Zákazníci mají o alkohol stále zájem, říkají obchodníci i hospodští (Ilustrační snímek)

Zákazníci mají o alkohol stále zájem, říkají obchodníci i hospodští (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Hostů neubylo, lidé pijí jako dřív, říkají hospodští k aféře s metanolem

  • 37
V Česku přibývá lidí, kteří se otrávili jedovatým alkoholem. Vláda zřídila krizový štáb a případy prověřuje policie. Návštěvníky restaurací to přesto neodradilo. Hospodští říkají, že na tržbách nic nepoznali. Navíc hosty ujišťují, že rozlévají alkohol jen z okolkovaných lahví.

"Přestože se to tu hodně řeší, nás speciálně se nikdo ze zákazníků na původ alkoholu neptal," uvedla vedoucí zlínského občerstvení Minutka Plus Lenka Hrnčiříková.

Lhostejnost konzumentů alkoholu potvrzuje i majitel ostravského hostince Antonín Kotala: "Zákazníci se sice o tom baví, ale mě se nikdo na původ alkoholu, který rozléváme, neptal."

Jak se vyhnout nebezpečnému alkoholu

Lze poznat otravu metylalkoholem?
Postižené osoby mají široké zornice, které nereagují na světlo. Otravu metylalkoholem mohou prozradit typické poruchy zraku - rozmazané vidění, výpadky zorného pole, poruchy rozlišení barev, později osoby upadají do bezvědomí.

Jak se otrava léčí?
Jako protijed se používá kvalitní alkohol, který se podává i po několik dní, často souběžně s použitím hemodialýzy - umělé ledviny, která odstraní z těla metylalkohol.

Existuje první pomoc?
Důležité je vypít kvalitní alkohol a to co nejdříve, když vznikne na otravu podezření. Podává se v dávce 1-2 dl 40% alkoholického nápoje, který lze zředit vodou nebo džusem, pak je třeba rychle kontaktovat záchrannou službu.

Lidé sázejí na to, že v podnicích, které pravidelně navštěvují, se s životu nebezpečným alkoholem setkat nemohou."Zákazníci ví, že já nic podružného nevedu. Nakupuji buď v Makru nebo ve velkoskladech, nekupuji nic podružného," řekla majitelka karvinského Baru Laguna Iva Medvecká.

Všichni provozovatelé barů a restaurací z různých měst, které iDNES.cz namátkově oslovil, tvrdí, že rozlévaný alkohol neprodávají. Alkohol prý nejčastěji nakupují ve velkoskladech a spoléhají se na osvědčené značky, jejichž výrobky jsou řádně označeny kolkem. "Bereme opravdu jenom kolkovaný alkohol z velkoskladu. Rozlévaný alkohol z barelů nebo kanystrů nevedeme," potvrdila způsob nákupu alkoholu provozní restaurace v České Kamenici Michala Mistolerová.

Chování zákazníků supermarketů se nezměnilo, lidé alkohol nakupují dál

Narůstající počet obětí metylalkoholu nijak neovlivnil ani chování zákazníků supermarketů. "Chování našich zákazníků zatím tyto nešťastné události nijak neovlivnily," uvedla mluvčí řetězce Albert Judita Urbánková.

Zásadní změny v chování spotřebitelů nehlásí ani další prodejci. Podle mluvčího společnosti Kaufland Michaela Šperla lidé nakupují osvědčené značky alkoholických nápojů od renomovaných výrobců s garancí původu a kvality.

Stávající situace může mít ovšem negativní dopad na všechny prodejce alkoholu, velké řetězce nevyjímaje. Podle mluvčího skupiny COOP Zdeňka Juračky je levný, ilegálně vyráběný alkohol velkou konkurencí renomovaným značkám. "Doufám, že se omezí přísun nelegálního alkoholu do republiky, protože ilegální alkohol kazí trh," dodal Juračka.

Ani kolky, na které je odkazují hostinští a obchodníci, ale nemusí být zárukou, že je alkohol v pořádku. Ukázal to případ čtyřiatřicetiletého Tomáše z Budišova nad Budišovkou, který o víkendu koupil v kamenném obchodě okolkované láhve s vodkou, které obsahovaly metylalkohol. Skončil v nemocnici a má potíže se zrakem (více o případu zde).