Rizika v EU: euro, dluhy a stárnutí

  • 51
Česko čekají ve sjednocené Evropě dvě cesty. Volba ovlivní, jak rychle se životní úroveň v Česku přiblíží zemím unie. Firmy si najdou na velkém trhu své příležitosti, zdejší prostředí bude lákat nové firmy ze zahraničí a životní úroveň Čechů poroste dost rychle na to, aby nikoho nenapadalo odcházet do ciziny.

Tak vidí budoucnost v Evropské unii většina ekonomů.

Existuje však i chmurnější scénář. Čeští politici se zhlédnou v tuhé regulaci trhu práce, nepodaří se hladce přejít z koruny na euro, rostoucí státní dluhy budou podkopávat pověst země v zahraničí a škrtit růst hospodářství.

K tomu se přidá nezvládnutá důchodová reforma a exodus schopných lidí. Podle volby se bude odpočítávat doba potřebná ke smazání rozdílů v ekonomické a životní úrovni.

Když vše půjde dobře, některé země dnešní Evropské unie se podaří dostihnout za deset až dvacet let. Životní standard Rakušanů nebo Němců, který odpovídá průměru dnešní evropské patnáctky, však zůstane nedostupný třicet, možná i čtyřicet let.

Předhoní nás Estonci?
Britská společnost Economist Intelligence Unit ve své čerstvé studii prorokuje, že v lepším případě budou Češi dohánět průměr unie 39 let. V cíli bychom pak nebyli první. Předstihli by nás bohatší Slovinci, ale i Estonci či Maďaři.

Také Slováci by dotáhli dnešní náskok Čechů. "Projekce pro Česko je nepříznivě ovlivněna špatnými demografickými vyhlídkami, zejména co do počtu práceschopného obyvatelstva," hájí tyto odhady Laza Kekic z EIU. "Estonsko má na druhou stranu velký prospěch z velmi otevřené ekonomiky a nejvíce uvolněného režimu z celé oblasti."

Jedna generace nebo dvě
Odhady EIU jsou v porovnání s jinými podobnými prognózami spíše pesimistické. Světová banka odhadla dobu srovnání na 32 let za předpokladu, že by bohatství v EU rostlo ročně o dvě a v Česku o 3,5 procenta.

O třech dekádách hovoří také Mezinárodní měnový fond. Evropská komise je ve svých odhadech vůči kandidátským zemím ještě povzbudivější. V optimistické variantě předpovídá středoevropským zemím růst přes pět procent ročně, což by Česku umožnilo dohnat průměr dnešní unie za 16 let.

Už do deseti let by Češi mohli jezdit do Portugalska či Řecka jako do zemí, kde je levněji než doma. Pozor na euro! Rozšířená unie má podle průzkumu EIU do budoucna dobré vyhlídky. Bude prý "slátaným, ale relativně úspěšným" seskupením.

V ekonomické úrovni zůstanou lokální rozdíly, ale zvýšená konkurence přinutí politiky k odbourání zbytečné regulace. Vidinu příznivých vyhlídek pro podnikání potvrzuje i doplňková anketa mezi 315 nejvyššími manažery evropských podniků.

Pouze devět procent z nich bylo proti rozšíření EU. V této anketě manažeři mimo jiné označili Prahu za centrum byznysu pro nové členské země. Pro nově vstupující země má průzkum několik varování. Vedle rizik spojených s nadměrnými státními dluhy či s přehnanou regulací trhu práce a nadměrným zdaněním Britové varují hlavně před zanedbáním příprav na převzetí jednotné měny euro.

Před výměnou domácí měny za evropskou, což v Česku připadá v úvahu nejdříve v roce 2009, by koruna například mohla pod tlakem zájmu zahraničních investorů příliš zpevnit, a zkomplikovat tak pozici českých vývozců. Guvernér národní banky Zdeněk Tůma nedávno uvedl, že o tom, jak euro převzít a vyvarovat se podobných rizik, bude jednat s vládou na podzim.