obchodů a služeb jejich provozovatele rozzlobilo, přestože většina z nich tento krok...

Vaříme zadarmo, zoufají si restauratéři. Za rozvoz platí 30 procent

Restauratéři i Svaz obchodu a cestovního ruchu kritizují provize rozvozových firem. Vyzvali je, aby projevili...

Poslanci kývli na delší ošetřovné, kompenzaci pro podnikatele i přerušení EET

Nárok na ošetřovné při péči o děti do deseti let budou mít lidé po celou dobu uzavření škol. Kývli na to poslanci. Výše...

Poslední šichta před zavřením pánského holičství končila v šest ráno

Pobolívala jej kolena a chodidla, ale cítil se nabitý energií. V šest hodin ráno mu skončila směna, kterou neplánoval....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S penězi problém nebude. Čekejte stabilitu a levné úvěry, říká Michl z ČNB

Česká národní banka zřejmě nebude v dohledné době hýbat úrokovými sazbami, které drží kvůli koronavirové krizi nízko....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Krize maloobchodu drtí centra německých měst. Ministr volá po změnách

Vylidněná centra měst, skomírající maloobchod. Německý ministr hospodářství Peter Altmaier zasedl v úterý ke kulatému...

Úbytek restaurací se nedá brát pozitivně, říká šéf Colosea

Pandemie dává tuzemským restauracím pořádně zabrat. Jejich byznys se opět smrsknul na výdejová okénka a rozvážkové...

Káva Costa míří do obchodů. Lépe se tak vypořádá s krizí

Kavárenský řetězec Costa Coffee, který má ve světě bezmála čtyři tisíce provozoven, začíná prodávat i v obchodech...

Růst cen bytů nezastavil ani covid. Nemovitosti dál zdražují i ve světě

I na českém trhu v době krize rostou ceny rezidenčních realit. Ve druhém kvartálu letošního roku vzrostly o 2,4...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...