ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Návrat k normálu? Aktivita v českém průmyslu roste, poprvé za dva roky

  • 13
Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se začaly zlepšovat. Index nákupních manažerů v průmyslu (PMI), který indikuje jeho ekonomickou sílu, v září stoupl na 50,7 bodu. Úroveň 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem, výsledek nad 50 znamená zlepšení sektoru. Index je nyní nejvyšší od listopadu 2018.

Index PMI stoupl v září na 50,7 bodu ze srpnových 49,1 bodu, informovala ve čtvrtek společnost IHS Markit. Za růstem indexu je především nejrychlejší růst výroby od října 2018, upozornila firma. Podepsal se na něm rozjezd odběratelských provozů a růst nových zakázek.

Český průmysl se vzpamatovává. Daří se výrobě aut, stavebnictví je pozadu

„Sektor se dál zotavuje z šoku způsobeného koronavirem, ovšem aktuální data signalizovala silnější závěr třetího čtvrtletí. Nové zakázky se navrátily k růstu a očekávání výroby v příštím roce podpořily naděje na silnější poptávku. Firmy však opět propouštěly, protože v sektoru stále přebývala kapacita. Zaměstnanost nicméně klesla nejpomaleji od června 2019,“ uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jones.

Průmysl se pomalu začal vracet k normálu. Aktuální zářijové hodnocení je povzbudivé. Nicméně druhá vlna pandemie, kterou aktuálně pozorujeme, může křehké oživení zhatit.

Jan Vejmělekekonom Komerční banky

Podniky nadále podle průzkumu propouštěly zaměstnance kvůli nadbytečným kapacitám a hlásily nutnost další redukce pracovních míst. Spolu s utlumenou poptávkou zůstala na nízké úrovni vzhledem k nejistotě trvání pandemie a souvisejícím dopadem na ekonomiku i obchodní důvěra.

Obavy z druhé vlny

Z dat vyplývá, že v září skončilo téměř dvouleté období poklesu nových zakázek v českém průmyslu. Celkové zakázky podpořilo oživení exportu. Firmy totiž zaznamenaly poptávku od zákazníků v Asii a v Evropě. „V Německu či eurozóně se zářijové indikátory PMI z průmyslu dostaly již výrazněji nad 50 bodů, v Německu pak dokonce na 56,6,“ dodal ekonom ING Bank Jakub Seidler.

„Od začátku léta bylo patrné zlepšování situace s tím, jak byla restriktivní opatření rozvolňována, průmysl se pomalu začal vracet k normálu. Aktuální zářijové hodnocení je povzbudivé. Nicméně druhá vlna pandemie, kterou aktuálně pozorujeme, může křehké oživení zhatit,“ varoval ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. 

,