Pro zaplavené firmy se chystá pomoc

  • 1
Malé i větší firmy by měly dostat šanci oživit svůj podnik či živnost po povodňové ráně za asistence státu. Připravuje se pomoc ve formě záruk za bankovní úvěry a dotace k úrokům z půjček. "Vláda by měla tento týden jednat o opětovném otevření programu Rekonstrukce, kterým se pomáhalo firmám po povodních v roce 1997," řekl šéf Českomoravské záruční a rozvojové banky Ladislav Macka.

Macka očekává, že obnovu programu Rekonstrukce vláda schválí a záruky by se mohly začít poskytovat od září a žádat se bude moci na pobočkách záruční banky. Bude záležet také na tom, jak rychle budou firmy schopné doložit rozsah škod.

Program Rekonstrukce byl v roce 1997 založen na tom, že stát prostřednictvím banky poskytoval záruky za bankovní úvěry a dotace k úrokům pro postižené firmy. "Týkalo se to všech firem, nikoliv jen malých," dodává Macka.

Chystaný program by měl prakticky kopírovat podmínky z roku 1997, pouze rozpětí úrokových dotací se zřejmě sníží, protože od té doby šla hladina tržních úrokových sazeb podstatně dolů.

"Pokud firma prokáže, že jí povodně poškodily minimálně dvacet procent jejího majetku, může dostat záruku až na devadesát procent bankovního úvěru a ještě na třicet procent úroků," uvedl Jaroslav Dlouhý z odboru bankovní politiky záruční banky.

Chystaná pomoc pro menší firmy

• Záruky
Při prokázání škod na majetku dosahujících minimálně z 20 procent jeho původní hodnoty může záruka za bankovní úvěr dosáhnout až 90 procent jistiny a až 30 procent úroků. Riziko pro banky je tak minimální a firmám roste šance úvěr získat.
Dotace k úrokům
Stát by firmám přispíval na splácení úroků podle výše škody. Po povodních v roce 1997 to bylo od tří do devíti procent. Nynější rozsah dotací bude upraven s ohledem na aktuální tržní sazby, které jsou oproti těm z roku 1997 podstatně nižší.
Pramen: ČMZRB, MPO  

Státní garance by měla firmám výrazně urychlit a zjednodušit získání úvěrů u bank, protože při státní garanci pro ně představuje minimální riziko. V letech 1997 až 1999 poskytla záruční banka celkem 1032 bankovních záruk, a zajistila tak úvěry v celkovém objemu zhruba 10 miliard korun.

Do záplavami tehdy postižených oblastí, především na Ostravsko, Zlínsko, Olomoucko a Pardubicko, směřovalo padesát až šedesát procent z celkového objemu státem jištěných úvěrů.

Kolik peněz bude na pomoc firmám k dispozici, zatím není jasné. "Věci jsou v jednání a nic není rozhodnuto," řekla Jaroslava Kubů z odboru podpory podnikání na ministerstvu průmyslu a obchodu.

Macka považuje státní pomoc při získávání bankovních úvěrů za efektivnější způsob pomoci než přímé úvěry. "Lepší je, když peníze dávají banky, které mají lepší informace o situaci firem a lépe mohou zajistit, aby nedocházelo ke zneužívání pomoci," soudí Macka.

Samotné banky, například ČSOB, Česká spořitelna, již nabízejí postiženým firmám zvýhodněné úvěry. Česká spořitelna nabízí provozní úvěry do půl milionu za 7 procent na pět let . ČSOB nabízí na pořízení zničených zásob a obnovu provozu tříleté úvěry až do pěti milionů korun. V obou případech je možné žádat o odklad splátek na půl roku.