Čtvrtek 12. prosince 2019, svátek má Simona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 12. prosince 2019 Simona

Železný přejmenuje CET 21 na TV Nova

  18:32aktualizováno  18:32
- Firma CET 21, která vlastní licenci na vysílání televize Nova, se v květnu s největší pravděpodobností přejmenuje na TV Nova nebo Nova TV. Vladimír Železný, který je většinovým vlastníkem CET 21, tak chce dát jednoznačně najevo svou snahu kontrolovat nejsledovanější televizní stanici v Evropě.

"CET 21 se přejmenuje. Má tuto známku, má ji přidělenou ze zákona a použije ji také v názvu své společnosti, abychom předešli nejasnostem, kdo je kdo," řekl Železný, jehož v pondělí odvolala valná hromada České nezávislé televizní společnosti (ČNTS) z funkce generálního ředitele a jednatele.
Dodal, že se chystá o souhlas s přejmenováním požádat Radu pro rozhlasové a televizní vysílání. Valná hromada, plánovaná na 4. května, také podle něj s velkou pravděpodobností zvolí jednatelem společnosti jejího spolumajitele Petra Kršáka. Ten byl dlouhou dobu Železného hlavním oponentem v CET 21, oba však spolu nedávno uzavřeli smlouvu o spolupráci a koordinaci. Železný předpokládá, že Kršák nyní stáhne žaloby zpochybňující klíčovou valnou hromadu, která mu umožnila získání více než šedesátiprocentního podílu v CET 21. "Nález soudu nižší instance nás překvapil. Odvolali jsme se," dodal. Zároveň odmítl, že by se nynější růst vlivu režiséra Kršáka měl odrazit na programové skladbě Novy.

Další možný vývoj
Železný uvedl, že vidí tři varianty vývoje sporu mezi společností CET 21 a ČNTS, která vysílání Novy technicky zajišťuje.
1) Podle první by byla obnovena jednání o splynutí CET 21 a ČNTS za podmínek přijatelných pro obě strany. "Ta podle mého názoru není příliš pravděpodobná," podotkl Železný. CET 21 nabídla k odkoupení 34 procent společnosti a tato koupě je už předjednána se společníky. CME by ale zároveň musela vložit ČNTS do CET 21 jako technické zázemí a za tuto investici by si směla zvýšit ekonomický zájem do výše 65 procent. "Ale nikoli participaci na valné hromadě," řekl ředitel CET 21. "Je to de facto pojmenování toho, co už tu bylo s tím, že by měli konečně významný přístup k licenci," dodal Železný. Uvedl, že v takto rozšířené podobě CET 21 by CME mohlo nominovat finančního ředitele. Američané však zatím požadují 49 až 50 procent, což CET 21 odmítá.

2) "Scénář číslo dvě je, že se nebude dít nic," řekl Železný. CET 21 by stejně jako nyní využívala služeb ČNTS na základě smluvního vztahu a její služby by si objednávala a kontrolovala. "Pokud se podaří udržet integritu toho podniku a celý chod, tak tato varianta je také na stole," podotkl.

3) Třetí variantou je vybudování vlastního technického zázemí. V té souvislosti ocenil vyjádření kolegiality dalších celoplošných stanic. Zároveň ale vyjádřil překvapení, že šéf České televize Jakub Puchalský svou podporu popřel. "Vážil jsem si osobní solidarity, kterou mi vyjádřil, když jsme měli nedávno možnost obědvat, a vyjádřil i ochotu pomoci ve zcela nouzové situaci, kdy by šlo opravdu o zachování duálního systému," řekl Železný.
Mluvčí České televize Renata Elhenická uvedla, že Puchalský se žádným zástupcem Novy o pronájmu kapacit ČT Puchalský nehovořil.

Přerušení vysílání zatím nehrozí
Vladimír Železný, jehož firma CET 21 je držitelem licence pro vyslání TV Nova, prohlásil, že zatím není důvod přerušovat vysílání této nejsledovanější televize. Železný, který byl v pondělí odvolán z funkce jednatele společnosti ČNTS, jež zajišťuje činnost televize Nova, prohlásil, že pokud ČNTS nebude zasahovat do programu a do zpravodajství, bude Nova vysílat dále.
Vladimír Železný tvrdí, že v úterý musel prokopnout dveře skříně ve své pozamykané kanceláři, aby se dostal ke svým lékům. Potom se sbalil a opustil Mešťanskou besedu.

