S prosincovým příspěvkem od města měly potíže prakticky všechny příspěvkové organizace. Ilustrační foto

S prosincovým příspěvkem od města měly potíže prakticky všechny příspěvkové organizace. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Příbram nemá na výplaty. Pozdě je dostali třeba zaměstnanci městského divadla

  • 5
Příbramské radnici chybí peníze na výplaty. Jako první na to doplatili herci a další zaměstnanci Divadla A. Dvořáka Příbram, kteří se loni výplaty za listopad nedočkali ani do Vánoc.

Může za to ekonomická krize a klesající daňové výnosy státu, vysvětluje situaci příbramská radnice. Peníze na mzdy divadelníků jsou hrazeny z městského rozpočtu, divadlo je totiž jednou z příspěvkových organizací města.

Rozpočet Příbrami je však napjatý. Od státu, který přerozděluje peníze z daňových odvodů městům a obcím, chodí od druhé poloviny loňského roku čím dál méně peněz.

"Loni jsme ve srovnání s rokem 2008 dostali o 60 milionů korun méně," potvrdil příbramský mluvčí Jiří Kubík. Rozpočet města přitom s těmito penězi počítal.

Že ale zrovna před Vánocemi budou chybět peníze na mzdy lidí z divadla, v němž čas od času hostují známí pražští herci Filip Blažek nebo Otakar Brousek mladší, ale nikoho ještě loni v létě nenapadlo. Krize totiž do krajů dorazila se zpožděním. Jenže problémy trvají. Příbramský starosta Josef Řihák nevyloučil, že i tentokrát peníze dorazí do divadla s několikadenním zpožděním.

Starosta: Odpovědný je ředitel divadla

V divadle panuje nervozita. "Nebudu se k tomu vyjadřovat," prohlásil ředitel divadla Petr Bednář. A na další otázku reagoval: "Vyjádřil jsem se snad jasně."

Jeden z jeho zaměstnanců byl však o něco sdílnější. MF DNES potvrdil, že loni měli v divadle smutné Vánoce.

"Peníze za listopad, tedy to, co jsme měli dostat 10. prosince, byly k dispozici až na konci roku. Jestli to bylo drsné? Jak pro koho, podle toho, jakou kdo má finanční situaci celkově," řekl muž, který si nepřál zveřejnit jméno. Redakce však jeho totožnost zná.

Pro rozpočty měst a obcí jsou peníze vybrané státem na daních klíčovou položkou. V některých případech činí až 90 procent jejich rozpočtu. V Příbrami se k tomu ještě přidalo zpoždění 30 milionů, které byly městu přiznány z evropských fondů na výstavbu čističky odpadních vod, ale nedorazily dosud na účet. Protože všechny peníze chodí na jeden společný účet,mohly evropské peníze "zachránit divadelníky".

Starosta Řihák tvrdí, že odpovědný za situaci v divadle je v prvé řadě jeho ředitel. Ostatní příspěvkové organizace města byly v podobné situaci, dokázaly si s ní však poradit.

Většina z nich výpadek peněz od města pokryla ze svých zdrojů, například z rezervních fondů. To je i případ příbramské Galerie Františka Drtikola. "Neměli jsme s tím problém, výplaty byly v řádném termínu," uvedla ředitelka galerie Hana Ročňáková.

Příbramský úřad nemá na výplaty divadelníkům

Podobně mluví i starosta Řihák. Město Příbram měsíčně poskytuje všem svým příspěvkovým organizacím okolo 15 milionů korun. S prosincovým příspěvkem od města měly potíže prakticky všechny, ovšem pouze divadlo mzdy "nevyplácelo".

"Když se něco takového stane, musí se s tím ředitel příspěvkové organizace vypořádat. Já se také musím vypořádat s tím, že do městského rozpočtu přichází méně peněz," řekl Řihák. Zapomněl však dodat, že pro úředníky radnice a lidi z vedení města se peníze zatím našly vždycky.

Podle některých zdrojů měla potíže s vyplácením mezd také Knihovna Jana Drdy, další z příspěvkových organizací města. Jak je vyřešila, není jasné.

Její dlouholetý ředitel a první porevoluční starosta Příbrami Václav Chvál na konci loňského roku zemřel. Knihovnu dočasně řídí místostarosta Václav Černý, podle něhož problémy s penězi neexistují.

Není ani jasné, proč peníze došly na konci roku. Podle Řiháka finanční úřad poslal pozdě peníze, které město dostává od státu v rámci daňových výnosů. Podle finančního ředitelství to není pravda. "To rozhodně odmítám. Ověřil jsem si, že převody se uskutečňují ve stanovených termínech, minimálně jednou do měsíce," řekl Pavel Trnka, finanční ředitel pro Středočeský kraj.