Pošta chce ukázat, že umí šetřit. Skončí proto desítky ředitelů

  7:42aktualizováno  7:42
Největšího zaměstnavatele v zemi, Českou poštu, čeká manažerský průvan. Zaměstnanci pražské centrály v minulých dnech obdrželi interní e-mail s oznámením, že do konce roku zaniknou desítky ředitelských postů. Podle informací MF DNES má jít až o 70 ředitelských pozic.
Nové vedení České pošty v čele s Martinem Elkánem, který je generálním ředitelem od června, se snaží ukázat, že firma umí a chce šetřit. (Ilustrační snímek)

Nové vedení České pošty v čele s Martinem Elkánem, který je generálním ředitelem od června, se snaží ukázat, že firma umí a chce šetřit. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Zástupci firmy připravované organizační změny potvrdili. Plán má být součástí rozsáhlejších organizačních změn, které nové vedení podniku chystá od 1. ledna 2015.

Změnou organizační struktury se podle zástupců firmy snížení stupně řízení z pěti na čtyři. Zrušena bude například funkce výkonného ředitele.

„Cílem této změny je snížení nákladů, v příštím roce tak dosáhneme úspory na mzdách a odvodech ve výši 16,5 milionu korun. Česká pošta v současné situaci musí hledat úspory,“ vysvětlil generální ředitel České pošty Martin Elkán a dodal, že další návaznou úsporou je snížení počtu manažerských aut až o 25 procent.

Česká pošta

Státní podnik má nyní celkem 31 133 zaměstnanců. V roce 2013 měl tržby z provozu 19,8 miliardy korun, což však bylo o půl miliardy méně než v předcházejícím roce. S útlumem se potýkají zejména listovní služby. Čistý zisk podniku klesl loni o 16 procent na 220 milionů korun.

„Nárok na manažerská auta mají na poště pouze členové vyššího managementu. Jde o desítky automobilů,“ doplnila mluvčí Marta Selicharová, přesnější však být nechtěla.

Změny se týkají řídících a administrativních činností firmy, provozní části by se dotknout neměly. Zatím však není jasné, kolik lidí z pošty skutečně odejde a kolik jich bude pouze přesunuto na jiné, levnější pozice bez služebních aut a dalších ředitelských výhod.

„V současnosti jednáme se zaměstnanci, na které změna dopadla. Jsou jim nabízeny jiné pozice v nové organizační struktuře,“ doplnila Selicharová.

Pošta musí hodně šetřit

Nové vedení České pošty v čele s Martinem Elkánem, který se stal generálním ředitelem v červnu, se tím snaží ukázat, že firma umí a chce šetřit.

Aktuálně totiž pošta bojuje spolu s Ministerstvem vnitra, pod které podnik spadá, o miliardovou státní dotaci na provoz sítě více než tří tisíc poboček. Proti dotaci se však ostře postavil ministr financí Andrej Babiš.

Kroky vedení České pošty vítají i některé odborové organizace, které dlouhodobě kritizují přebujelou manažerskou strukturu firmy. Na druhé straně se obávají, aby i v tomto případě nešlo spíše o politické proklamace na efekt než o skutečné úspory.

„Uvidíme, jak tento krok budeme hodnotit za rok, ale zatím se nám to jeví jako krok správným směrem. Problémy v řídící a organizační části podniku je nyní třeba řešit,“ řekl šéf největší odborové organizace na poště a místopředseda dozorčí rady podniku Karel Koukal.

„Počet ředitelů a vedoucích všeho druhu na centrále je obrovský. I ze současného plánu mám pocit, že jde spíše o škatulata, která pro firmu nebudou mít zásadní přínos,“ pochybuje tradiční kritik poměrů na poště Evžen Dvorský, šéf tamní menší odborové organizace Odborového svazu dopravy České pošty.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Mapa cen bytů v metropoli: U řeky je draho, za metro si připlatíte

INFOGRAFIKA: Kolik stojí byty u metra

Volná pracovní místa v okolí, prázdné školky pro děti a spousta obchodů – to jsou kritéria, která zdražují byty....

Další z rubriky

Dluhy se musí platit, i když soud zruší exekuci, varují exekutoři

Ilustrační snímek

Zrušení exekuce. Dobrá zpráva pro dlužníka, která je však často dezinterpretována. Pokud se totiž kvůli neplatné...

Květnové srážky sice zmírnily sucho, úrodu však už nezachránily

Deštivé počasí v Praze. (20. května 2019)

Vydatné květnové srážky, které byly na mnoha místech intenzivní, částečně srovnaly negativní vodní bilanci. Škody na...

Velký tabákový bratr. Do trafik přicházejí kódované cigarety

Ilustrační snímek

Obchodníci s tabákem musejí od pondělí plnit novou povinnost. Podle evropské směrnice proti pašování se musí...

Najdete na iDNES.cz