Léto, dovolená - ilustrační foto

Léto, dovolená - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

První cestovka jde k soudu kvůli poplatkům u zájezdu

  • 78
České soudy čeká řešení sporu, který se dotýká každoročně stovek tisíc lidí jezdících na dovolenou s českými cestovními kancelářemi. Soudci mají rozhodnout, zda je uvádění cen zájezdů bez poplatků správné, nebo tím cestovní kanceláře porušují zákon. Před soud půjde největší tuzemská cestovka Exim Tours.

Žalobu na největší cestovní kancelář na českém trhu podalo Sdružení obrany spotřebitelů. Jde o firmu, jejíž povinné příplatky nezahrnuté v ceně jsou jedny z nejvyšších.

"Její chování poškozuje nejvíce lidí," vysvětlila právnička SOS Klára Přikrylová.

Podle ní není cílem žaloby se soudit s co nejvíce cestovkami, ale důležité je, aby soud řekl, zda je oddělení příplatků od inzerované ceny legální, či ne. V žalobě napadají spotřebitelé i některé části obchodní podmínek.

Exim Tours: Zákon neporušujeme
"Zatím o tom nevíme," řekl zástupce Exim Tours Stanislav Zima. Firma již dříve uvedla, že podle svého názoru protiprávně nejedná. Nebránila by se uvádění cen zájezdů v plné výši, pokud by na to existoval takový zákon a dodržovali ho všichni.

Fakt, že cestovky neuvádějí například v inzerci plné ceny, je podle Přikrylové porušením několika zákonů. Například zákona na ochranu spotřebitele či o cenách.

Spotřebitelské organizace se pokoušely s cestovními kancelářemi jednat půl roku o nápravě, ke zlepšení ale nedošlo, a proto se rozhodly pro žalobu. Přibývá navíc služeb, které se dostávají mimo základní cenu.

Dříve to byl jen hlavně palivový příplatek, dnes není v základní ceně běžně například povinné pojištění nebo transfer z letiště. Poplatky se u zájezdů po Evropě šplhají u některých cestovek až ke čtyřem tisícům korun.
Tlak na transparentní ceny sílí
Úřady dosud nemají na nabízení zájezdů za neúplné ceny jednoznačný názor. Přibývá ale hlasů, kterým se taková praxe nelíbí. Například ministerstvo financí chystá novelu zákona o cenách, která by měla tuto praxi zastavit úplně. Nevejde ale v platnost dříve než v roce 2009.

Proti současné praxi je i nová šéfka České obchodní inspekce Jana Příhodová. "Spotřebitel musí být seznámen s konečnou cenou," řekla nedávno MF DNES. Podle ní ani nestačí, když je v nabídce uvedena základní cena a příplatky: cena má být určitě sečtená.

Tlak proti oddělování poplatků od nabízené ceny se už začíná promítat i na tuzemském trhu s letenkami. Většina prodejců již uvádí cenu včetně tax nebo alespoň k inzerované akční nabídce dodává automaticky vedle poplatky.

Unie požaduje jasné ceny již v příštím roce
Evropská unie chce, aby bylo povinností uvádět kompletní ceny letenek od roku 2008. V řadě zemí je to běžnou praxí, někde i bez existence zákona.

Otázkou je, zda soud rozhodne do doby platnosti nového zákona o cenách. Už tři čtvrtě roku mu leží na stole žaloba SOS za podobné praktiky na nízkonákladovou leteckou společnost SkyEurope. Zatím ji nezačal řešit.