CO TVRDÍ ZNEPŘÁTELENÉ STRANY

Vladimír Železný :
- Odvolali mě proto, že jsem poskytl garanci společnosti AQS, o níž CME věděla velmi dlouhou dobu
- CME byla k jednání s AQS pozvána jako společník - členem představenstva AQS je programový ředitel CME Petr Sládeček
- AQS působí výhradně ve prospěch ČNTS čili CME
- Veškeré výdělky, které z činnosti TV Nova vycházely, směřovaly do knihovny ČNTS
- CME se ocitla v mimořádné svízelné situaci, musí ji řešit odprodejem sebe sama, před dvěma lety se významně zadlužila ve Spojených státech
 Vlastník ČNTS firma CME:
- Podezření máme od října, před dvěma měsíci jsme dostali do ruky jasný důkaz
- Železný chtěl převést všechna práva ČNTS na AQS
-Železný se pokusil vytunelovat ČNTS
- Máme důkazy na to, že Železný několikrát výrazně přesáhl své pravomoci. Šetření celé záležitosti proto předáme policii.
 Pondělní odvolání
Vladimír Železný, charismatický muž, který pět let každé sobotní poledne promlouval z obrazovky televize Nova jako její ředitel, už není ve své funkci. Valná hromada České nezávislé televizní společnosti, firmy, která vysílání Novy zajišťuje, ho v pondělí odpoledne sesadila.
Železný se však hodlá bránit a nevylučuje, že jako spoluvlastník licence na vysílání TV Nova, kterou je společnost CET 21, může vysílání blokovat.

"Pana Železného jsme odvolali proto, že v mnoha směrech překročil své pravomoce a postupoval proti zájmům TV Nova," odůvodnil rozhodnutí valné hormady Fred Klinkhammer, prezident vlastníka ČNTS - americké společnosti CME.
Hlavním proviněním Železného měl být jeho krok, kdy práva na nákup televizních programů a také zisky z těchto obchodů převedl na loni v říjnu založenou společnost AQS. Mezinárodním prodejcům televizních programů oznámil, že AQS nahradí ČNTS v oblasti poskytování programových služeb pro Novu.
Železný popřel, že by porušil jakékoli podmínky a hodlá se soudně bránit. Uvedl, že pouze vyslyšel přání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. "Ta jednoznačně trvala na tom, že by neměla být jen jedna exkluzivní servisní organizace, tedy ČNTS, ale i další, například AQS. Učinil jsem tak jako držitel licence na vysílání Novy, společnost CET 21, jejímž jsem jednatelem a také majoritním vlastníkem," řekl Železný.

Vladimír Železný na úterní tiskové konferenci předstupuje před novináře.

Na tiskové konferenci byly zastoupeny všechny štáby.

Nechyběla ani NOVA...

Vladimír Železný na úterní tiskové konferenci hovoří s novináři.

Vladnimír Železný...

Kolik je hodin?

Vladimír Železný Hovoří k novinářům.

Vladimír Železný odchází...

...odchází.

Autor:

  • Nejčtenější

Střelec v ostravské nemocnici zabil šest lidí. Policie ho našla, je po smrti

Útočník ráno zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Policie po necelých čtyřech...

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

Zabila je máma? Příběh rodiny, který skončil záhadnou nehodou

Je to naprosto ukázkový příběh, ve kterém je vše: dennodenní hádky rodičů, ovlivňování dětí, vzájemné obviňování z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na stopu střelce přivedla policii jeho matka. Její informace byly klíčové

Střelce Ctirada Vitáska, který v úterý zabil v nemocnici v Ostravě šest lidí, policisté dopadli několik hodin po...

  • Další z rubriky

Český řidič kamionu, který riskantně předjížděl v Bavorsku, půjde do vězení

Český řidič kamionu, který letos v lednu riskantně předjížděl v Bavorsku a ohrozil tím školní autobus jedoucí v...

Kalousek tleská, Filip se bouří. Vlasovci v Řeporyjích stále rozdělují

Pražské Řeporyje nemají ani pět tisíc obyvatel, přesto úterní rozhodnutí místních zastupitelů v čele se starostou...

V benešovské nemocnici stále nefungují počítače, operace se ruší

Benešovská nemocnice se po útoku počítačovým virem začne vracet do běžného provozu. Národní úřad pro kybernetickou a...

Ostravě mohl zabránit ozbrojený člověk, říká Koten. Experti pochybují

Člověk se zbraní a výcvikem mohl neštěstí zabránit, prohlásil poslanec SPD a předseda Bezpečnostního výboru Radek Koten...

Najdete na iDNES.cz