Praha bude pro důchodce brzy drahá.

Praha bude pro důchodce brzy drahá. | foto: Michal Sváček, MF DNES

Pražské důchodce děsí vysoké nájmy

  • 111
Jací jsou pražští důchodci a jak se jim žije v hlavním městě? Jsou vyrovnaní a aktivní i ve vysokém věku, nebo je spíš sužují problémy, o kterých mladší lidé nemají ani tušení? Anketa MF DNES mezi čtyřiceti pražskými seniory ukázala, že více než polovina z nich je spokojená a optimistická.

Idyla? Určitě ne, vždyť šestina z nich se bojí budoucnosti. Straší je především chystaná deregulace nájemného.

"To by se na nás nemělo v žádném případě vztahovat. Pro starého člověka není nic horšího, než když musí opustit domov, kde celý život žil," vysvětluje Jiřina Kochleflová z Prahy 1. I když sama sebe označuje za pohodovou optimistku, životu v metropoli měří pořádně kritickým metrem.

Kam zmizely naše obchody v centru města?
Důchodkyni z Pařížské ulice stejně jako mnoha dalším vadí, co se v minulých patnácti letech stalo s centrem města.

"Kam zmizely všechny naše obchody? Prostě je zrušili! Mladí mají vysoké platy, ti mohou jet autem nakoupit do obchodních středisek na periferii. Ale co my?" rozhněvaně se ptá Kochleflová, kterou trápí i vysoké ceny potravin a velké výdaje na živobytí.

"Když jsem byla malá, byli jsme chudí. Připadá mi ale, že jsme si žili báječně. Teď všechno stojí moc peněz, jenže když si něco koupíte, za chvíli to můžete vyhodit. Nic není, jak má být," hubuje důchodkyně.

Právě plánovaná deregulace nájemného a vysoké náklady na provoz domácnosti budou podle Evy Vojtové z Českého statistického úřadu důvodem, proč se důchodci začnou z Prahy stěhovat.

Praha je městem penzistů
To se však může měnit "Zatím seniorů ve městě mírně přibývá. V roce 2004 jich tu žilo 183 761, zatímco loni už 184 426. Jenže to je dáno tím, že jdou do důchodu silné ročníky, které se narodily po druhé světové válce," vysvětluje Vojtová.

Vysoké nájmy ovšem v příštích letech budou vyhánět penzisty pryč. Budou se stěhovat například na své chalupy. "To se týká hlavně lidí, kteří půjdou čerstvě do důchodu. Ale lidé, kterým je pětaosmdesát, se už na venkov harcovat nebudou," myslí si Vojtová, podle níž tu čerstvé pětašedesátníky nezadrží ani vyšší průměrná penze, kterou se odlišují od svých vrstevníků ze zbytku republiky.

"Město by mělo nájmy uvolnit velmi citlivě, aby nevyhánělo staré lidi na sídliště. Je ale potřeba platit nájem, protože majitelé se o byty starají," povzdechne si důchodkyně Bedřiška Adamičková.

Pražský důchodce: aktivní, bohatší, vzdělanější
A jací tedy pražští důchodci opravdu jsou? Podle výsledků ankety relativně finančně zajištění. Ve volném čase se věnují svým koníčkům, procházkám po městě nebo čtení knih a poslouchání rádia. Nejčastěji však sledují televizi. "Není sice na co koukat, ale zprávy sleduji naprosto pravidelně," tvrdí například Valerie Benáčková.

A statistička Eva Vojtová charakteristiku ještě doplňuje: "Narozdíl od dalších krajů tu žije výrazně více vzdělaných seniorů. To znamená, že volný čas využívají k návštěvám muzeí, divadel a památek." I proto si téměř všichni přejí, aby na své cesty po Praze mohli využívat městskou hromadnou dopravu zdarma.

,