Reportáž na Nově vznikla po dohodě s Nomurou

  15:53aktualizováno  15:53
- Reportáži o firmě Pražské pivovary, odvysílané v televizi Nova v dubnu, předcházela dohoda mezi tehdejším šéfem Novy Vladimírem Železným a společností Nomura International, která je hlavním konkurentem Pražských pivovarů. Vyplývá to z dopisu, který má MF DNES k dispozici. V něm předseda představenstva společnosti Beseda Holding (ovládané Nomurou) Michal Voráček zasílá do televize Nova své podklady k reportáži do hlavní zpravodajské relace Novy.

"Na základě dohody mezi generálním ředitelem Vladimírem Železným a společností Nomura International zasíláme podklady k dnešní zpravodajské relaci ohledně valné hromady společnosti Pražské pivovary, a.s. (problém Bass)," oznamuje Voráček tehdejší ředitelce úseku vnitřních vztahů Novy Markétě Schifferové pět dní před Železného odvoláním z postu ředitele Novy.

V reportáži o valné hromadě Pražských pivovarů, které vlastní britská firma Bass, ještě ten den zazněla taková silná slova jako: "Společnost se blíží k úpadku" nebo "Investice do Pražských pivovarů je černou můrou pro vrcholové vedení společnosti Bass" či "Je jen otázkou času, kdy Bass opustí Českou republiku".

"Byl to pro nás tehdy šok, ta reportáž byla účelově zpracovaná proti nám a velmi nás poškodila," reagovala mluvčí společnosti Pražské pivovary Diana Dobálová. Podle ní však příspěvek nebyl ojedinělý. "Věděli jsme, že už delší dobu byla proti nám vedena kampaň, ale netušili jsme odkud. Je strašné, že v nejsledovanější televizi mohlo k takovým manipulacím docházet," dodala Dobálová.

Mediální zástupce Železného Roman Bajčan však zpochybňuje, že by reportáž o Pražských pivovarech byla zmanipulovaná. "Podle mých informací Bass v té době vykazoval dlouhodobou ztrátu," řekl Bajčan.
Společnosti Bass a Nomura podnikají ve stejném oboru a naposledy se střetly v případu pivovaru Radegast, kde se obě snaží získat rozhodující podíl.

Existenci dohody o účelově zpracované reportáži popírá i šéf Nomury Eduard Onderka: "O žádné takové dohodě mezi námi a Železným nevím."

Pravost dopisu a důkazy o dohodě naopak potvrzuje Jan Vávra, který v té době vedl na Nově zpravodajství a nyní vystřídal Železného v čele ČNTS. Zmíněná reportáž vznikala pod jeho taktovkou. "Železný byl v té době mimo republiku, takže mi zavolal a dal mi příkaz, abych takový příspěvek nechal natočit. Musel jsem jej splnit," popsal Vávra. Ten měl v té době originální dopis, který je dnes uložen v archivech ČNTS, v ruce. Vávra dodal, že natáčení reportáží na objednávku nebylo ojedinělé. "Stávalo se to," připustil.

Účelové manipulování zpráv je jednoznačné porušování zákona o vysílání a mohlo by vést i k odebrání licence. "Zákon ukládá objektivně a vyváženě informovat. Manipulace se zprávami je samozřejmě nepřípustná," poznamenal předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Josef Josefík.

Železný přitom ještě včera tvrdil: "Ctíme novinářskou svobodu tak, jak nám to bylo doporučeno radou při udělení licence."

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Zdraví jednoho Čecha stojí ročně přes 36 tisíc, sám nejvíc zaplatí za léky

Ilustrační snímek

Zdravotní péče v Česku stála v roce 2017 v průměru přes 36 500 korun na jednoho obyvatele, přitom v roce 2010 to bylo o...

Českem se šíří prašivé dluhy. Roste počet firem, které přestaly splácet

peníze, ilustrace

Na trhu dluhopisů přibývají firmy, které si půjčily od drobných investorů peníze na další rozvoj a nyní jim je nechtějí...

Dopady boje s hazardem: obce přišly o 1,1 miliardy na daních z automatů

Ilustrační snímek

I když stát vybírá na dani z hazardu rok od roku více, mnoha obcím tyto příjmy klesly. Mohou za to zejména přísnější...

Najdete na iDNES.cz