Pošta chce ukázat, že umí šetřit. Skončí proto desítky ředitelů

  7:42aktualizováno  7:42
Největšího zaměstnavatele v zemi, Českou poštu, čeká manažerský průvan. Zaměstnanci pražské centrály v minulých dnech obdrželi interní e-mail s oznámením, že do konce roku zaniknou desítky ředitelských postů. Podle informací MF DNES má jít až o 70 ředitelských pozic.
Nové vedení České pošty v čele s Martinem Elkánem, který je generálním ředitelem od června, se snaží ukázat, že firma umí a chce šetřit. (Ilustrační snímek)

Nové vedení České pošty v čele s Martinem Elkánem, který je generálním ředitelem od června, se snaží ukázat, že firma umí a chce šetřit. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Zástupci firmy připravované organizační změny potvrdili. Plán má být součástí rozsáhlejších organizačních změn, které nové vedení podniku chystá od 1. ledna 2015.

Změnou organizační struktury se podle zástupců firmy snížení stupně řízení z pěti na čtyři. Zrušena bude například funkce výkonného ředitele.

„Cílem této změny je snížení nákladů, v příštím roce tak dosáhneme úspory na mzdách a odvodech ve výši 16,5 milionu korun. Česká pošta v současné situaci musí hledat úspory,“ vysvětlil generální ředitel České pošty Martin Elkán a dodal, že další návaznou úsporou je snížení počtu manažerských aut až o 25 procent.

Česká pošta

Státní podnik má nyní celkem 31 133 zaměstnanců. V roce 2013 měl tržby z provozu 19,8 miliardy korun, což však bylo o půl miliardy méně než v předcházejícím roce. S útlumem se potýkají zejména listovní služby. Čistý zisk podniku klesl loni o 16 procent na 220 milionů korun.

„Nárok na manažerská auta mají na poště pouze členové vyššího managementu. Jde o desítky automobilů,“ doplnila mluvčí Marta Selicharová, přesnější však být nechtěla.

Změny se týkají řídících a administrativních činností firmy, provozní části by se dotknout neměly. Zatím však není jasné, kolik lidí z pošty skutečně odejde a kolik jich bude pouze přesunuto na jiné, levnější pozice bez služebních aut a dalších ředitelských výhod.

„V současnosti jednáme se zaměstnanci, na které změna dopadla. Jsou jim nabízeny jiné pozice v nové organizační struktuře,“ doplnila Selicharová.

Pošta musí hodně šetřit

Nové vedení České pošty v čele s Martinem Elkánem, který se stal generálním ředitelem v červnu, se tím snaží ukázat, že firma umí a chce šetřit.

Aktuálně totiž pošta bojuje spolu s Ministerstvem vnitra, pod které podnik spadá, o miliardovou státní dotaci na provoz sítě více než tří tisíc poboček. Proti dotaci se však ostře postavil ministr financí Andrej Babiš.

Kroky vedení České pošty vítají i některé odborové organizace, které dlouhodobě kritizují přebujelou manažerskou strukturu firmy. Na druhé straně se obávají, aby i v tomto případě nešlo spíše o politické proklamace na efekt než o skutečné úspory.

„Uvidíme, jak tento krok budeme hodnotit za rok, ale zatím se nám to jeví jako krok správným směrem. Problémy v řídící a organizační části podniku je nyní třeba řešit,“ řekl šéf největší odborové organizace na poště a místopředseda dozorčí rady podniku Karel Koukal.

„Počet ředitelů a vedoucích všeho druhu na centrále je obrovský. I ze současného plánu mám pocit, že jde spíše o škatulata, která pro firmu nebudou mít zásadní přínos,“ pochybuje tradiční kritik poměrů na poště Evžen Dvorský, šéf tamní menší odborové organizace Odborového svazu dopravy České pošty.

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Církev děsí zdanění restitucí. Práci kvůli němu může ztratit každý pátý

Neratovský kostel s prosklenou střechou má nové báně.

Výpočty jsou jednoduché, matematika neúprosná. Když projde zdanění církevních restitucí tak, jak ho navrhuje vládní...

Další z rubriky

Ujíždí nám vlak. Konkurenceschopnost Česka podle analýzy MPO neroste

Ekonomické fórum v Davosu.

Česko v posledních letech ustrnulo ve zvyšování konkurenceschopnosti. Ačkoli patří mezi nejkonkurenceschopnější...

Jedna PETka navěky. Brusel zavádí kvóty na podíl recyklátu v plastových lahvích

PET lahve nepoužívejte opakovaně, tvrdí odborníci.

Na většině lahví to napsáno není, ale stále větší počet těch, v kterých se prodávají vody či coly, už kdysi petkou...

Místo na skládku do třídírny. Česko se chystá zatočit s odpady

Třídit plasty a papír není žádná procházka růžovou zahradou

Během příštích patnácti let se má zásadně změnit osud odpadů z domácností. Do jaké míry, závisí na tom, jak důsledně...

Najdete na iDNES.cz