Zdravotníci ve městě Wu-chan, hlavním městě čínské provincie Chu-pej, které je...

Zdravotníci ve městě Wu-chan, hlavním městě čínské provincie Chu-pej, které je odříznuté od zbytku světa. Čínská vláda tak reaguje na prudký nárůst počtu nakažených koronavirem. (26. ledna 2020) | foto: AP

Roušky jsou kvůli koronaviru hitem, čeští výrobci hlásí až hysterický zájem

  • 186
Wuchanský koronavirus se podle Světové zdravotnické organizace minulý týden rozšířil i mimo Čínu. Lidé se na něj začínají připravovat, a přestože se Česko ani Evropa podle expertů nákazy zatím obávat nemusí, tuzemští výrobci ústních roušek hlásí rekordní poptávku – v posledních dnech vzrostla až čtrnáctkrát.

Asiaté s rouškami, kterými sebe či své okolí brání před přenosem nemocí, jsou v současnosti ve větších městech častým jevem. Zájem o tento způsob ochrany před viry a bakteriemi však roste i u Evropanů – může za to hlavně nový koronavirus, jenž se rozšířil v Číně a který již způsobil smrt nejméně osmdesáti lidí.

Které roušky ochrání proti koronavirům?

Poptávka narostla hlavně u ochranných masek a roušek s membránou z nanovláken. Podle Asiociace nanotechnologického průmyslu České republiky v průměru až čtrnáctinásobně. „Prakticky každou minutu včetně nočních hodin přicházejí nové objednávky antivirových ústenek, šátků a respirátorů,“ uvádí šéf asociace, Jiří Kůs.

Plátěná rouška je placebo

Kromě Čechů si podle něj roušky čím dál více objednávají i Slováci nebo Poláci. Stále častěji také mají zájem o ty kvalitnější a opakovaně použitelné. Ty běžné, látkové, totiž mnohdy nestačí. „Člověk se silně oslabenou imunitou často nosí ústenku z běžné netkané textilie v přesvědčení, že jej tato ústní rouška chrání. Ale tak to není,“ upřesňuje Jana Zimová z brněnské nanotechnologické firmy Respilon.

„Běžná ústenka, někdy obecně pojmenovaná jako rouška, je primárně určena k ochraně okolí před nakaženým uživatelem,“ doplňuje Zimová. Po několika minutách však plátěná rouška navlhne a přestane svou funkci plnit. „Je to jen taková placebo ochrana pro úlevu psychiky,“ uvedl pro Českou televizi již dříve přední český epidemiolog Rastislav Maďar.

Podle Ivany Lánové, odborné konzultantky lékáren BENU je jako ochranu třeba zvolit respirátory proti virům. „Ty jsou založené na bázi filtru a slouží k tomu, aby zabránily průniku mikroorganismů zvenku dovnitř. Ty jsou však také vyprodány a nedají se ani objednat,“ uvedla.

Pět milionů roušek za týden

Největší zájem o roušky je stále z Číny. Některé české nanotechnologické firmy je tak kompletují právě v Říši středu, přestože jejich části vyrábí u nás. Například Respilon jich tímto způsobem vyrobí 150 tisíc denně. Za poslední týden přitom Asociace nanotechnologických firem na ústenky a respirátory eviduje přes pět milionů objednávek.

Tuzemské roušky se nevyužívají jen k ochraně před nákazou nemocemi. Například v Asii se běžně používají i kvůli smogu. Minulý týden pak tisíce českých roušek putovaly na Filipíny, kde se lidé chtějí chránit před znečištěním, které způsobil vulkán Taal. Ten oživl v první polovině ledna.

Češi patří ve výrobě z nanovláken ke světové špičce. Vědci z Technické univerzity v Liberci byli v roce 2004 jedněmi z prvních, kdo na světě vyrobil stroj na jejich průmyslovou výrobu, a v jejich šlépějích v Česku v současnosti kráčí několik desítek firem.

VIDEO: Česká města dlouhodobě navštěvují turisté s rouškami. Tyto je ale před viry z okolí neochrání, shodují se odborníci. Proč je tedy nosí?

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv